Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-iyun kuni Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yigʻilishi doirasida Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan Yangi Oʻzbekistonda islohotlar dasturini amalga oshirish doirasida amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish va keng koʻlamli sheriklikni mustahkamlash masalalari koʻrib chiqildi.
Ushbu yetakchi koʻp tomonlama moliyaviy institut bilan strategik sheriklik bugungi kunda har qachongidan ham yuqori darajada ekani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugun Oʻzbekiston YTTBning mintaqadagi eng yirik hamkori hisoblanadi. Ustuvor yoʻnalishlardagi loyihalarning umumiy portfeli 7 milliard dollardan oshdi. Investitsiyalarning katta qismi xususiy sektorni qoʻllab-quvvatlashga yoʻnaltirilgan.
Ekologik transportni rivojlantirish, temir yoʻl infratuzilmasini raqamlashtirish, tadbirkorlik, ipoteka bozori va mamlakat startaplar ekotizimini qoʻllab-quvvatlash sohalarida yangi kelishuvlar imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yilda kichik va oʻrta biznesni kreditlash koʻlamini kengaytirish, jumladan, eksportni moliyalashtirish, ayollar va yoshlarni biznes yuritishga oʻqitish dasturlarini amalga oshirish, qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat sohalarini rivojlantirish hamda bank-moliya sektorini transformatsiya qilish jarayonlarida ishtirok etish va boshqa yoʻnalishlar ustuvor etib belgilandi.
Taʼlim, sogʻliqni saqlash va transport infratuzilmasi sohalarida davlat-xususiy sheriklik loyihalarini ilgari surish boʻyicha rejalar qoʻllab-quvvatlandi.

President of Uzbekistan outlines priorities for comprehensive partnership with the EBRD
On June 18, on the sidelines of a regular meeting of the Foreign Investors Council, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation from the European Bank for Reconstruction and Development led by its President, Odile Renaud-Basso.
The discussions focused on the current state of cooperation and prospects for further expanding practical cooperation and strengthening the comprehensive partnership with the EBRD, particularly in the context of implementing New Uzbekistan’s reform agenda.
The parties expressed deep satisfaction with the unprecedented level of strategic partnership achieved with this leading multilateral financial institution.
Today, Uzbekistan is the EBRD’s largest partner in the region, with a project portfolio exceeding $7 billion across priority sectors. The majority of investments are directed toward private sector development.
The sides welcomed the signing of new agreements in the areas of green transport development, railway infrastructure digitalization, support for entrepreneurship, the mortgage market, and the country's startup ecosystem.
Key priorities for the current year include scaling up lending to small and medium-sized businesses, including export financing, implementing entrepreneurship training programs for women and youth, and supporting the development of the agri-food sector and the transformation of the banking and financial sectors, among other areas.
Plans to promote public-private partnership projects in education, healthcare, and transport infrastructure were supported.
The parties expressed interest in involving EBRD experts to improve project preparation mechanisms and enhance the efficiency of their implementation.
The sides also reviewed the agenda for the upcoming fourth meeting of the Foreign Investors Council.