Davlatimiz rahbari barcha hududlarda raqamlashtirish va sunʼiy intellekt texnologiyalarini jadal rivojlantirish, yuqori daromadli ish oʻrinlari va zamonaviy quvvatlarni koʻpaytirish Yangi Oʻzbekistondagi islohotlarning asosiy yoʻnalishlaridan biri etib belgilanganini taʼkidladi.
Ayni maqsadga koʻra, alohida dastur va qarorlar qabul qilinib, zarur mablagʻlar va masʼullar aniq belgilangan holda tizimli ishlar amalga oshirilmoqda.
Qayd etilganidek, birgina Namangan viloyatining oʻziga yil boshidan 2 milliard dollarlik xorijiy investitsiya kiritildi. Bugun Xitoy, Turkiya, Hindiston va Rossiyalik hamkorlar bilan barpo etilgan 1 milliard 800 million dollarlik 20 ta yangi quvvat ishga tushirilmoqda.
Ular hisobidan farmatsevtika, yengil sanoat, elektrotexnika, qurilish materiallari, oziq-ovqat va kimyo sanoatida 6,5 mingta ish oʻrni yaratiladi, 30 dan ziyod yangi mahsulotlar ishlab chiqariladi. Ushbu loyihalar orqali viloyat iqtisodiyotiga 3 trillion 600 milliard soʻmlik aylanma, 200 million dollarlik eksport va budjetga 400 milliard soʻmlik tushum qoʻshiladi.
Shu bilan birga, Namanganda sanoat, turizm, savdo komplekslari va uy-joy qurilishiga katta turtki beradigan yana 4 milliard dollarlik 28 ta loyihaga start berilmoqda.
Prezidentimiz Namangan viloyati aholisining 1 million 600 mingdan ortigʻini yoshlar tashkil etishi, bu juda katta ijtimoiy-iqtisodiy kapital ekanini taʼkidladi. Yoshlarga axborot texnologiyalari, sunʼiy intellekt kabi zamonaviy bilimlar berib, ularni yuqori daromadli kasblarga oʻrgatish boʻyicha katta startap loyihalar amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Ekspertlar Oʻzbekistonning sunʼiy intellekt boʻyicha salohiyatini 10 milliard dollarga baholamoqda. Ushbu salohiyatni imkoniyatga, imkoniyatni esa aniq loyiha, yangi ish oʻrni va yuqori qoʻshilgan qiymatga aylantirish zarurligi taʼkidlandi.
Soʻnggi yillarda Nukus, Qarshi, Termiz, Urganch va Fargʻona shaharlarida zamonaviy IT-parklar ishga tushirildi. Oʻtgan yili oktabrda poytaxtimizda IT-park loyihasining ikkinchi bosqichi boshlangan edi.
Xitoylik hamkorlar bilan 117 million dollarlik yirik loyiha asosida respublikaning 6 ta hududi – Yangi Namangan, Samarqand, Chirchiq, Nurafshon, Urganch va Navoiy shaharlarida IT-parklar quriladi. Yangi Namangan shahrida barpo etiladigan majmua ushbu loyihaning ilk qaldirgʻochi boʻladi.
Mazkur loyiha davlatimiz rahbarining 2024-yil 26-fevraldagi “Mamlakatimizda raqamlashtirish sohasidagi xizmatlar eksportini rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori ijrosi doirasida amalga oshirilmoqda.
Loyihaga muvofiq, 1,7 gektar maydonda 17 qavatli zamonaviy bino barpo etiladi. Bino xorijiy hamkorlar tomonidan loyihalash va qurilishdan tortib, ichki jihozlashgacha boʻlgan barcha bosqichlarni qamrab olgan holda toʻliq tayyor holda foydalanishga topshiriladi.
Maydoni qariyb 18 ming kvadrat metr boʻlgan ushbu zamonaviy majmuada taʼlim va eksport markazlari, kovorking va ofis maydonlari, startap akseleratori hamda xorijiy kompaniyalar uchun maxsus xizmat koʻrsatish tizimi tashkil etiladi.
Bu yerda oʻnlab kompaniyalar va startap studiyalar yagona axborot texnologiyalari ekotizimi sifatida faoliyat yuritadi. Majmuada namanganlik 2 mingga yaqin yoshlar uchun yuqori daromadli ish oʻrinlari yaratiladi.
