Prezident Shavkat Mirziyoyev “Uzbekistan Airways” aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilish va IPOga tayyorlash ishlarini jadallashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda davlat ishtirokidagi yirik korxonalarni isloh qilish, ularda korporativ boshqaruv va hisobotning xalqaro standartlarini joriy etish boʻyicha tizimli ishlar olib borilmoqda. Bu jarayonda Milliy investitsiya jamgʻarmasi faoliyatining yoʻlga qoʻyilgani va uning boshqaruviga “Franklin Templeton” kompaniyasi jalb etilgani muhim qadam boʻldi.
Oʻtgan oyda Milliy investitsiya jamgʻarmasi ilk bor xalqaro bozorda 690 million dollarlik aktivlarni joylashtirdi. Bu orqali Oʻzbekiston global kapital bozori qoidalari asosida ishlashga tayyor ekani haqida muhim signal berildi. Joylashtirish jarayonida talab taklifdan 4 barobar yuqori boʻlib, yirik investorlar tomonidan qariyb 3 milliard dollarlik buyurtmalar berildi.
Endi jamgʻarma portfelidagi 13 ta yirik kompaniyada transformatsiya jarayonlarini tezlashtirib, ularni IPOga tayyorlash vazifasi turibdi. Jumladan, “Uzbekistan Airways”, “Oʻzsanoatqurilishbank”, “Oʻzbekgidroenergo”, “Oʻzbekiston milliy elektr tarmoqlari” va “Oʻzbektelekom” boʻyicha ishlarni shu yilning oʻzida yakunlanishi maqsad qilingan.
Taqdimotda “Uzbekistan Airways” AJ misolida mazkur jarayonlarni tashkil etish masalalari koʻrib chiqildi.
“Franklin Templeton” vakillari tomonidan milliy aviakompaniyaning faoliyati diagnostikadan oʻtkazilib, 115 ta chora-tadbirdan iborat transformatsiya dasturi ishlab chiqilgan. Ushbu dastur toʻliq amalga oshirilsa, kompaniyaning operatsion daromadlarini bir yilda 120 million dollarga oshirish imkoni borligi hisob-kitob qilingan.
Jumladan, marshrutlarni optimallashtirish, toʻgʻridan-toʻgʻri sotuvlarni oshirish va mijozlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, parvozlar orasidagi vaqtni qisqartirish, reyslarni bekor qilish holatlari va kechikishlarni kamaytirish, keytering va texnik xizmat koʻrsatish kabi tizim korxonalari samaradorligini oshirish, bozordagi vaziyatga tezkor moslashish va malakali mutaxassislarni jalb qilish hisobidan qoʻshimcha daromad olish mumkinligi qayd etildi.
Bu choralar natijasida aviakompaniyaning bozor qiymatini 1,6 milliard dollardan 2,3 milliard dollargacha oshirish imkoni mavjud. Shu bilan birga, dastur ishlab chiqilganiga bir necha oy boʻlganiga qaramay, uni amalga oshirish ishlari sust borayotgani koʻrsatib oʻtildi.
Davlatimiz rahbari kompaniyani xalqaro kapital bozoriga tayyorlash uchun, avvalo, boshqaruv sifatini tubdan oshirish, moliyaviy intizomni mustahkamlash, hisobotlarni xalqaro standartlar asosida yuritish va kredit reytingini yaxshilash zarurligini taʼkidladi.
Yil yakunigacha milliy aviakompaniyaning 15-20 foiz aksiyasini xalqaro IPO orqali sotish maqsad qilingan. Buning uchun kompaniya faoliyatini xolis baholash, uning investitsion jozibadorligini oshirish, maxsus havo kemalarini kompaniya balansidan chiqarish, davlat buyurtmasi asosida bajarilgan xizmatlarni qoplash mexanizmini joriy etish boʻyicha amaliy choralar koʻrilishi belgilandi.
Taqdimotda turizm sohasidagi yuqori oʻsish surʼatlari aviakompaniya oldiga yangi talablar qoʻyayotgani ham qayd etildi. Yil boshidan mamlakatimizga kelgan turistlar soni 27,5 foizga oshib, qariyb 5,5 million nafarga yetdi. Ayniqsa, Xitoy, Malayziya, Yaponiya va AQShdan kelayotgan sayyohlar soni sezilarli koʻpaygan.
Ayni paytda milliy aviakompaniya bu oʻsishga yetarlicha tez moslasha olmayotgani koʻrsatib oʻtildi. Samolyotlar parkini kengaytirish ishlarida kechikishlar mavjud.
Shu bois, aviakompaniyada xaridlar tizimini alohida tartib asosida tashkil etish, samolyotlar parkini kengaytirish boʻyicha qarorlarni tezkor qabul qilish va bu jarayonlarda xalqaro amaliyotni joriy etish vazifasi qoʻyildi.
