Soʻnggi yillarda mamlakatimizda iqtisodiyotni liberallashtirish, davlat ishtirokidagi korxonalarni transformatsiya qilish, xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirish va investorlar uchun qulay muhit yaratish boʻyicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayonlarda kapital bozorini rivojlantirish muhim ahamiyat kasb etadi.
Oʻtgan oyda mamlakatimiz moliyaviy hayotida ulkan voqea roʻy berdi. Ilk bor London va Toshkent fond birjalarida Milliy investitsiya jamgʻarmasi aksiyalari birlamchi ommaviy joylashtirildi. Bu iqtisodiyotimizning xorijiy sarmoya uchun ochiq va ishonchli maydonga aylanib borayotganini yana bir bor namoyon etdi.
Taʼkidlanganidek, xalqaro investorlar Oʻzbekiston kapital bozoriga qiziqishini oshirmoqda. Ayniqsa, Osiyo taraqqiyot banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki kabi nufuzli xalqaro moliyaviy institutlar oʻz obligatsiyalarini milliy valyutada mahalliy fond bozorida chiqarishga qiziqish bildirmoqda.
Buning uchun zamonaviy infratuzilma, xalqaro standartlarga mos huquqiy rejim, soliq imtiyozlari, eng muhimi, biznes yuritishning ishonchli va shaffof muhitini shakllantirish zarurligi qayd etildi.
Shu bois, xalqaro moliya tashkilotlari bilan birgalikda yangi tahrirdagi “Kapital bozori toʻgʻrisida”gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. 16 ta bob va 123 ta moddadan iborat ushbu hujjat kapital bozorini zamonaviy bozor normalari asosida tartibga solish, investorlar huquqini himoya qilish, bozor infratuzilmasini mustahkamlash va yangi moliyaviy vositalarni joriy etishga qaratilgan.
Qonun loyihasida xalqaro amaliyotda keng qoʻllaniladigan yangi moliyaviy instrumentlarni joriy etish nazarda tutilmoqda. Xususan, Xalqaro derivativlar va svoplar assotsiatsiyasi standartlariga muvofiq, mamlakatimizda opsion, svop, fyuchers va forvard kabi hosila moliyaviy vositalar, shuningdek, netting shartnomasi asosida bitimlar tuzish tizimi yoʻlga qoʻyiladi.
Banklar tomonidan garov bilan qoplangan obligatsiyalar va ipoteka kreditlari majburiyatlari asosida maxsus obligatsiyalar chiqarishning huquqiy asoslari yaratilmoqda. Bu banklar uchun uzoq muddatli resurslarni jalb qilish, ipoteka bozorini rivojlantirish va aholi uchun moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirishga xizmat qiladi.
Islom moliyasi vositalarini joriy etishga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Yurtimizda ilk bor sherikchilik, ijara, savdo va agentlik sukuki kabi islom moliyasi turlarini oʻz ichiga olgan “sukuk” qimmatli qogʻozlarini chiqarish shartlari belgilanmoqda.
Taqdimotda qimmatli qogʻozlar bozori infratuzilmasini takomillashtirish masalalari ham koʻrib chiqildi. Qimmatli qogʻozlar markaziy depozitariysining vakolatlari kengaytirilib, unga dividendlarni markazlashgan holda toʻlash, xorijiy banklarda vakillik hisobvaraqlari ochish huquqi berilmoqda.
Shuningdek, moliyaviy tashkilotlar tomonidan mijozlarning qimmatli qogʻozlarini saqlash, hisobini yuritish va ular bilan bogʻliq operatsiyalarni amalga oshirish boʻyicha professional xizmatlar joriy etiladi. Chet ellik nominal saqlovchilar uchun mahalliy bozorga kirish tartibini soddalashtirish orqali xorijiy institutsional investorlarni jalb qilish imkoniyatlari kengayadi.
Regulyator vakolatlarini xalqaro talablar va standartlarga muvofiqlashtirish ham nazarda tutilmoqda. Bu bozor ishtirokchilari faoliyatini samarali nazorat qilish, axborot oshkoraligini taʼminlash, qonunchilik buzilishi holatlariga tezkor munosabat bildirish va investorlar huquqini ishonchli himoya qilishga xizmat qiladi.
Milliy korxonalar aksiyalarini xalqaro moliya bozorlariga joylashtirish va investorlarning aktivlarini ishonchli himoya qilish maqsadida 10 dan ziyod qonun va kodekslarga oʻzgartirishlar kiritilmoqda.
