Assalomu alaykum, hurmatli forum ishtirokchilari!
Bugun beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida qatnashayotgan davlat va hukumat rahbarlari, nufuzli xalqaro moliya institutlari, yirik kompaniyalar, jamgʻarmalar vakillari va yetakchi ishbilarmonlarni koʻrib turganimdan benihoya xursandman.
Sizlarning ishtirokingiz xalqaro miqyosda Yangi Oʻzbekiston taraqqiyotiga boʻlgan ishonch tobora ortib borayotganining yana bir ifodasidir.
Forum doirasida birgalikdagi harakatlarimiz katta marralarga erishish uchun mustahkam poydevor boʻlmoqda. Xususan, soʻnggi yillarda yurtimizga 150 milliard dollardan ziyod xorijiy investitsiya jalb qilingan boʻlsa, shundan 123 milliard dollari oxirgi besh yilga toʻgʻri kelmoqda.
Biz Oʻzbekiston bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor boʻlgan, teng huquqli va oʻzaro foydali sheriklikka tayyor investorlar uchun doimo ochiqmiz.
Joriy yilgi forumda dunyoning 100 dan ortiq davlatidan 4 mingga yaqin xorijiy mehmonlar qatnashayotgani ham anjumanimiz nufuzi yuksalib borayotganini yaqqol tasdiqlaydi.
Fursatdan foydalanib, tadbirimizda ishtirok etayotgan Albaniya Respublikasi Prezidenti Bayram Begay Janobi Oliylariga, Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Mixail Mishustin Janobi Oliylariga, Belarus Respublikasi Bosh vaziri Aleksandr Turchin Janobi Oliylariga, Ozarbayjon Respublikasi Bosh vaziri Ali Asadov Janobi Oliylariga, Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Oljas Bektenov Janobi Oliylariga, Qirgʻiz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Adilbek Kasimaliyev Janobi Oliylariga, Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Qohir Rasulzoda Janobi Oliylariga alohida minnatdorlik izhor etaman.
Shu bilan birga, jadal islohotlarimiz yoʻlida biz bilan yaqindan hamkorlik qilib kelayotgan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Yangi taraqqiyot banki, shuningdek, Jahon banki, Xalqaro moliya korporatsiyasi, Osiyo taraqqiyot banki, Osiyo infratuzilma investitsiyalari banki, Yevropa investitsiya banki hamda xorijiy banklar, kompaniya va tashkilotlar vakillariga samimiy tashakkur aytaman.
Yangi Oʻzbekistonga xush kelibsiz, qadrli doʻstlar!
Jahon iqtisodiyoti va global kapital xaritasi keskin oʻzgarayotgan, savdo ziddiyatlari avj olayotgan hozirgi sharoitda har qanday investor tadbirkorlarning huquq va erkinliklari ishonchli himoya qilinayotgan, iqtisodiyot jadal surʼatlar bilan oʻsib borayotgan, keng imkoniyatlar mavjud boʻlgan davlatlarga sarmoya kiritishga intilishi tabiiy, albatta.
Shu bois, biz Yangi Oʻzbekistonda investitsiya muhitini tubdan yaxshilash yoʻlida tizimli chora-tadbirlarni olib boryapmiz. Oʻtgan yili yalpi ichki mahsulotimiz 7,7 foizga oʻsdi, iqtisodiyotga 43 milliard dollar investitsiya jalb qilindi. Milliy valyutamiz barqarorligi taʼminlanib, xalqaro zaxiralarimiz hajmi 70 milliard dollardan ortdi.
Koʻpchilikning yodida, biz toʻrt yil avval boʻlib oʻtgan ilk forumda 2026-yil yakuniga kelib, Oʻzbekistonning yalpi ichki mahsulotini 100 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan edik. Jadal surʼatlarda oʻsib borayotgan iqtisodiyotimiz bu yil 180 milliard dollardan ortishi kutilmoqda. Shu bilan birga, Oʻzbekistonning xalqaro kredit reytingi yil sayin yaxshilanib bormoqda. Joriy yilda mamlakatimiz nufuzli “Iqtisodiy erkinlik indeksi”da 14 pogʻona yuqorilab, ilk bor “iqtisodiyoti moʻtadil erkin” davlatlar qatoridan joy oldi.
