Maishiy va avtomobil kimyosi kundalik turmush va transport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatishda foydalaniladigan kimyoviy vositalar hisoblanadi. O‘zbekistonda bu turdagi mahsulotlarning katta qismi import qilinar edi, ammo bugungi kunda mahalliy ishlab chiqarish jadal rivojlanmoqda.
“BCG Group OZ” korxonasi ayni kunda keng assortimentda maishiy va avtomobil kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish faoliyati bilan shug‘ullanadi.
Umumiy qiymati 6 million dollarlik loyiha doirasida rossiyalik hamkor bilan tashkil etilgan korxonada 80 dan ziyod yangi ish o‘rinlari yaratildi.
80 dan ortiq turdagi mahsulotlar, jumladan, avtokimyo va avtokosmetika, mehmonxona, restoran va sanoat uchun professional klining vositalari ishlab chiqarilmoqda.
Birgina o‘tgan yilda 176 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan bo‘lib, 2,6 million dollarlik mahsulot eksport qilingan. 14,7 million dollarlik mahsulot import o‘rnini bosdi.
Mahsulotlarning sifati milliy va xalqaro hujjatlar, xususan, ISO 9001, “Halol” hamda MDH davlatlari sertifikatlari bilan tasdiqlangan.
Ishlab chiqarish jarayonida sifat nazorati xomashyodan boshlab tayyor mahsulotgacha bo‘lgan bosqichlarni qamrab oladi. Laboratoriyada xomashyoning texnik talablarga muvofiqligi, mahsulotning qovushqoqligi, pH ko‘rsatkichi, zichligi va samaradorligi tekshiriladi.
Bugungi kunda korxona mahsulotlari Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Tojikiston va Afg‘oniston kabi qo‘shni davlatlarga eksport qilinmoqda.
Korxona kelgusida mahsulotlarining hajmini 294 milliard so‘mga yetkazishni maqsad qilgan.
Davlatimiz rahbari bu kabi ishlab chiqarishlar mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.

Президент посетил предприятие по производству бытовой и автомобильной химии
В ходе посещения химико-индустриального технопарка «Чирчик» Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия «BCG Group OZ».
Бытовая и автомобильная химия – это химические средства, используемые в повседневной жизни и при техническом обслуживании транспортных средств. Раньше в Узбекистане значительная часть такой продукции импортировалась, но сегодня отечественное производство активно развивается.
Предприятие «BCG Group OZ» в настоящее время занимается выпуском широкого ассортимента продукции бытовой и автомобильной химии.
На организованном в рамках проекта стоимостью 6 миллионов долларов совместно с российским партнером предприятии создано более 80 новых рабочих мест.
Здесь выпускается более 80 видов продукции, включая автохимию и автокосметику, а также профессиональные моющие и чистящие средства для гостиниц, ресторанов и промышленности.
Только за прошлый год было произведено продукции на 176 миллиардов сумов, экспорт составил 2,6 миллиона долларов. Импортозамещение за счет выпуска продукции на предприятии составило 14,7 миллиона долларов.
Качество продукции предприятия подтверждено национальными и международными документами, включая сертификаты ISO 9001, «Халяль», а также сертификаты стран СНГ.
Контроль качества охватывает все этапы – от сырья до готовой продукции. В лаборатории проверяются соответствие сырья техническим требованиям, а также вязкость, уровень pH, плотность и эффективность продукции.
Сегодня продукция предприятия экспортируется в соседние страны, включая Казахстан, Кыргызстан, Туркменистан, Таджикистан и Афганистан.