Xitoyning Sian shahrida Uchinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimiz elchixonasi, O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Xitoy tomoni hamkorligida tashkil etilgan ushbu nufuzli tadbirda ikki mamlakat vazirlik va idoralari, hududlar rahbarlari, savdo-sanoat palatalari, ishbilarmon doiralari hamda OAV vakillari ishtirok etdi.
O‘zaro ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash va investitsiyalarni jalb etish maqsadida o‘tkazilgan anjumanda so‘z olganlar tomonidan mamlakatlarimiz o‘rtasida ikki tomonlama sheriklik munosabatlari strategik ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. O‘tgan yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 18 milliard dollarga yetgani, Xitoyning O‘zbekistonga kiritgan investitsiyalari miqdori 17 milliard dollarni tashkil qilgani urg‘ulandi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi hamkorlik yangi investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirish, ishlab chiqarish va sanoat quvvatlari, logistika inshootlari va energetika infratuzilmasini yaratishga xizmat qilayotgani haqida gapirildi.
Mazkur forum O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi mintaqalararo hamkorlikni yanada yuqori darajaga ko‘tarishga, qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish, investitsiya sherikliklarini kengaytirish va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish uchun yangi imkoniyatlar ochishiga yordam berishi qayd etildi.
Forum doirasida mamlakatimizning eksport, turizm va investitsiyaviy salohiyatini keng namoyish etish maqsadida maydoni 2 ming kvadrat metrni egallagan «O‘zbekiston milliy paviloni» tashkil etildi.
Shuningdek, yashil iqtisodiyot, raqamlashtirish, ta’lim, ayollar tadbirkorligi, turizm, transport va logistika, innovatsiyalar va qishloq xo‘jaligi masalalariga bag‘ishlangan yalpi majlislar o‘tkazildi.
G2B va B2B formatida o‘tkazilgan uchrashuv va muzokaralar yakunida tomonlar uzoq muddatli hududlararo hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan investitsiyaviy va kooperatsiya loyihalari bo‘yicha bir qator kelishuvlarni imzoladilar.
Birinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo hamkorlik forumi 2024-yil yanvar oyida Xitoyning Urumchi shahrida bo‘lib o‘tgan.
2025-yil 1-2-iyun kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tgan Ikkinchi hududlararo forum mintaqaviy hamkorlik ikki tomonlama sheriklikning asosiy ustunlaridan biriga aylanib, uning ko‘lami sezilarli darajada oshganini ko‘rsatdi.

The Third Uzbekistan-China Interregional Forum was held in Xi'an of China.
The prestigious event was co-organized by the Embassy of Uzbekistan, the Ministry of Investments, Industry and Trade of Uzbekistan and the Chinese side. It brought together representatives from ministries, government agencies, regional leaders, chambers of commerce and industry, business communities and the media from both countries.
Speaking at the conference, which was held to strengthen mutual business ties and attract investments, speakers emphasized that the bilateral partnership between our countries is of strategic importance. It was highlighted that last year, the mutual trade turnover reached USD 18 billion, and the volume of China's investments in Uzbekistan amounted to USD 17 billion.
It was discussed that cooperation between the regions of the two countries serves to implement new investment projects and create production and industrial capacities, logistics facilities and energy infrastructure.
It was noted that this forum will help raise interregional cooperation between Uzbekistan and China to a higher level, opening new opportunities for implementing joint initiatives, expanding investment partnerships and bringing our peoples closer together.
Within the framework of the forum, the “Uzbekistan National Pavilion”, covering an area of 2,000 square meters, was organized to widely showcase the country's export, tourism and investment potential.
Plenary sessions dedicated to the green economy, digitalization, education, women's entrepreneurship, tourism, transport and logistics, innovations, and agriculture were also held.
Following the meetings and negotiations conducted in G2B and B2B formats, the parties signed a number of agreements on investment and cooperation projects aimed at developing long-term interregional cooperation.
The First Uzbekistan-China Interregional Cooperation Forum took place in January 2024 in Urumqi, China.
The Second Interregional Forum, held on June 1-2, 2025, in Samarkand, demonstrated that regional cooperation has become one of the main pillars of the bilateral partnership, with its scope increasing significantly.