Bularning barchasi Oʻzbekiston iqtisodiyoti yangi surʼat va yangi imkoniyatlar bosqichiga chiqayotganiga yorqin misoldir.
Bugungi forum mavzusi “Investitsiyaviy barqarorlik: yangi marralar va yangi sheriklik” deb nomlangani ham bejiz emas. Biz oldimizda turgan katta maqsadlarga faqat birgalikdagi saʼy-harakatlarimiz orqali erisha olamiz. Koʻp qirrali hamkorligimizni yanada kengaytirish uchun bir qator ustuvor yoʻnalishlarga toʻxtalib oʻtmoqchiman.
Birinchi yoʻnalish – investorlar uchun huquqiy kafolat tizimini yanada kuchaytirish.
Investorlar huquqlarini kuchli institutlar, eʼtirof etilgan xalqaro mexanizmlar orqali taʼminlash hal qiluvchi ahamiyatga ega. Bu borada mart oyidan Toshkent xalqaro moliya markazini tashkil etish boʻyicha ishlarni boshladik. Markazning huquqiy asoslari Konstitutsiyaviy qonun bilan mustahkamlanadi. Ushbu Markaz ishtirokchilari uchun jozibador soliq tizimi yaratiladi. Foyda soligʻi, qoʻshilgan qiymat soligʻi, mol-mulk soligʻi va bojxona bojlari nol foiz etib belgilanadi. Kapitalning erkin harakati, istalgan valyutada hisob-kitob qilish imkoniyati soʻzsiz kafolatlanadi. Moliyaviy texnologiyalar, raqamli aktivlar, “yashil” moliya uchun zamonaviy tizim yaratiladi. Markaz hududida normativ hujjatlarni qabul qilish vakolatiga ega mustaqil moliyaviy regulyator ham tashkil etiladi.
Dastlabki bosqichda bu kabi imtiyozlarning amal qilish muddati 50 yil etib belgilanadi. Markazda Angliya huquqiga asoslangan maxsus tartib-tamoyil joriy etiladi, mustaqil Toshkent xalqaro tijorat sudi tashkil qilinadi. Unda nufuzli xorijiy sudyalar va xalqaro ekspertlar faoliyat yuritadi. Shu bilan birga, investitsion mediatsiya tizimini ham rivojlantiramiz. Bu borada Birlashgan Millatlar Tashkilotining Mediatsiya toʻgʻrisidagi Singapur konvensiyasiga qoʻshilish niyatidamiz.
Ushbu choralar natijasida investorlar Oʻzbekistonning oʻzida kafolatlangan xalqaro huquqiy himoyaga ega boʻladi. Barchangizni bunday shart-sharoitlardan, shakllanayotgan yangi ekotizim imkoniyatlaridan unumli foydalanishga chaqiramiz.
Ikkinchi yoʻnalish – kapital bozorini rivojlantirish, muqobil moliya vositalariga keng yoʻl ochish.
Oʻzbekiston yangi avlod moliya texnologiyalari va sarmoya bozorlarini jadal rivojlantirmoqda. Oʻtgan davrda xalqaro bozorlarda 16 milliard dollardan ziyod obligatsiyalarni joylashtirdik. Shu bilan birga, milliy valyutadagi korporativ yevro-obligatsiyalarni ham aylanmaga kiritdik. Ilk bor 13 ta strategik korxona aktiviga ega Milliy investitsiya jamgʻarmasining 30 foiz aksiyalarini Toshkent va London fond birjasiga chiqardik. Eʼtiborli jihati, bu London birjasining oxirgi besh yildagi eng yirik IPOsiga aylandi. Shu bilan birga, qator yirik kompaniyalarni ham IPOga chiqarishga tayyorgarlik koʻryapmiz.
Bu kabi islohotlarning huquqiy negizini mustahkamlash uchun “Kapital bozori toʻgʻrisida”gi va “Muqobil investitsiya jamgʻarmalari toʻgʻrisida”gi qonunlar qabul qilinadi.
Oʻzbekistonda xalqaro kliring kompaniyalarning faoliyatiga ham keng imkoniyatlar ochamiz. Bundan tashqari, investitsiya oqimini diversifikatsiya qilish uchun suveren islom obligatsiyalari – sukuk dasturini amalga oshirishni boshlaymiz.
