Soʻnggi yillarda Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qoʻmondoni rahbarligida mamlakatimiz mudofaa tizimi rivojlanishning yangi bosqichiga koʻtarildi. Xususan, havo sarhadlarimizni mustahkamlash, chegaralar daxlsizligini ishonchli himoya qilish maqsadida Havo hujumidan mudofaa qoʻshinlari va Harbiy havo kuchlari izchil isloh qilinmoqda.
Islohotlar natijasida qoʻshinlar zamonaviy aviatsiya texnikalari, havo hujumidan mudofaa tizimlari va uchuvchisiz uchish apparatlari bilan taʼminlanmoqda. Amaliy parvoz mashgʻulotlari koʻlami bir necha barobar oshirilib, aviatsiya boʻlinmalarining jangovar shayligi mustahkamlanmoqda.
Taqdimotda zamonaviy bilim va koʻnikmalarga ega, vatanparvar va professional milliy kadrlarni tayyorlash masalasiga alohida eʼtibor qaratildi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Harbiy xavfsizlik va mudofaa universitetining Qarshi shahrida joylashgan Harbiy aviatsiya institutining oʻquv-moddiy bazasi xalqaro taʼlim standartlari asosida jihozlangan edi.
Institutda zamonaviy oʻquv trenajyorlari, modellashtirish va simulyatsiya vositalari joriy etilgan. Nazariya va amaliyot uygʻunligida tashkil etilayotgan mashgʻulotlar kursantlarga aviatsiya sohasini chuqur oʻzlashtirish imkonini bermoqda. “Ustoz-shogird” anʼanasi asosida kursantlar “Xonobod” aerodromida tajribali mutaxassislar koʻmagida amaliy koʻnikmalarini mustahkamlamoqda.
Taqdimotda havo sarhadlarini himoya qilishning mutlaqo yangi tizimini joriy etish, aviatsiya boʻlinmalarini zamon talablariga mos ravishda qayta tashkil qilish boʻyicha taklif etilayotgan chora-tadbirlar koʻrib chiqildi.
Bu ishlar Harbiy havo kuchlarining jangovar qobiliyati va amaliy imkoniyatlarini yanada oshirishga, qoʻshinlarning tezkorligi, harakatchanligi va zamonaviy tahdidlarga javob berish salohiyatini kuchaytirishga xizmat qiladi.
Shuningdek, harbiy tibbiyot sohasida Turkiya bilan hamkorlikni rivojlantirish masalasi ham koʻrib chiqildi. Prezidentimizning joriy yil yanvar oyida Turkiyaga tashrifi davomida ikki mamlakat hukumatlari oʻrtasida harbiy tibbiyot sohasida taʼlim va hamkorlik bitimi imzolangan edi.
Taqdimotda ushbu bitim doirasida amalga oshirilishi taklif etilayotgan choralar haqida axborot berildi. Mutaxassislarni davolash ishi, stomatologiya, farmatsevtika, profilaktika, tibbiy kasb-hunar va hamshiralik oliy taʼlimi yoʻnalishlarida, magistratura va aspiranturada oʻqitish, harbiy shifokorlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish nazarda tutilmoqda.
Bundan tashqari, tibbiyotning ilmiy yoʻnalishlarida hamkorlik qilish, seminar, kongress va simpoziumlar oʻtkazish, oʻqituvchi, maslahatchi, ilmiy xodim va talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, qoʻshma mashgʻulotlar tashkil etish, bemorlarni birgalikda davolash hamda tibbiyot muassasalarini tashkil etish boʻyicha hamkorlikni kengaytirish rejalashtirilmoqda.
Taqdimotda mudofaa ishlari organlarida chaqiriluvchilarni qayd etish, tibbiy va chaqiruv komissiyalari faoliyatini raqamlashtirish boʻyicha takliflar ham koʻrib chiqildi. Mazkur jarayonlarning shaffofligi va tezkorligini oshirish, fuqarolar uchun qulaylik yaratish muhimligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, mudofaa ishlari organlari fuqaro xodimlarining ish haqini bosqichma-bosqich oshirish, harbiy xizmatchilarga Toshkent va Samarqand shaharlarida turar joy ijarasi uchun toʻlanadigan har oylik pul kompensatsiyasi miqdorini koʻpaytirish boʻyicha takliflar bildirildi.
