Soʻnggi yillarda yoshlarni oliy taʼlim bilan qamrab olish koʻlami sezilarli kengaygani tufayli mehnat bozoriga kirib kelayotgan bitiruvchilar soni ham ortib bormoqda.
Ularning bandligini taʼminlashda bitiruvchilar bilan individual ishlash, ularni iqtisodiyot tarmoqlaridagi boʻsh ish oʻrinlariga yoʻnaltirish, tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash, oliygohlarda karyera markazlari imkoniyatlaridan samarali foydalanish muhim ahamiyat kasb etadi.
Bitiruvchilarning tadbirkorlik loyihalarini imtiyozli shartlarda moliyalashtirish boʻyicha “Kelajakka qadam” dasturi yoʻlga qoʻyilgan boʻlib, uning doirasida 2025-yilda 6 mingdan ortiq loyihalar uchun 378 milliard soʻm mablagʻ ajratilgan. Buning natijasida 8 ming nafarga yaqin bitiruvchilarning bandligi taʼminlandi.
Taqdimotda 2026-yilda 8 mingdan ziyod loyihalarni moliyalashtirish uchun 500 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirish, 10 mingga yaqin yoshlarni band qilish rejalashtirilgani maʼlum qilindi.
Mazkur dasturni unda ishtirok etuvchi tadbirkorlik subyektlariga qoʻshimcha moliyaviy imkoniyatlar taqdim etish orqali yanada kengaytirish taklif etildi.
Shuningdek, “TalabaExpo-2026” kasb koʻrgazmalarini ish beruvchi tashkilotlari va tadbirkorlik subyektlarini faol jalb etgan holda respublikaning boshqa hududlarida ham samarali tashkil etish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Bitiruvchilar bandligini taʼminlashda vazirlik va idoralar, mahalliy hokimliklar, yirik xoʻjalik birlashmalari masʼuliyatini oshirish muhimligi qayd etildi.
Barcha jarayonlar bandlikka koʻmaklashuvchi “career.edu.uz” platformasi orqali monitoring qilinib, bandlikni taʼminlash masalasi mahalliy hokimliklar darajasigacha tushiriladi. Natijada bitiruvchilar bilan ishlashning vertikal tizimi yoʻlga qoʻyiladi.
Shu bilan birga, talabalarni ish bilan band qilishda oliygoh darajasida ishlarni tizimli yoʻlga qoʻyish boʻyicha yangi mexanizmlar taklif qilindi.
Jumladan, barcha oliygohlarda karyera markazlari faoliyati toʻliq yoʻlga qoʻyilib, natijadorligiga qarab ragʻbatlantirib boriladi. Markazlar faoliyati “Bitiruvchi sifati indeksi” orqali baholanib, eng yuqori natija koʻrsatgan 20 ta oliygohning karyera markazlariga 500 million soʻmdan ajratiladi.
Joriy yilda oliygoh miqyosida 360 ta, fakultetlar miqyosida 750 ta mehnat yarmarkalari hamda har bir yoʻnalish kesimida mingdan ortiq ish beruvchilar bilan uchrashuvlar (vorkshoplar) tashkil etiladi.
Shuningdek, 2026/2027-oʻquv yilidan boshlab talabalarda tadbirkorlik koʻnikmalarini shakllantirish, ularni biznes yuritish uchun mavjud imkoniyatlar bilan tanishtirish maqsadida barcha oliygohlarda “Tadbirkorlik asoslari” fanini oʻqitish yoʻlga qoʻyiladi.
Shu bilan birga, oliygohlarda talabalarning startap loyihalarini qoʻllab-quvvatlash, tashkil etiladigan spin-off korxonalariga talabalarni jalb etish, kafedralarning tegishli tarmoq korxonalarida filiallarini ochish, bitiruv loyihalari himoyasini ish beruvchi korxonalarda oʻtkazishni kengaytirish chora-tadbirlari belgilandi.
Aniq buyurtma, moslashuvchan dasturlar asosida kadrlar tayyorlashga qaratilgan maqsadli dual taʼlim shaklini ham yoʻlga qoʻyish tashabbusi bildirildi.
Bunda talabgorlarni dasturga qabul qilish, toʻlov-kontrakt miqdorini belgilash ish beruvchi hamda oliygoh oʻrtasida oʻzaro kelishuvga koʻra amalga oshirilib, buyurtmachi talaba oʻqishni tamomlaganidan soʻng uni ish bilan taʼminlashga kafolat beradi.
