Oʻzbekiston Prezidenti Ozarbayjon elchisini qabul qildi
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon elchisining samarali faoliyati hamda ikki mamlakat oʻrtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini rivojlantirish va mustahkamlashga qoʻshgan shaxsiy hissasini alohida qayd etdi.
Oliy va boshqa darajalarda jadal muloqotlar yoʻlga qoʻyildi. Savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishda sezilarli natijalarga erishildi: soʻnggi yillarda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi karrasiga oshdi, Ozarbayjon sarmoyasi ishtirokida 280 ta korxona tashkil etildi, Qoʻshma investitsiya kompaniyasi taʼsis qilindi.
Ayni paytda geologiya, qishloq xoʻjaligi, transport, shaharsozlik, toʻqimachilik, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi kooperatsiya loyihalari faol pallaga kirgan.
Madaniy-gumanitar almashinuv sohasida ham muhim dasturlar amalga oshirilmoqda.
Uchrashuv yakunida davlatimiz rahbari elchi Guseyn Guliyevga Oʻzbekiston bilan Ozarbayjon oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarini mustahkamlashga qoʻshgan katta hissasi uchun “Mehnat shuhrati” ordenini topshirdi.
Elchi, oʻz navbatida, uning diplomatik missiyasiga berilgan yuksak baho hamda Oʻzbekiston va Ozarbayjon oʻrtasidagi keng koʻlamli hamkorlik rivojini har tomonlama qoʻllab-quvvatlayotgani uchun mamlakatimiz yetakchisiga chuqur minnatdorlik bildirdi.

Президент Узбекистана принял посла Азербайджана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 июня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Азербайджанской Республики Гусейна Гулиева, завершающего свою дипломатическую миссию в нашей стране.
Глава нашего государства особо отметил плодотворную деятельность и личный вклад посла Азербайджана в развитие и укрепление отношений стратегического партнерства и союзничества между двумя странами.
Налажен интенсивный диалог на высшем и других уровнях. Заметный прогресс достигнут в торгово-экономической сфере: за последние годы кратно увеличился товарооборот, создано 280 предприятий с участием азербайджанского капитала, учреждена Совместная инвестиционная компания.
В активной фазе проекты кооперации в области геологии, сельского хозяйства, транспорта, градостроительства, текстиля, фармацевтики и других отраслях.
Осуществляются важные программы в области культурно-гуманитарного обмена.
В завершение встречи за большой вклад в укрепление узбекско-азербайджанских многоплановых отношений Президент Узбекистана вручил Гусейну Гулиеву орден «Меҳнат шуҳрати».
В свою очередь, посол выразил глубокую признательность лидеру нашей страны за высочайшую оценку его дипломатической миссии, а также поблагодарил за всемерную поддержку развития полномасштабного сотрудничества Узбекистана и Азербайджана.