Prezidentimiz qoʻshinlarning jangovar shayligi va tayyorgarligini oshirish, harbiy boshqaruv va taʼlim tizimiga ilgʻor tajribalarni joriy etish boʻyicha ustuvor vazifalarni belgilab berdi.
Mutasaddilarga harbiy taʼlim tizimidagi islohotlarni izchil davom ettirish, askarlarni kasbga oʻrgatish, ularni oliy taʼlim muassasalariga tayyorlash va buning uchun munosib sharoitlar yaratish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Рассмотрены меры по трансформации системы противовоздушной обороны и военной авиации
В последние годы под руководством Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами система обороны нашей страны вышла на новый этап развития. В частности, в целях укрепления воздушных рубежей и надежной защиты неприкосновенности границ последовательно реформируются Войска противовоздушной обороны и Военно-воздушные силы.
В результате реформ войска оснащаются современной авиационной техникой, системами противовоздушной обороны и беспилотными летательными аппаратами. В несколько раз увеличен масштаб практических летных занятий, укрепляется боевая готовность авиационных подразделений.
На презентации особое внимание было уделено вопросам подготовки патриотичных и профессиональных национальных кадров, обладающих современными знаниями и навыками.
По инициативе главы нашего государства учебно-материальная база Военного авиационного института Университета военной безопасности и обороны, расположенного в городе Карши, была оснащена на основе международных образовательных стандартов.
Институт оснащен современными учебными тренажерами, средствами моделирования и симуляции. Занятия, организованные на основе сочетания теории и практики, дают курсантам возможность глубоко освоить сферу авиации. На основе традиции «наставник – ученик» курсанты укрепляют практические навыки на аэродроме «Ханабад» при содействии опытных специалистов.
На презентации были рассмотрены предлагаемые меры по внедрению совершенно новой системы защиты воздушных рубежей, а также реорганизации авиационных подразделений в соответствии с современными требованиями.
Эти меры послужат дальнейшему повышению боевой способности и практических возможностей Военно-воздушных сил, усилению оперативности, мобильности войск и их потенциала по реагированию на современные угрозы.
Также был рассмотрен вопрос развития сотрудничества с Турцией в сфере военной медицины. В ходе визита Президента нашей страны в Турцию в январе текущего года между правительствами двух стран было подписано соглашение об образовании и сотрудничестве в области военной медицины.
На презентации была представлена информация о мерах, предлагаемых к реализации в рамках данного соглашения. Предусматривается обучение специалистов по направлениям лечебного дела, стоматологии, фармацевтики, профилактики, медицинского профессионального и высшего сестринского образования, а также в магистратуре и аспирантуре, переподготовка и повышение квалификации военных врачей.
Кроме того, планируется расширение сотрудничества по научным направлениям медицины, проведение семинаров, конгрессов и симпозиумов, налаживание обмена преподавателями, консультантами, научными сотрудниками и студентами, организация совместных учений, совместное лечение пациентов, а также взаимодействие по созданию медицинских учреждений.
На презентации также были рассмотрены предложения по цифровизации учета призывников в органах по делам обороны, деятельности медицинских и призывных комиссий. Подчеркнута важность повышения прозрачности и оперативности этих процессов, создания удобств для граждан.
Наряду с этим были представлены предложения по поэтапному повышению заработной платы гражданских сотрудников органов по делам обороны, а также увеличению размера ежемесячной денежной компенсации, выплачиваемой военнослужащим за аренду жилья в городах Ташкенте и Самарканде.
Президент нашей страны обозначил приоритетные задачи по повышению боевой готовности и подготовки войск, внедрению передового опыта в систему военного управления и образования.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по последовательному продолжению реформ в системе военного образования, обучению военнослужащих профессиям, их подготовке к поступлению в высшие образовательные учреждения и созданию для этого достойных условий.