Bular korxonalarimizga kelgusida kamida 10 milliard dollar qoʻshimcha kapital olib kelish uchun katta turtki beradi.
Shuningdek, xususiylashtirish doirasida shu yil 6 milliard dollarlik koʻchmas mulk, korxonalardagi davlat ulushi va yer uchastkalari auksionga chiqariladi.
Mahalliy va xorijiy investorlarni bunday yangi imkoniyatlardan keng foydalanishga chorlaymiz.
Uchinchi yoʻnalish – yuqori qoʻshilgan qiymat zanjirlarini kengaytirishga investitsiyalarni jalb etish.
Biz sanoatning barcha tarmoqlarida yangi texnologik bosqichga oʻtish va qoʻshilgan qiymatni yaratish boʻyicha katta dasturlarni boshladik. Kelgusi besh yilda sanoatda yuqori texnologiyali mahsulotlar hajmini 2,5 barobarga koʻpaytiramiz. Misol uchun, ilgʻor kimyo tarmogʻini rivojlantirish orqali 20 milliard dollarlik investitsiya salohiyatini ishga solish; hududlarda 15 ming yuqori daromadli ish oʻrinlarini yaratish; 130 turdagi yangi mahsulotlarni ishlab chiqarish boʻyicha hamkorligimiz bizga ham, siz, investorlarga ham manfaat keltirishiga ishonaman.
Yaxshi xabardorsiz, Oʻzbekiston boy tabiiy resurslar – oltin, mis, uran, volfram, gaz va boshqa noyob zaxiralarga ega. Strategik xomashyo boʻlgan yer osti boyliklarimizning umumiy qiymati 3 trillion dollar deb baholanmoqda.
Bu sohadagi imkoniyatlarni xorijiy investorlarga taqdim etish maqsadida ochiq raqamli geologiya maʼlumotlar bazasini yaratamiz; auksionga qoʻyiladigan konlarni 4 karra koʻpaytiramiz; “qazib olishdan tayyor mahsulotgacha” boʻlgan loyihalarni amalga oshirish uchun Toshkent va Samarqand viloyatlarida barpo etilayotgan “Kelajak metallari” texnoparklariga xorijiy sarmoyani keng jalb qilamiz.
Mashinasozlik, robototexnika, yengil sanoat, qurilish materiallari, elektrotexnika, farmatsevtika kabi “drayver” tarmoqlarda ham 30 milliard dollarlik investitsiya loyihalarini birgalikda amalga oshirishni taklif qilamiz.
Sizlarning “yangi iqtisodiyot” tarmoqlaridagi tashabbuslaringizni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga tayyormiz.
Toʻrtinchi yoʻnalish – “yashil” energetika va sunʼiy intellekt sohalaridagi sheriklikni yanada chuqurlashtirish.
Xabaringiz bor, “yashil” energetikaga katta eʼtibor berib kelyapmiz. Yaqin yillarda umumiy elektr generatsiyasida uning ulushini 54 foizga yetkazishni reja qilganmiz.
Investorlarga quyosh va shamol elektr stansiyalari bilan bir qatorda energiya saqlash tizimlarini rivojlantirish, tarmoqlarni modernizatsiya qilish, “yashil” energiya asosida ishlaydigan data-markazlar barpo etish taklifini ilgari suramiz.
Sunʼiy intellekt tarmogʻini rivojlantirish – davrimizning muhim talabi. Xorijiy ekspertlar Oʻzbekistonda kelgusi besh yilda ushbu yangi yoʻnalishda kamida 10 milliard dollarlik qoʻshimcha qiymat yaratilishini prognoz qilyapti.
Sunʼiy intellektni barcha sohalarga keng joriy etish uchun eng ilgʻor tajribalar asosida Milliy strategiyani qabul qildik. Uning doirasida “Besh million yetakchi” dasturi boshlandi.
Asosiy vazifamiz sunʼiy intellekt orqali aholining barcha qatlamlari hayotini yaxshilash, undan taʼlim, davlat xizmatlari va biznes jarayonlarida keng foydalanishdan iborat.
