Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin Oʻzbekistonda integratsiyalashgan atom elektr stansiyasining birinchi energiya blokini qurish ishlariga start berdilar.
Marosimda telekoʻprik orqali Xalqaro atom energiyasi agentligi (XAEA) bosh direktori Rafael Grossi ham ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putin va Rafael Grossiga ushbu loyihaning roʻyobga chiqarilishini shaxsan qoʻllab-quvvatlaganlari va koʻrsatilgan eʼtibor uchun minnatdorlik bildirdi. Mamlakatimizda birinchi atom elektr stansiyasini barpo etishda ishtirok etayotgan Oʻzbekiston va Rossiya mutaxassislariga birgalikdagi saʼy-harakatlar va yuksak professionallik uchun alohida tashakkur aytildi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi Oʻzbekistonning texnologik, industrial va ilmiy taraqqiyotida yangi bosqichni boshlab berib, yangi tarmoq – atom energetikasini rivojlantirish uchun asos yaratishi qayd etildi. Loyiha kichik modulli atom generatsiyasi hamda yirik hajmli energetika sohasidagi eng soʻnggi yutuqlarni oʻzida mujassam etgan.
Oʻzbekiston yetakchisi xavfsizlik loyihaning mutlaq va soʻzsiz sharti ekanini alohida taʼkidladi. Stansiyani qurish va uni ekspluatatsiyaga tayyorlash ishlari eng zamonaviy xalqaro standartlar, ilgʻor muhandislik yechimlari asosida hamda Xalqaro atom energiyasi agentligining doimiy nazorati ostida bajarilmoqda.
Ushbu ulkan loyihaning amalga oshirilishi va uning natijalari Oʻzbekiston – Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin launched the construction of the first power unit of an integrated nuclear power plant in Uzbekistan.
The ceremony, held via video conference, was attended by Rafael Mariano Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency.
President Shavkat Mirziyoyev expressed his gratitude to Vladimir Putin and Rafael Mariano Grossi for their personal support and attention to the implementation of this project. He also thanked the Uzbek and Russian specialists involved in the construction of the country’s first nuclear power plant for their joint efforts and high level of professionalism.
It was noted that the implementation of this project marks the beginning of a new stage in the technological, industrial, and scientific development of Uzbekistan and lays the foundation for the development of a new industry, nuclear energy. The project combines the latest achievements in the field of small modular nuclear generation and large-scale baseload power generation.
The President of Uzbekistan emphasized that safety is an absolute and unconditional priority. The construction of the plant and its preparation for operation are being carried out under the constant supervision of the IAEA, in accordance with the most advanced international standards and using cutting-edge engineering solutions.
Confidence was expressed that the implementation of this large-scale project and its outcomes will contribute to the further strengthening of the Uzbek-Russian comprehensive strategic partnership and alliance.