Taklif qilingan chora-tadbirlar ijrosini sifatli tashkil etishda oliygohlar rahbariyatining masʼuliyatini oshirish, ularning “KPI” koʻrsatkichlarida bitiruvchi bandligining taʼminlanganini asosiy mezon sifatida belgilash zarurligi qayd etildi.
Prezidentimiz mutasaddilarga bitiruvchilar bilan ishlashni samarali tashkil etish, bildirilgan tashabbuslarni puxta ishlab chiqish, qoʻshimcha ish oʻrinlarini yaratishda barcha imkoniyatlarni safarbar etish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по вопросам обеспечения занятости выпускников организаций высшего образования.
Ожидается, что в 2026 году вузы республики окончат 320 тысяч студентов.
В последние годы со значительным расширением охвата молодежи высшим образованием растет и число выпускников, выходящих на рынок труда.
Важную роль в обеспечении их занятости играют индивидуальная работа с выпускниками, направление их на имеющиеся вакансии в различных отраслях экономики, поддержка предпринимательских инициатив, а также эффективное использование возможностей центров карьеры при высших учебных заведениях.
Для льготного финансирования предпринимательских проектов выпускников вузов реализуется программа «Шаг в будущее», в рамках которой в 2025 году на финансирование более 6 тысяч проектов было выделено 378 миллиардов сумов. В результате обеспечена занятость около 8 тысяч выпускников.
В ходе презентации озвучены планы о направлении 500 миллиардов сумов на финансирование свыше 8 тысяч проектов и обеспечении занятости около 10 тысяч юношей и девушек в 2026 году.
Предложено расширить данную программу за счет предоставления дополнительных финансовых стимулов участвующим в ней субъектам предпринимательства.
Также отмечена необходимость эффективной организации выставок профессии «TalabaExpo-2026» и в других регионах республики с активным привлечением организаций-работодателей и субъектов предпринимательства.
Подчеркнута важность повышения ответственности министерств и ведомств, хокимиятов районов и городов, а также крупных хозяйственных объединений в вопросах обеспечения занятости выпускников.
Все процессы будут отслеживаться через платформу содействия занятости career.edu.uz. К решению вопросов трудоустройства будут привлечены в том числе и хокимияты на местах. В результате будет налажена вертикальная система работы с выпускниками.
Наряду с этим предложены новые механизмы по выстраиванию системной работы в сфере содействия трудоустройству студентов на уровне высших учебных заведений.
В частности, во всех высших учебных заведениях наладят полноценную деятельность центров карьеры и будут предоставлять стимулирование в зависимости от их результативности. Деятельность центров будет оцениваться на основе «Индекса качества выпускника». Центрам карьеры 20 вузов, показавшим наивысшие результаты, будет выделено по 500 миллионов сумов.
В текущем году планируется провести 360 ярмарок вакансий на уровне вузов и 750 – на уровне факультетов, а также организовать встречи (воркшопы) с участием более тысячи работодателей по каждому направлению.
Кроме того, чтобы сформировать у студентов предпринимательские навыки и ознакомить с имеющимися возможностями ведения бизнеса, начиная с 2026/2027 учебного года во всех высших учебных заведениях будет введено преподавание дисциплины «Основы предпринимательства».
Вместе с тем определены меры по поддержке стартап-проектов студентов в вузах, привлечению студентов к создаваемым спин-офф предприятиям, открытию филиалов кафедр на отраслевых предприятиях, а также расширению практики проведения защиты выпускных работ на территории предприятия-работодателя.
Выдвинута инициатива внедрения целевой дуальной формы обучения, направленной на подготовку кадров на основе точного заказа и адаптивных программ.
При этом прием претендентов в программу и определение стоимости обучения по контракту осуществляются на основе взаимного соглашения между работодателем и вузом, а заказчик гарантирует трудоустройство выпускника после завершения обучения.
Подчеркнута необходимость повышения ответственности руководства высших учебных заведений за качественную организацию исполнения предложенных мер, а также закрепления в их KPI обеспечения занятости выпускников в качестве ключевого критерия.
Президент нашей страны поручил ответственным лицам обеспечить эффективную организацию работы с выпускниками, тщательно проработать выдвинутые инициативы и мобилизовать все возможности для создания дополнительных рабочих мест.