Biz Qoraqalpogʻistonda sunʼiy intellekt loyihalari va data-markazlar uchun maxsus zona yaratdik. Bu hududda 2040-yilgacha investorlar barcha turdagi soliq va bojlardan ozod qilinadi; yoʻl, elektr, suv infratuzilmasi davlat hisobidan qurib beriladi; 1 kilovatt-soat elektr energiyasi uchun 5 sent miqdorida imtiyozli tarif belgilanadi.
Shu bilan birga, maxsus huquqiy rejimga ega boʻlgan Oʻzbekiston xalqaro raqamli texnologiyalar markazini ham tashkil etyapmiz.
Fursatdan foydalanib, sizlarni ushbu yoʻnalishlar boʻyicha jozibadorligi yuqori boʻlgan loyihalarda hamkorlikka taklif etamiz.
Beshinchi yoʻnalish – mintaqaviy transport-logistika bogʻliqligini rivojlantirish.
Maʼlumki, investorlar uchun xalqaro savdo bozorlariga chiqish katta ahamiyatga ega. Bugungi tadbirimizda keng mintaqamiz mamlakatlarining hukumat rahbarlari ham ishtirok etmoqda.
Biz soʻnggi yillarda bu davlatlar yetakchilari bilan birgalikda Markaziy Osiyoni oʻzaro bogʻliq va butun jahonga ochiq boʻlgan katta imkoniyatlar maydoniga aylantiryapmiz. Jumladan, Xitoy va Qirgʻiziston bilan hamkorlikda strategik temir yoʻl qurilishini jadal davom ettiryapmiz. Shu bilan birga, janubiy dengiz portlariga toʻgʻridan-toʻgʻri chiqish imkonini beradigan Transafgʻon koridori loyihasi ustida faol ishlayapmiz. Bundan tashqari, Kaspiy dengizi orqali oʻtadigan “Oʻrta koridor” transport yoʻnalishini ham rivojlantiryapmiz.
Ushbu loyihalarni toʻliq roʻyobga chiqarish evaziga Osiyo va Yevropani bogʻlaydigan transport magistrallari tarmogʻiga qoʻshilamiz.
Biz transport-logistika yoʻnalishida yurtimizda qator megaloyihalarni ham boshlaganmiz. Masalan, Saudiya Arabistonidagi hamkorlarimiz bilan yiliga 20 million yoʻlovchiga xizmat koʻrsatadigan yangi Toshkent xalqaro aeroportini quryapmiz.
Forum doirasida sizlarga taqdim etilayotgan tezyurar avtomobil yoʻllarini barpo etish, koʻp funksiyali logistika markazlari va “quruq portlar”ni qurish kabi loyihalarda faol ishtirok etishingiz barchamiz uchun birdek manfaatli boʻlishiga ishonamiz.
Oltinchi yoʻnalish – hududlarni rivojlantirishda investitsiyaviy hamkorlikni yangi bosqichga koʻtarish.
Oʻzbekiston aholisi qariyb 40 millionga yaqinlashdi. Jadal demografik va iqtisodiy oʻsish bizdan urbanizatsiya va shaharsozlik boʻyicha katta dasturlarni amalga oshirishni taqozo etmoqda. Ular doirasida 2040-yilga qadar quriladigan uy-joylarning sonini 2 karra oshirib, urbanizatsiya darajasini hozirgi 51 foizdan 65 foizga yetkazishni reja qilganmiz.
Biz uzoq kelajakni koʻzlagan yangi investitsiya markazlarini barpo etmoqdamiz. Poytaxtimizga tutash hududda 2 million aholiga moʻljallangan zamonaviy Yangi Toshkent megapolisini bunyod etyapmiz. Shuningdek, Andijon, Namangan va Samarqandni millionli shaharlarga aylantirish boʻyicha loyihalarni boshlab yuborganmiz.
Umuman, yurtimizda uy-joy qurilishi loyihalari yiliga kamida 10 milliard dollarlik kafolatli bozorni taʼminlaydi. Bunga qoʻshimcha ravishda infratuzilmani barpo etishda 27 milliard dollarlik davlat-xususiy sheriklik loyihalarini sizlar bilan amalga oshirishga tayyormiz.
