Germaniya federal Prezidenti rasmiy tashrif bilan Oʻzbekistonga keladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Germaniya Federativ Respublikasi Prezidenti Frank-Valter Shtaynmayer rafiqasi hamrohligida 17-18-iyun kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda boʻladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, ikki davlat rahbarlarining tor va kengaytirilgan tarkibdagi muzokaralari boʻlib oʻtadi. Oʻzbekiston – Germaniya koʻp qirrali munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Tomonlar savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika va “yashil” texnologiyalar, transport va logistika, farmatsevtika va kimyo sanoati, qishloq xoʻjaligi sohalarida amaliy hamkorlikni kengaytirish, taʼlim va gumanitar almashinuvlarni faollashtirish masalalariga alohida eʼtibor qaratadilar.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb mavzular yuzasidan ham fikr almashiladi.
Muzokaralar doirasida bir qator yangi qoʻshma loyiha va dasturlarni ishga tushirish hamda Oʻzbekiston va Germaniya oʻrtasidagi oʻzaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirishga qoʻshimcha surʼat bagʻishlaydigan hujjatlar toʻplamini qabul qilish rejalashtirilgan.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 17-18 июня Президент Федеративной Республики Германия Франк-Вальтер Штайнмайер в сопровождении супруги посетит нашу страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания состоятся переговоры глав двух государств в узком и расширенном формате. Будут рассмотрены вопросы дальнейшего углубления узбекско-германских многоплановых отношений.
Особое внимание стороны уделят расширению практического взаимодействия в сфере торговли, промышленной кооперации, энергетики и «зеленых» технологий, транспорта и логистики, фармацевтики и химической отрасли, сельского хозяйства, активизации образовательных и гуманитарных обменов.
Состоится также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
В рамках переговоров планируется запуск ряда новых совместных проектов и программ, а также принятие пакета документов, призванных придать дополнительный импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Германией.