Prezidentimiz Toshkentni Markaziy Osiyoning yirik aviaxabiga aylantirish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligini taʼkidladi. Buning uchun “Uzbekistan Airways”, “Uzbekistan Airports” va “Yangi Toshkent” aeroporti oʻrtasidagi hamkorlikni yagona tizim asosida muvofiqlashtirish, infratuzilma, yoʻnalishlar va tranzit tarmogʻini oʻzaro bogʻliq holda rivojlantirish zarurligi qayd etildi.
Mutasaddilarga Milliy investitsiya jamgʻarmasi portfelidagi korxonalar transformatsiyasini tizimli tashkil etish uchun alohida loyiha ofisini ishga tushirish, kompaniyalar boshqaruv organlariga xalqaro moliya bozorlari talablarini yaxshi biladigan, amaliy tajribaga ega mutaxassislarni jalb qilish, har bir korxona boʻyicha IPOga tayyorgarlikning aniq grafigini ishlab chiqish va ijrosini qatʼiy nazorat qilish topshirildi.

Работа по трансформации и подготовке к IPO национальной авиакомпании будет ускорена
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по ускорению трансформации и подготовки к IPO акционерного общества «Uzbekistan Airways».
В последние годы ведется системная работа по реформированию крупных предприятий с государственным участием, внедрению в них международных стандартов корпоративного управления и отчетности. Важным шагом в этом процессе стало создание Национального инвестиционного фонда и привлечение к управлению им компании «Franklin Templeton».
В прошлом месяце Национальный инвестиционный фонд впервые разместил на международном рынке активы на 690 миллионов долларов. Тем самым дан важный сигнал о готовности Узбекистана работать по правилам глобальных рынков капитала. В ходе размещения спрос в 4 раза превысил предложение, а со стороны крупных инвесторов поступили заявки почти на 3 миллиарда долларов.
Теперь стоит задача ускорить процессы трансформации во входящих в портфель фонда 13 крупных компаниях и подготовить их к IPO. В частности, намечено завершить уже в этом году работы по таким компаниям, как «Uzbekistan Airways», «Узсаноаткурилишбанк», «Узбекгидроэнерго», «Узбекистон миллий электр тармоклари» и «Узбектелеком».
Вопросы организации этих процессов рассмотрены в ходе презентации на примере АО «Uzbekistan Airways».
Представителями компании «Franklin Templeton» проведена диагностика деятельности национальной авиакомпании и разработана программа трансформации, включающая 115 мероприятий. Согласно расчетам, при полной реализации данной программы имеются все возможности для увеличения за год операционной прибыли компании на 120 миллионов долларов.
В частности, отмечалось, что за счет оптимизации маршрутов, увеличения прямых продаж и совершенствования системы работы с клиентами, сокращения интервалов между рейсами, случаев отмены и задержки рейсов, повышения эффективности предприятий в системе акционерного общества, представляющие такие услуги, как кейтеринг и техническое обслуживание, а также оперативной адаптации к рыночной ситуации и привлечения квалифицированных специалистов можно получить дополнительный доход.
В результате этих мер рыночная стоимость авиакомпании может увеличиться с 1,6 миллиарда долларов до 2,3 миллиарда долларов. Вместе с тем указано, что, несмотря на то что программа была разработана несколько месяцев назад, темпы её реализации остаются низкими.
Глава нашего государства подчеркнул, что для подготовки компании к международному рынку капитала прежде всего необходимо кардинально повысить качество управления, укрепить финансовую дисциплину, вести отчетность по международным стандартам и улучшить кредитный рейтинг.
До конца года планируется реализовать 15-20 процентов акций национальной авиакомпании через международное IPO. Для этого определены практические меры по объективной оценке деятельности компании, повышению ее инвестиционной привлекательности, списанию с баланса компании специализированных воздушных судов, внедрению механизма компенсации услуг, выполненных в рамках государственного заказа.
В ходе презентации отмечено, что новые требования перед авиакомпанией ставят и высокие темпы роста в сфере туризма. С начала года поток туристов в нашу страну увеличился на 27,5 процентов и достиг почти 5,5 миллиона человек. Особенно заметно выросло количество туристов из Китая, Малайзии, Японии и США.
Вместе с тем указано, что национальной авиакомпании не удается быстро адаптироваться к этому росту. Наблюдаются задержки в процессе расширения парка воздушных судов.
В этой связи поставлена задача организовать систему закупок в авиакомпании по отдельному порядку, обеспечить оперативное принятие решений по расширению парка воздушных судов, а также внедрить международную практику в этих процессах.
Президент нашей страны подчеркнул, что имеются все возможности для превращения Ташкента в крупнейший авиационный хаб Центральной Азии. Для этого необходимо координировать взаимодействие между акционерными обществами «Uzbekistan Airways», «Uzbekistan Airports» и аэропортом «Новый Ташкент» на основе единой системы, развивать во взаимной увязке инфраструктуру, маршруты и транзитную сеть.
Ответственным лицам поручено создать отдельный проектный офис для системной организации трансформации компаний, входящих в портфель Национального инвестиционного фонда, привлечь в органы управления компаний специалистов с глубоким знанием требований международных финансовых рынков и практическим опытом, разработать четкий график подготовки к IPO по каждой компании и обеспечить строгий контроль за его исполнением.