Taʼkidlash joizki, soʻnggi yillarda mamlakatimiz hududlari rivojlanishida turizm va zamonaviy agrosanoat ham drayver yoʻnalishga aylanmoqda. Xususan, oʻtgan besh oyda yurtimizga xorijiy turistlar oqimi 27 foizga oʻsib, 5,5 million nafarni tashkil etdi. Umuman olganda, Oʻzbekistonda har yili 15-20 million chet ellik sayyohlarni qabul qilish va ularga yiliga kamida 15 milliard dollarlik turizm xizmatlari koʻrsatish salohiyati bor.
Shu bois, turizm durdonalari boʻlgan Samarqand, Buxoro va Xiva bilan bir qatorda boshqa hududlarimizda ham sayyohlik sohasiga faol sarmoya kiritasizlar deb umid qilamiz.
Qolaversa, anʼanaviy qishloq xoʻjaligini ilgʻor agrobiznes tarmogʻiga aylantirish boʻyicha ham dadil qadamlar tashlayapmiz. Hozirgi kunga kelib, Oʻzbekiston dunyoning 70 dan ortiq davlatiga yiliga 3,5 milliard dollarlik meva-sabzavot eksport qilib, oʻz “brendi”ga ega boʻldi.
Biz hosildorlikni oshirish, yangi organik mahsulotlarni koʻpaytirish orqali eksportni 10 milliard dollarga olib chiqish boʻyicha katta marrani koʻzlaganmiz.
Shu oʻrinda siz, nufuzli kompaniyalar vakillariga qarata aytmoqchiman: bugungi anjumanda bizning 14 ta hududimiz rahbarlari ham ishtirok etmoqda. Marhamat, ular hamrohligida viloyatlarga borib, yaratilayotgan imkoniyatlar bilan bevosita tanishing. Boy tajribangiz, texnologiya va sarmoyangiz bilan oʻzaro manfaatli loyihalarda faol ishtirok eting. Bu jarayonlarda barcha hokimlar sizlarning yoningizda turib, yaqindan koʻmak beradi va har jihatdan qoʻllab-quvvatlaydi.
Biz Osiyo taraqqiyot banki hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tashabbusi bilan Markaziy Osiyo va Kavkaz investitsiya kengashlarining mintaqaviy alyansi tashkil etilayotganini oʻz vaqtida qabul qilingan qaror deb hisoblaymiz.
Bozor qanchalik katta va qoidalar qanchalik uygʻun boʻlsa, mintaqa davlatlariga sarmoyalar oqimi shuncha koʻpayadi. Shu maʼnoda, mazkur muhim tashabbus kelgusida umumiy investitsiya makonini yaratish yoʻlidagi dastlabki qadam boʻlishiga aminmiz.
Biz ertaga sarmoyadorlar bilan doimiy institutsional muloqot formati – Prezident huzuridagi Investorlar kengashining yalpi majlisini oʻtkazamiz. Bir stol atrofida oʻtirib, yuzaga kelayotgan har qanday muammolarga samarali yechimlar topamiz va aniq vazifalarni belgilab olamiz.
Chunki biz uchun investitsiya bu faqat iqtisodiy resurs emas, balki ilgʻor texnologiyalar, zamonaviy bilim va tajribalar, yangi ish oʻrinlari va davr bilan hamnafas taraqqiyot demakdir.
Har qanday buyuk orzu va niyatni hayotga toʻla tatbiq etishda asosiy hamkor, hech shubhasiz, ezgu niyatli investorlar, desak, mubolagʻa boʻlmaydi. Shu bois, diyorimizga katta ishonch va gʻoyalar bilan kelayotgan xorijiy sarmoyadorlarga Yangi Oʻzbekistonning eshiklari hamisha ochiq. Prezident sifatida shaxsan oʻzim va Hukumatimiz yoningizda yelkadosh boʻlishga doim tayyormiz.
Toshkent investitsiya forumi ruhi barchangizni mamlakatimizga doim chorlab turishiga, umumiy muvaffaqiyat ramziga aylanishiga ishonaman.
Yurtimizning goʻzal tabiati, betakror madaniyati va olijanob xalqimizning mehmondoʻst qalbi esa doʻstligimizni mustahkamlash uchun oʻziga xos investitsiya boʻlishiga aminman.
