O‘zbekiston Prezidenti Gonkong bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 4-iyun kuni Xitoy Xalq Respublikasi Syangan (Gonkong) maxsus ma’muriy hududi Administratsiyasi rahbari Li Szyachao boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Muloqot avvalida Li Szyachao davlatimiz rahbariga Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston – Xitoy hamkorligini, shu jumladan, Gonkong bilan hududlararo almashinuvlar va amaliy hamkorlikni kengaytirish orqali yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat chog‘ida so‘nggi yillarda O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi do‘stlik va yangi davrdagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlari misli ko‘rilmagan darajaga ko‘tarilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilmoqda. May oyida Pekin shahrida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va Sian shahrida uchinchi Hududlararo forum muvaffaqiyatli o‘tkazildi, Gonkongda iqtisodiy forum va sanoat ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi, O‘zbekiston savdo uyi ochildi.
O‘zbekiston hududlarining Gonkong bilan iqtisodiy hamkorligini rivojlantirish uchun mavjud salohiyatdan samarali foydalanish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi. Toshkent shahriga Gonkong ishbilarmon doiralari vakillaridan iborat katta delegatsiya tashrif buyurgani ushbu yo‘nalishdagi sheriklikni yanada rivojlantirishga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Savdo-iqtisodiy va moliyaviy aloqalarni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish, ta’lim, turizm va ishbilarmonlik almashinuvlarini rivojlantirish hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar va fuqarolarga konsullik xizmatlari ko‘rsatishni yo‘lga qo‘yishni nazarda tutuvchi kompleks hamkorlik dasturini qabul qilish muhimligi ta’kidlandi.
“Yashil” energetika, qishloq xo‘jaligi, biotexnologiyalar, raqamli iqtisodiyot, fintex, innovatsion startaplar, sun’iy intellekt va boshqalar ustuvor sohalar sifatida qayd etildi.
Hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish, shuningdek, Ishbilarmonlar kengashini tashkil etish hamda yaqin fursatda Gonkong bilan ikki tomonlama asosda vizasiz tartibni joriy etish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июня принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с главой Администрации Специального административного района Сянган (Гонконг) Ли Цзячао.
В начале встречи Ли Цзячао передал главе нашего государства теплые слова приветствия и наилучшие пожелания Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения узбекско-китайского сотрудничества, в том числе в контексте расширения межрегиональных обменов и практического взаимодействия с Гонконгом.
В ходе беседы с глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы беспрецедентный уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнерства в новую эпоху.
Последовательно выполняются договоренности на высшем уровне. В мае успешно прошли заседание Межправительственной комиссии в Пекине и третий Межрегиональный форум в Сиане, в Гонконге проведены экономический форум и индустриальная выставка, открыт торговый дом Узбекистана.
Отдельное внимание уделено важности задействования имеющегося потенциала для экономического партнерства регионов Узбекистана с Гонконгом. Выражена уверенность в том, что этому будет способствовать нынешний визит представительной делегации гонконгских деловых кругов в город Ташкент.
Подчеркнута важность принятия комплексной программы сотрудничества, предусматривающей расширение торгово-экономических и финансовых связей, налаживание промышленной кооперации, развитие образовательных, туристических и деловых обменов, а также установление прямого авиасообщения и консульского обслуживания граждан.
Среди приоритетов названы такие направления, как «зеленая» энергетика, агросектор, биотехнологии, цифровая экономика, финтех, инновационные стартапы, искусственный интеллект и другие.
Достигнута договоренность о принятии совместной «дорожной карты» в приоритетных направлениях сотрудничества, а также учреждении Делового совета и установлении в ближайшее время безвизового режима с Гонконгом на паритетной основе.