Prezidentimiz kapital bozori iqtisodiyotga uzoq muddatli resurslarni jalb qilish, korxonalarni transformatsiya qilish va xususiy investitsiyalar oqimini kengaytirishda muhim manba ekanini taʼkidladi.
Mutasaddilarga yangi tahrirdagi “Kapital bozori toʻgʻrisida”gi qonun loyihasini xalqaro hamkorlar bilan muhokama qilish, bozor infratuzilmasini xalqaro standartlar asosida rivojlantirish, yangi moliyaviy vositalarni joriy etish va soha uchun kadrlar tayyorlash yuzasidan topshiriqlar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по мерам дальнейшего развития рынка капитала.
В последние годы в нашей стране осуществляется последовательная работа по либерализации экономики, трансформации предприятий с государственным участием, ускорению процессов приватизации, а также созданию благоприятной среды для инвесторов. Важное значение в этом обретает развитие рынка капитала.
В прошлом месяце в финансовой жизни нашей страны произошло крупное событие. Впервые на Лондонской и Ташкентской фондовых биржах состоялось первичное публичное размещение акций Национального инвестиционного фонда. Это еще раз продемонстрировало, что наша экономика становится открытой и надежной площадкой для иностранных инвестиций.
Как отмечалось, международные инвесторы проявляют все больше интереса к рынку капитала Узбекистана. В частности, к выпуску своих облигаций в национальной валюте на местном фондовом рынке проявляют такие авторитетные международные финансовые институты, как Азиатский банк развития, Международная финансовая корпорация и Европейский банк реконструкции и развития.
Подчеркнута необходимость формирования для этого современной инфраструктуры, соответствующего международным стандартам правового режима, налоговых льгот и, самое главное, надежной и прозрачной деловой среды.
В этой связи совместно с международными финансовыми организациями разработан проект закона «О рынке капитала» в новой редакции. Данный документ, состоящий из 16 глав и 123 статей, направлен на регулирование рынка капитала на основе современных рыночных норм, защиту прав инвесторов, укрепление рыночной инфраструктуры и внедрение новых финансовых инструментов.
В законопроекте предусматривается внедрение новых финансовых инструментов, широко применяемых в международной практике. В частности, в соответствии со стандартами Международной ассоциации свопов и деривативов в нашей стране будет внедрена система заключения сделок по таким производным финансовым инструментам, как опционы, свопы, фьючерсы и форварды, а также на основе соглашений о неттинге.
Создаются правовые основы для выпуска банками обеспеченных облигаций, а также специальных облигаций, основанных на обязательствах по ипотечным кредитам. Это будет способствовать привлечению долгосрочных ресурсов для банков, развитию ипотечного рынка и расширению финансовых возможностей населения.
Особое внимание уделено и внедрению инструментов исламского финансирования. В нашей стране впервые определяются условия выпуска ценных бумаг «сукук», включая такие виды исламского финансирования, как сукуки партнёрства, аренды, торговли и агентирования.
На презентации рассмотрены также вопросы совершенствования инфраструктуры рынка ценных бумаг. Предусматривается расширение полномочий Центрального депозитария ценных бумаг: ему предоставляется право осуществлять централизованную выплату дивидендов, а также открывать корреспондентские счета в иностранных банках.
Финансовые организации будут оказывать профессиональные услуги по хранению ценных бумаг клиентов, ведению их учета и проведению связанных с ними операций. Упрощение порядка допуска иностранных номинальных держателей на местный рынок расширит возможности для привлечения зарубежных институциональных инвесторов.
Предусматривается также привести полномочия регулятора в соответствие с международными требованиями и стандартами. Это будет способствовать эффективному контролю за деятельностью участников рынка, обеспечению прозрачности информации, оперативному реагированию на случаи нарушения законодательства, а также надежной защите прав инвесторов.
В целях размещения акций национальных предприятий на международных финансовых рынках и надежной защиты активов инвесторов вносятся изменения более чем в 10 законов и кодексов.
Президент нашей страны подчеркнул, что рынок капитала является важным источником привлечения долгосрочных ресурсов в экономику, трансформации предприятий и расширения потока частных инвестиций.
Ответственным лицам даны поручения по обсуждению проекта закона «О рынке капитала» в новой редакции с международными партнерами, развитию рыночной инфраструктуры на основе международных стандартов, внедрению новых финансовых инструментов, а также подготовке кадров для сферы.