Soʻzimning yakunida anjumanimizda qatnashayotgan investorlarga, xorijiy hukumat va xalqaro tashkilotlar hamda diplomatik korpus vakillariga yana bir bor chin dildan minnatdorlik bildiraman.

I am very pleased to see the heads of state and government, representatives of esteemed international financial institutions, major companies and investment funds, and distinguished business leaders who have joined us today at the Fifth Tashkent International Investment Forum.
Your participation is yet another powerful testament to the growing confidence of the international community in the reforms and development of New Uzbekistan.
Our joint efforts within the framework of this forum are laying a solid foundation for achieving ambitious and far-reaching goals.
The outcomes speak for themselves. Over the past years Uzbekistan has attracted more than $150 billion in foreign investment, of which $123 billion has been secured in the last five years alone.
We are always open to investors interested in cooperation with Uzbekistan and ready to build equal and mutually beneficial partnership.
The participation of nearly 4 000 distinguished foreign guests from more than 100 countries in this year's forum is a clear indication of the growing international recognition and prestige of the Tashkent International Investment Forum.
Taking this opportunity, I would like to express my special gratitude for participation at our event to His Excellency Bajram Begaj, President of the Republic of Albania, His Excellency Mikhail Mishustin, Chairman of the Government of the Russian Federation, His Excellency Aleksandr Turchin, Prime Minister of the Republic of Belarus, His Excellency Ali Asadov, Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, His Excellency Olzhas Bektenov, Prime Minister of the Republic of Kazakhstan, His Excellency Adylbek Kasymaliev, Chairman of the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic – Head of the Presidential Administration, His Excellency Kokhir Rasulzoda, Prime Minister of the Republic of Tajikistan.
I would also like to thank the European Bank for Reconstruction and Development and the New Development Bank, as well as the representatives of the World Bank, the International Finance Corporation, the Asian Development Bank, the Asian Infrastructure Investment Bank, the European Investment Bank, and many other international financial institutions, banks, companies, and organizations, for their close cooperation in advancing our reform agenda.
Welcome to New Uzbekistan, dear friends!
Distinguished forum participants!
At a time when the world economy and the global map of capital are rapidly changing, and trade tensions are escalating, it is quite natural that any investor seeks to invest in countries, where the rights and freedoms of entrepreneurs are reliably protected, where the economy is growing at an accelerated pace, where broad opportunities exist.
Therefore, we are implementing systemic measures to improve fundamentally the investment climate in New Uzbekistan.
Last year, our GDP growth reached 7,7 percent, and $43 billion foreign investments were attracted into the economy. The stability of our national currency was ensured, and the volume of international reserves exceeded $70 billion.
Many may remember that at the first forum, four years ago, we set the goal of increasing Uzbekistan's GDP to $100 billion by the end of 2026. We expect that this year our rapidly growing economy will surpass the $180 billion.
Uzbekistan's international credit standing continues to strengthen year after year. This year, our country advanced 14 positions in the prestigious Index of Economic Freedom and, for the first time, joined the group of nations recognised as having a "moderately free economy."
These achievements are tangible evidence that Uzbekistan's economy is gaining new momentum and entering a stage of new opportunities.
Distinguished participants of the event!
It is no coincidence that this year’s Forum is being held under the theme "Investment Resilience: New Frontiers, New Partnerships". The ambitious goals before us can only be achieved through joint efforts.
With this in mind, I would like to outline several priority areas that, in our view, will serve to expand our multifaceted cooperation.
The first priority is the further strengthening of the system of legal guarantees for investors.
Ensuring investors' rights through strong institutions and recognized international mechanisms is very important.
In this regard, since March we have started the work on establishing the Tashkent International Financial Centre.
The legal foundations of the Centre will be firmly enshrined in a dedicated Constitutional Law. A highly attractive tax system will be introduced for the participants of this Centre. Corporate income tax, value-added tax, property tax, and customs duties will be set at zero percent. The unconditional guarantees for the free movement of capital and the ability to conduct transactions in any currency will be provided.
A modern system for financial technologies, digital assets, and green finance will be created.
An independent financial regulator authorized to adopt normative documents will also be established within the Centre's territory. These benefits will be established for the initial period of 50 years.
