Президент Шавкат Мирзиёев коммунал хизматларни яхшилаш ва аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш борасидаги ишлар ҳисоботи билан танишди.
Юртимизда 39 минг 700 тага яқин кўп қаватли уйлар бор. Уларда яшовчи аҳолига сифатли хизмат кўрсатиш мақсадида бошқарув-сервис компаниялари ташкил этилмоқда. Жорий йил бошида бундай ташкилотлар 324 та бўлган бўлса, бугунги кунга келиб 766 тага етган. Шу тариқа, 36 мингдан зиёд ёки 92 фоиз кўп қаватли уйлар бошқарув-сервис компаниялари билан қамраб олинган.
Бу йилнинг ўзида улар томонидан қурилиш, таъмирлаш, техника ва ускуналар харид қилишга 262 миллиард сўм инвестиция киритилган. Янги ташкил этилган компанияларда 14 мингга яқин иш ўрни яратилган.
Хонадонлар ҳақидаги маълумотлар ва ҳисоб-китоблар “Менинг уйим” биллинг тизимида мужассам бўлмоқда. Жорий йилнинг ўтган даврида бу тизим орқали 206 миллиард сўм тўланган.
Соҳадаги муҳим вазифалардан бири – уйларни иссиқлик билан барқарор таъминлаш. Бу борада ҳудудларда манзилли лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Кўп қаватли уйларнинг ярмидан кўпи марказлашган ва индувидуал иссиқлик таъминоти тизимига эга. Қолганлари муқобил печлар, электр иситгичлар ёки бошқа ускуналар ёрдамида иситилади.
Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги тасарруфида 495 та қозонхона фаолият юритмоқда. 2018-2021 йилларда уларнинг 47 таси ва 78 километр иссиқлик тармоғи реконструкция қилинди. Бу йил Бухоро, Самарқанд, Қарши, Жиззах, Наманган, Асака каби шаҳарлардаги яна 24 та қозонхона ва 182 километр тармоқ янгиланди. Натижада 70 минг хонадон ва 113 та ижтимоий объект узлуксиз иссиқлик энергияси билан таъминланди.
Умуман айтганда, бу лойиҳалар самарасида кўп қаватли уйларнинг иссиқлик энергияси билан таъминланганлик даражаси янада ортди. Йилига 130 миллион куб метр табиий газ, 1 миллион 200 минг киловатт соат электр энергияси тежаладиган бўлди.
Бундай ишларни изчил давом эттириб, 2023 йилги инвестиция дастури доирасида 3 та янги қозонхона қуриш, 10 тасини таъмирлаш ва иссиқлик тармоқлари тортиш режалаштирилган.
Аҳолини марказлашган ичимлик суви билан таъминлаш бўйича ҳам кўп ишлар қилинмоқда. Жорий йилда 527 та иншоот ҳамда қарийб 7 минг километр тармоқ барпо этилди. Йил бошида аҳолининг ичимлик суви билан таъминланганлик даражаси 70 фоиз бўлган бўлса, йил якунида бу кўрсаткични 74 фоизга етказиш режалаштирилган.
Маҳаллалар кесимида айтганда, 9 минг 309 та маҳалладан 3 минг 800 таси тўлиқ, қарийб 4 мингтаси қисман марказлашган ичимлик суви билан таъминланган. Қолган қишлоқларга сувни транспортда етказиш, шу билан бирга, имкони бор жойларга тармоқ тортиш чоралари кўрилмоқда. Жумладан, 2023 йилда Инвестиция дастурига асосан 62 та, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурлари доирасида 373 та объект фойдаланишга топширилиши режалаштирилган.
Бу ишлар натижасида 403 та маҳалладаги 3 миллиондан зиёд аҳолининг ичимлик суви таъминоти яхшиланади, 181 та маҳалла илк бор бу тармоққа уланади.
Шунингдек, давлатнинг ижтимоий буюртмаси орқали туман марказидан олисда жойлашган маҳаллаларни ичимлик суви билан таъминлаш лойиҳалари амалга оширилмоқда. Келгуси йилда 17 та шундай қишлоққа 251 километр қувур тортилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу ишларнинг ҳаёт сифати ва аҳоли саломатлигидаги аҳамиятини таъкидлаб, қўшимча кўрсатмалар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с отчетом о проводимой работой по совершенствованию коммунального обслуживания и обеспечению населения питьевой водой.
В нашей стране насчитывается около 39,7 тысячи многоквартирных домов. Создаются управляющие и сервисные компании с целью оказания качественных услуг их жителям. На начало этого года таких организаций было 324, а сегодня их число достигло 766. Так, более 36 тысяч или 92 процента многоэтажных домов обслуживаются управляющими и сервисными компаниями.
В одном только текущем году ими инвестировано 262 миллиарда сумов в строительство и ремонт, приобретение машин и оборудования. В новых компаниях создано около 14 тысяч рабочих мест.
Информация и расчеты по квартирам включены в биллинговую систему «Менинг уйим». За прошедший период текущего года через данную систему были проведены платежи на 206 миллиардов сумов.
Одной из важных задач в сфере является обеспечение домов теплом. В связи с этим в регионах реализуются адресные проекты.
Более половины многоквартирных домов имеют централизованную и индивидуальную систему теплоснабжения. Остальные отапливаются с помощью печей, электрических обогревателей или иного оборудования.
В ведении Министерства жилищно-коммунального хозяйства находятся 495 котельных. В 2018-2021 годах реконструировано 47 котельных и 78 километров тепловых сетей. В этом году обновлены еще 24 котельные и 182 километра сетей в таких городах, как Бухара, Самарканд, Карши, Джизак, Наманган, Асака. В результате тепловой энергией обеспечены 70 тысяч домохозяйств и 113 объектов социальной сферы.
В целом по итогам этих проектов уровень обеспеченности многоэтажных домов теплом вырос. Годовая экономия энергоресурсов составит 130 миллионов кубометров природного газа и 1,2 миллиона киловатт-часов электроэнергии.
В качестве последовательного продолжения этой работы в рамках инвестиционной программы на 2023 год планируется построить 3 котельные, отремонтировать 10 котельных и проложить новые тепловые сети.
Проводится широкая работа по централизованному обеспечению населения питьевой водой. В этом году построено 527 объектов и почти 7 тысяч километров водопроводов. На начало года уровень обеспеченности населения питьевой водой составлял 70 процентов, а к концу года планируется довести этот показатель до 74 процентов.
В разрезе населенных пунктов из 9309 махаллей 3800 охвачены централизованным питьевым водоснабжением полностью, почти 4 тысячи - частично. Принимаются меры по подвозу воды в отдаленные села и прокладке сетей. В частности, в 2023 году планируется ввести в эксплуатацию 62 объекта в рамках Инвестиционной программы и 373 объекта в рамках программ «Обод кишлок» и «Обод махалла».
В результате улучшится питьевое водоснабжение более 3 миллионов жителей в 403 махаллях, 181 махалля будет подключена к сетям впервые.
Также посредством социального заказа государства реализуются проекты обеспечения питьевой водой махаллей, расположенных далеко от районного центра. В следующем году к 17 таким селам планируется проложить 251 километр трубопроводов.
Глава нашего государства подчеркнул важность этих работ для качества жизни и здоровья населения, дал дополнительные поручения.