Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev beshinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Qirgʻiz Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Raisi – Prezident Administratsiyasi rahbari Adilbek Kasimaliyevni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarovning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ikki mamlakat yetakchilari oʻrtasida savdo-iqtisodiyot, transport, suv-energetika sohalarida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, shuningdek, madaniy-gumanitar dasturlar va hududlararo almashinuvlarni ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
O‘zaro hamkorlik va boʻlajak oliy darajadagi tadbirlar kun tartibini boyitish maqsadida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yigʻilishlari davomida hamda boshqa sheriklik mexanizmlari doirasida yangi loyiha va tashabbuslarni ishlab chiqish muhimligi alohida taʼkidlandi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения практического сотрудничества с Кыргызстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Председателя Кабинета Министров – руководителя Администрации Президента Кыргызской Республики Адылбека Касымалиева, прибывшего в нашу страну для участия в пятом Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и добрые пожелания Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова.
Особое внимание уделено вопросам практической реализации договоренностей, достигнутых между лидерами двух стран в торгово-экономической, транспортной, водно-энергетической сферах, а также продвижению культурно-гуманитарных программ и межрегиональных обменов.
Подчеркнута важность выработки новых проектных инициатив в ходе предстоящих заседаний Межправительственной комиссии, Делового совета и других механизмов парнерства для обогощения повестки двустороннего сотрудничества и предстоящих мероприятий на высшем уровне.