The Centre will function under a special legal regime based on the principles and norms of the English common law. In addition, an independent Tashkent International Commercial Court will be established. It will be staffed by highly respected foreign judges and international experts.
We will also develop an investment mediation system. In this regard, we intend to join the United Nations Singapore Convention on Mediation.
As a result of these measures, investors will receive guaranteed international legal protection right here in Uzbekistan.
We encourage all of you to make full use of these favourable conditions and the vast opportunities of the emerging new ecosystem.
The second priority is the development of the capital market and paving the way for alternative financial instruments.
Uzbekistan is rapidly developing next-generation financial technologies and capital markets.
Over the past period, we have placed bonds worth more than 16 billion US dollars in international markets. Furthermore, we have introduced corporate Eurobonds denominated in the national currency.
For the first time, we have listed 30 percent of the shares of the National Investment Fund, which manages assets in 13 strategic enterprises, on the Tashkent and London Stock Exchanges. Notably, this became the largest IPO on the London Stock Exchange in the last five years. We are also preparing a number of other major companies for IPOs.
To strengthen the legal framework for such reforms, the laws on the Capital Market and Alternative Investment Funds will be adopted.
We will also create broad opportunities for the operation of international clearing companies in Uzbekistan. In addition, to diversify investment flows, we will launch a program to issue sovereign Islamic bonds - sukuk.
This will provide a powerful impetus for attracting at least $10 billion of additional capital into our enterprises in the future.
Also, as part of the privatization program this year, assets worth 6 billion US dollars will be put up for auction, including real estate properties, state shares in enterprises, land plots.
We encourage local and foreign investors to make extensive use of these new opportunities.
The third priority is attracting investments to expand high value-added chains.
We have launched major programs for transition to a new technological level in all industrial sectors and to create added value.
Over the next five years, we will increase the volume of high-tech production in the industrial sector by 2,5 times.
For example, our cooperation in the development of the advanced chemical industry will allow to utilize $20 billion investment potential, create 15 000 high-income jobs in the regions and produce 130 types of new products. I am confident, it will bring mutual benefits to both us and you, the investors.
As you are well aware, Uzbekistan is rich in natural resources, including gold, copper, uranium, tungsten, natural gas, and other rare minerals. The total value of our subsoil wealth, strategic raw materials, is estimated at $3 trillion.
In order to provide opportunities in this sector to foreign investors we will create an open digital database of geological data and increase by four times the number of deposits put up for auction. To implement projects from "mining to finished products," we will extensively attract foreign investment into the "Metals of the Future" technoparks, which are being established in Tashkent and Samarkand regions.
We also propose the joint implementation of investment projects worth $30 billion in such "driver" industries, such as mechanical engineering and robotics, light industry and construction materials, electrical engineering and pharmaceuticals.
We are ready to comprehensively support your initiatives in the "new economy" sectors.
The fourth priority is the further deepening of our partnership in the fields of green energy and artificial intelligence.
As you know, we pay tremendous attention to green energy. In the coming years, we plan to increase its share in total electricity generation to 54 percent.
Alongside solar and wind power plants, we are putting forward proposals to investors regarding the development of energy storage systems, the modernization of grids, the creation of data centres powered by green energy.
The development of the artificial intelligence sector is a crucial imperative of our time. Foreign experts forecast that over the next five years, at least $10 billion in added value will be created in this new field in Uzbekistan.
To widely implement artificial intelligence across all spheres, we have adopted a National Strategy based on the most advanced practices. Within its framework, the "Five Million Leaders" program has been launched.
Our main task is to improve the lives of all layers of the population by using artificial intelligence, utilizing it extensively in education, public services, and business processes.
We have created a special zone for artificial intelligence projects and data centres in Karakalpakstan. In this territory, until 2040 investors will be exempt from all types of taxes and duties; road, electricity, and water infrastructure will be financed by the state; a preferential electricity tariff of 5 cents per kilowatt-hour will be applied.
Additionally, we are establishing the International Digital Technology Centre of Uzbekistan, which features a special legal regime. Taking this opportunity, we invite you to cooperate on highly attractive projects in these areas.
The fifth priority is the development of regional transport and logistics connectivity.
