Oʻzbekiston va Albaniya munosabatlari hamkorlikning yangi bosqichiga olib chiqildi
Koʻksaroy qarorgohida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Albaniya Respublikasi Prezidenti Bayram Begay rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara oʻtkazdilar.
Ikki davlat oʻrtasida amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash istiqbollari koʻrib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Oʻzbekiston va Albaniya munosabatlari tarixida ilk bor oʻtkazilayotgan ushbu sammit alohida ahamiyatga ega ekanini, uning ikki tomonlama hamkorlikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqishini qayd etdi.
Siyosiy muloqot va turli darajadagi aloqalar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. BMT va boshqa xalqaro tuzilmalar doirasida tomonlar bir-birini qoʻllab-quvvatlab kelmoqda.
Tovar ayirboshlashni kengaytirishga, agrosanoat majmui, “yashil” energetika, geologiya, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, turizm hamda boshqa muhim sohalarda keng koʻlamli kooperatsiya dasturini tayyorlashga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston mahsulotlarini Janubiy Yevropa va Oʻrta yer dengizi bozorlariga chiqarishda logistika xabi sifatida Albaniyaning Durres portidan foydalanish imkoniyatlari oʻrganiladi.
Iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikning huquqiy asoslarini kengaytirish muhimligi alohida taʼkidlandi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida Hukumatlararo komissiyani tashkil etish va uning birinchi yigʻilishini joriy yilda Toshkent shahrida oʻtkazishga kelishib olindi.
Madaniy-gumanitar sohada tomonlar oʻzaro Madaniyat kunlari, kino namoyishlari, koʻrgazma va ijodiy safarlarni tashkil etish muhimligini taʼkidladilar.

В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Албания Байрама Бегая с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления практического сотрудничества между двумя странами.
В начале переговоров глава нашего государства особо подчеркнул, что первый за период сотрудничества саммит станет историческим и выведет узбекско-албанские отношения на качественно новый этап.
С удовлетворением отмечена активизация политического диалога, контактов на разных уровнях. Осуществляется взаимная поддержка в рамках ООН и других международных структур.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота, подготовке полномасштабной программы кооперации в таких ключевых отраслях, как агропромышленный комплекс, «зеленая энергетика», геология, информационные технологии и цифровизация, туризм и многих других.
Будут изучены возможности использования албанского порта Дуррес как логистического хаба для доступа узбекской продукции на рынки Южной Европы и Средиземноморья.
Подчеркнута важность расширения правовой базы торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В целях продвижения экономической повестки сотрудничества достигнута договоренность о создании Межправительственной комиссии и проведении ее первого заседания в этом году в городе Ташкенте.
В культурно-гуманитарной сфере стороны выступили за организацию взаимных Дней культуры, кино, выставок, гастролей.