Prezident Shavkat Mirziyoyevning Namangan viloyatiga tashrifi boshlandi. Davlatimiz rahbari Namangan xalqaro aeroportida barpo etilayotgan yangi yoʻlovchi terminali qurilishini koʻzdan kechirdi.
Mamlakatimizda transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Namangan xalqaro aeroportini kengaytirish loyihasi ham ana shu islohotlarning muhim qismi hisoblanadi.
Mazkur qurilish ishlari davlatimiz rahbarining 2021-yil 29-martdagi “Respublika aeroportlarini boshqarish sohasida davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida amalga oshirilmoqda.
Namangan xalqaro aeroporti 1971-yilda foydalanishga topshirilgan. 2013-yildan xalqaro maqomda faoliyat yuritib kelmoqda. Bugungi kunda aeroport orqali 9 ta aviakompaniya muntazam parvozlarni amalga oshiryapti.
Loyihaga jami 175 million dollar investitsiya jalb qilingan. Rejaga ko‘ra, 2026 yil yakuniga qadar zamonaviy talablarga javob beradigan yangi yo‘lovchi terminali ishga tushiriladi. Maydoni 22,6 ming kvadrat metr bo‘lgan uch qavatli terminal soatiga 1,2 ming nafar va yiliga 3 million nafardan ziyod yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu esa aeroportning hozirgi quvvatini bir necha barobar oshiradi.
Yangi terminalda chegara va bojxona nazorati punktlari, viza xizmatlari, biznes-zal, savdo va umumiy ovqatlanish shoxobchalari, tibbiyot punkti hamda Duty Free hududi tashkil etiladi. Natijada 550 ta yangi ish oʻrni yaratiladi.
2027-yil yakuniga qadar kunlik quvvati 50 tonna boʻlgan kargo terminali foydalanishga topshiriladi. Fargʻona vodiysi uchun yagona zamonaviy kargo tizimi shakllantirilib, mahsulotlarni dunyoning 90 mamlakatiga eksport qilish imkoniyati kengayadi.
Davlatimiz rahbari qurilish jarayonlari bilan yaqindan tanishib, aeroport infratuzilmasini yanada takomillashtirish boʻyicha qator koʻrsatmalar berdi.

Началась поездка Президента Шавката Мирзиёева в Наманганскую область. По прибытии глава нашего государства осмотрел ход строительства нового пассажирского терминала международного аэропорта Намангана.
В нашей стране проводится масштабная работа по модернизации транспортной инфраструктуры. Проект расширения международного аэропорта Намангана является важной частью этих реформ.
Строительство ведется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по развитию государственно-частного партнерства в сфере управления аэропортами республики» от 29 марта 2021 года.
Международный аэропорт Наманган был введен в эксплуатацию в 1971 году. С 2013 года он функционирует в статусе международного аэропорта. Сегодня регулярные рейсы через аэропорт выполняют девять авиакомпаний.
В реализацию проекта привлечено 175 миллионов долларов инвестиций. Согласно плану, до конца 2026 года будет открыт новый пассажирский терминал, соответствующий современным международным требованиям. Трехэтажный терминал общей площадью 22,6 тысячи квадратных метров сможет обслуживать более 1,2 тысячи пассажиров в час и 3 миллионов пассажиров в год. Это позволит увеличить пропускную способность аэропорта в несколько раз.
В новом терминале будут размещены пункты пограничного и таможенного контроля, визовая служба, бизнес-зал, объекты торговли и общественного питания, медицинский пункт, а также зона Duty Free. В результате будет создано 550 новых рабочих мест.
До конца 2027 года планируется ввести в эксплуатацию грузовой терминал мощностью 50 тонн в сутки. Это позволит сформировать для Ферганской долины единую современную карго-систему и расширить возможности экспорта продукции в 90 стран мира.
Глава нашего государства детально ознакомился с ходом строительных работ и поставил ряд задач по дальнейшему совершенствованию инфраструктуры аэропорта.