As is well known, access to international trade markets is of great importance for investors. The heads of government from the countries of our vast region are also participating in today's event. In recent years, together with the leaders of these nations we have been working to transform Central Asia into an interconnected region of broad opportunities, open to the world.
Specifically, in cooperation with China and Kyrgyzstan, we are rapidly continuing the construction of a strategic railway. We are also actively working on the Trans-Afghan Corridor project, which will provide direct access to southern seaports. Furthermore, we are developing the Middle Corridor transport route, which runs through the Caspian Sea. By the full implementation of these projects, we will join the network of transport arteries connecting Asia and Europe.
We have also begun implementing several mega-projects in our country in the transport and logistics sector.
For instance, together with our Saudi partners, we are building the new Tashkent International Airport, which will serve 20 million passengers a year.
We believe that your active participation in the projects presented to you at this forum, such as the construction of high-speed highways, multifunctional logistics centres and "dry ports" will be equally beneficial for all of us.
The sixth priority is elevating investment cooperation in regional development to a new level.
The population of Uzbekistan is approaching 40 million people. Rapid demographic and economic growth requires us to implement major urbanization and urban development programs.
Within their framework, by 2040, we plan to double the volume of housing construction and increase the urbanization level from the current 51 percent to 65 percent.
We are building new investment centres designed for the distant future. In the territory adjacent to our capital, we are constructing a modern metropolis, New Tashkent, designed for 2 million residents. We have also begun implementing projects to transform Andijan, Namangan, and Samarkand into cities with populations over one million.
In general, housing construction projects in our country will provide at least $10 billion a guaranteed market volume per year. In addition, we are ready to implement with you public-private partnership projects in infrastructure development worth $27 billion.
It is worth noting that in recent years, tourism and the modern agro-industry have also become drivers of regional development in our country. In particular, over the past five months, the flow of foreign tourists to our country grew by 27 percent, reaching to 5,5 million people. Overall, Uzbekistan has the potential to host 15-20 million foreign tourists annually and provide them with tourism services worth at least $15 billion. We hope that you will actively invest in the tourism sector, not only in tourism pearls like Samarkand, Bukhara and Khiva, but also in our other regions.
We are also taking bold steps to transform traditional agriculture into an advanced agribusiness sector. Today, Uzbekistan annually exports fruit and vegetables worth $3,5 billion to more than 70 countries around the world and has already established its own "brand." We have set a high bar to increase exports to $10 billion by improving crop yields and expanding the volume of new organic products.
In this regard, I would like to address you, the representatives of esteemed companies: the governors of all 14 regions of Uzbekistan are also participating today's event. We invite you to visit the regions together with them and to personally familiarize yourselves with the opportunities being created. We encourage you to actively participate in mutually beneficial projects drawing on your experience, technologies, and capital. In this process, all regional governors will be ready to support you and provide comprehensive assistance.
We consider the establishment of the Regional Alliance of Investment Councils of Central Asia and Caucasus initiated by the ADB and the EBRD as a timely decision.
When the markets are larger and the rules are more harmonized, the flow of investments to the countries of the region will be greater. In this sense, we are confident that this important initiative will become the first step toward creating a common investment space in the future.
Tomorrow, we will convene the plenary session of the Foreign Investors Council under the President of the Republic of Uzbekistan, a platform that serves as a permanent mechanism for institutional dialogue with investors.
By bringing together all parties at one table, we will find practical solutions to emerging problems and define clear priorities for future cooperation.
For us, investment is far more than a source of capital. It is a catalyst for advanced technologies, modern knowledge and expertise, new jobs and development that keeps pace with the demands of rapidly changing world.
It is no exaggeration to say that the most important partner in turning ambitious visions into reality is an investor with good intentions.
Therefore, the doors of New Uzbekistan will always remain open to foreign investors who come to our country with trust and ideas.
As President, I personally, together with our Government, stand ready to work alongside you as reliable and committed partners.
I am confident that the Tashkent investment spirit will continue to attract investors from around the world and become a symbol of our shared success.
I also believe that the breathtaking beauty of our country, its unique culture and hospitality of our people will serve as a lasting investment to strengthen our friendship.
In closing, I would like to express once again my sincere gratitude to all investors, representatives of foreign governments and international organizations, and members of the diplomatic corps participating in our forum.