Mamlakatimiz elchixonasi diplomatlari Xitoyning Ichki Mo‘g‘uliston hududi partiya qo‘mitasi kotibi Van Veychjun bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasida qishloq xo‘jaligi, agrosanoat, yuqori sifatli chorvachilik mahsulotlari va to‘qimachilik xomashyolari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, sabzavot va don mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Xitoy tomoni muhokama qilingan barcha ustuvor yo‘nalishlarda tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, o‘zaro savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash hamda hududlararo sheriklikni sifat jihatidan yangi bosqichga olib chiqish maqsadida ikki tomonlama delegatsiyalar almashinuvini faollashtirishga to‘liq tayyorligini bildirdi.
Muzokaralar davomida O‘zbekiston va Xitoy hududlari o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri almashinuvni kengaytirish maqsadida respublikamiz viloyatlari va Ichki Mo‘g‘uliston hududi o‘rtasida birodarlik aloqalarini o‘rnatish muhimligi ta’kidlandi. Uchrashuv yakunida savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy va gumanitar sohalardagi loyihalarni amaliy hayotga tatbiq etish uchun yaqin istiqbolda delegatsiyalar tashriflarini uyushtirishga kelishib olindi.
Ichki Mo‘g‘uliston Xitoyning iqtisodiy jihatdan eng yirik va strategik hududlaridan biri hisoblanadi. Tabiiy resurslarga nihoyatda boy bo‘lgan ushbu mintaqada chorvachilik va sanoatning boshqa tarmoqlari yuqori darajada rivojlangan.
Aholisi soni 23,8 million kishini tashkil etuvchi mazkur o‘lkaning yalpi ichki mahsuloti 383,9 milliard dollardan ortiqdir. Mintaqada yetishtiriladigan asosiy qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sirasiga bug‘doy, makkajo‘xori, soya, kartoshka va to‘yimli yem-xashak ekinlari kiradi. Bu esa O‘zbekiston agrosanoat tarmog‘i vakillari uchun o‘zaro tajriba hamda mahsulot almashinuvi yo‘nalishida keng imkoniyatlar eshigini ochadi.

Diplomats from the Embassy of our country in Beijing met with Wang Weizhong, Secretary of the Party Committee of China's Inner Mongolia Autonomous Region.
During the conversation, the parties discussed establishing production in the fields of agriculture and the agro-industrial complex, high-quality livestock products, and textile raw materials, as well as the mutual supply of vegetable and grain products between the two countries.
The Chinese side expressed its full readiness for systematic cooperation in all discussed priority areas, strengthening trade and economic ties, and intensifying delegation exchanges to elevate interregional partnership to a qualitatively new level.
During the talks, the importance of establishing sister-city relations between the regions of Uzbekistan and Inner Mongolia was emphasized to expand direct contacts. Following the meeting, the parties agreed to organize mutual visits of delegations in the near future to practically implement projects in trade, economic, scientific, technological and humanitarian spheres.
Inner Mongolia is one of China’s largest and strategically significant economic regions. Endowed with rich natural resources, the region is characterized by a high level of development in livestock breeding and other industrial sectors.
The population of the autonomous region stands at 23.8 million people, with its gross regional product exceeding 383.9 billion dollars. The primary agricultural crops cultivated in the region include wheat, corn, soybeans, potatoes, and forage crops. This opens up broad opportunities for the Uzbek agro-industrial sector in terms of exchanging experience and expanding mutual product supplies.