Loyihaning ishga tushishi viloyatda AT xizmatlar yillik hajmini 500 milliard soʻmga, eksportni esa 30 million dollarga yetkazishga zamin yaratadi.
Davlatimiz rahbari loyihani amalga oshirishda ishtirok etayotgan xorijiy hamkorlarga minnatdorlik bildirdi. Shundan soʻng Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Namangan IT-parki qurilishiga tamal toshi qoʻydi.
Shu yerning oʻzida viloyatdagi yangi loyihalarni ishga tushirish va qurilishiga start berish marosimi boʻlib oʻtdi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии закладки первого камня в строительство IT-парка на территории городка Янги Наманган в Давлатабадском районе.
Глава нашего государства отметил, что ускоренное развитие во всех регионах цифровизации и технологий искусственного интеллекта, создание высокодоходных рабочих мест и современных мощностей определено одним из ключевых направлений реформ в Новом Узбекистане.
С этой целью приняты отельные программы и постановления, в рамках которых реализуются системные меры, где конкретно обозначены необходимые средства и ответственные исполнители.
Как отмечалось, с начала года только в Наманганскую область привлечено 2 миллиарда долларов иностранных инвестиций. Сегодня совместно с партнерами из Китая, Турции, Индии и России вводятся в эксплуатацию 20 новых мощностей общей стоимостью 1,8 миллиарда долларов.
За счет них будет создано 6,5 тысячи рабочих мест и освоено производство более 30 новых видов продукции в фармацевтической, легкой, электротехнической, пищевой, химической промышленности, производстве строительных материалов. В результате реализации данных проектов экономика области вырастет на 3,6 триллиона сумов, экспорт увеличится на 200 миллионов долларов, а бюджетные поступления – на 400 миллиардов сумов.
Наряду с этим в Наманганской области дается старт еще 28 проектам общей стоимостью 4 миллиарда долларов, которые придадут значительный импульс развитию промышленности, туризма, строительству торговых комплексов и жилья.
Президент нашей страны отметил, что в Наманганской области проживает более 1,6 миллиона молодежи, это представляет собой значительный социально-экономический капитал. Подчеркнуто, что в регионе реализуются масштабные стартап-проекты, направленные на формирование у юношей и девушек современных компетенций в сфере IT и искусственного интеллекта, а также обучение их высокодоходным профессиям.
По оценкам экспертов, потенциал Узбекистана в сфере искусственного интеллекта составляет 10 миллиардов долларов. Отмечено, что необходимо превратить это в реальные возможности, а возможности – в конкретные проекты, новые рабочие места и продукцию с высокой добавленной стоимостью.
В последние годы в городах Нукусе, Карши, Термезе, Ургенче и Фергане созданы современные IT-парки. В октябре прошлого года запущен второй этап проекта IT-парка в столице.
В рамках крупного проекта стоимостью 117 миллионов долларов, реализуемого совместно с китайскими партнерами, IT-парки будут построены в шести регионах республики – Новом Намангане, Самарканде, Чирчике, Нурафшане, Ургенче и Навои. IT-парк, который будет построен в Новом Намангане, станет первой ласточкой этой инициативы.
Проект реализуется в рамках исполнения постановления Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по развитию в стране экспорта услуг в сфере цифровизации» от 26 февраля 2024 года.
В рамках проекта на участке площадью 1,7 гектара будет построено современное 17-этажное здание. Объект сдадут в эксплуатацию по принципу «под ключ» – все этапы от проектирования и строительства до полного внутреннего оснащения будут реализованы зарубежными партнерами.
В данном современном комплексе площадью около 18 тысяч квадратных метров организуют образовательные и экспортные центры, коворкинг- и офисные пространства, стартап-акселератор, а также систему специализированного обслуживания для иностранных компаний.
Здесь будут функционировать десятки компаний и стартап-студий в качестве единой IT-экосистемы. В рамках комплекса будет создано около 2 тысяч высокодоходных рабочих мест для молодежи Намангана.
Реализация проекта позволит довести годовой объем IT-услуг в регионе до 500 миллиардов сумов, а экспорт – до 30 миллионов долларов.
Глава нашего государства выразил благодарность зарубежным партнерам, принимающим участие в реализации проекта. Затем Президент Шавкат Мирзиёев заложил первый камень в строительство IT-парка Нового Намангана.
Здесь же состоялась церемония запуска реализованных в регионе проектов и начала строительства новых мощностей.