Prezidentimiz “Navbahor” futbol klubining akademiyasida boʻldi
Davlatimiz rahbari Namangan viloyatiga tashrifi doirasida “Navbahor” futbol akademiyasiga tashrif buyurib, bu yerda yosh futbolchilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar va oʻquv-mashgʻulot jarayonlari bilan tanishdi.
Namangan viloyati oʻzining boy futbol anʼanalari va iqtidorli futbolchilari bilan mamlakatimizda alohida oʻrin tutadi. Yosh avlodni xalqaro standartlar asosida tayyorlash maqsadida “Navbahor” akademiyasi boshqaruvi uch yil muddatga dunyoning yetakchi futbol maktablaridan biri sanalgan Niderlandiyaning “Ayaks” futbol akademiyasiga boshqaruvga berilgan.
"Ayaks" dunyodagi eng mashhur akademiya hisoblanadi (1900 yilda tashkil etilgan) va o‘z tarbiyalanuvchilarini Yevropaning mashhur klublariga o‘tkazish orqali har yili o‘rtacha 50-70 million yevro daromad oladi.
Kelishuvga asosan, klublar o‘rtasida qo‘shma o‘smirlar futbol akademiyasi tashkil etilib, o‘zbekistonlik yosh futbolchilar va murabbiylarni tayyorlash bo‘yicha “Ayaks”ning boshqaruv modeli joriy etiladi.
Hozirgi kunda akademiyada xorijiy mutaxassislar, jumladan, murabbiy va skautlar faoliyat yuritib, mahalliy yoshlarni Yevropa futbol standartlari asosida tayyorlash ishlarini olib boryapti.
Prezidentimiz akademiya infratuzilmasi, mashgʻulot maydonlari hamda tarbiyalanuvchilar uchun yaratilgan imkoniyatlarni koʻzdan kechirdi. Shuningdek, yosh futbolchilar bilan suhbatlashib, ularning orzu-intilishlari va kelgusi rejalari bilan qiziqdi.
Uchrashuv davomida mamlakatimizda futbolni yanada rivojlantirish, iqtidorli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash va Oʻzbekiston milliy terma jamoasining xalqaro maydonlardagi ishtirokini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Президент посетил академию футбольного клуба «Навбахор»
В рамках поездки в Наманганскую область глава нашего государства посетил футбольную академию «Навбахор» и ознакомился с созданными здесь условиями для молодых футболистов, а также с учебно-тренировочными процессами.
Наманганская область занимает особое место в спортивной жизни страны благодаря своим богатым футбольным традициям и талантливым мастерам кожаного мяча. Для подготовки молодого поколения футболистов в соответствии с международными стандартами управление футбольной академией «Навбахор» передано одной из ведущих футбольных школ мира – футбольной академии нидерландского клуба «Аякс» сроком на три года.
"Аякс" считается самой известной академией в мире (основана в 1900 году) и ежегодно зарабатывает в среднем 50-70 миллионов евро от трансфера своих воспитанников в известные европейские клубы.
По соглашению, между клубами будет создана совместная юношеская футбольная академия и внедрена модель управления "Аякса" по подготовке молодых футболистов и тренеров из Узбекистана.
Сегодня в академии работают зарубежные специалисты, включая тренеров и скаутов, которые занимаются подготовкой местной молодёжи на основе европейских футбольных стандартов.
Президент ознакомился с инфраструктурой академии, тренировочными полями и условиями, созданными для её воспитанников, а также побеседовал с молодыми спортсменами, поинтересовался их мечтами, устремлениями и планами на будущее.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего развития отечественного футбола, поддержки талантливой молодёжи и расширения участия национальной сборной Узбекистана в международных первенствах.