Siz, azizlarni, yurtimizdagi barcha mo‘min-musulmonlar, butun xalqimizni bugungi ulug‘ ayyom – muborak Qurbon hayiti bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Tinchlik, mehr-oqibat va saxovat bayrami – Iyd al-Adha muqaddas dinimiz mohiyatida mujassam bo‘lgan ezgu g‘oya va amallarni yaqqol ifoda etgan holda, hozirgi kunda mamlakatimizda insonparvarlik ruhida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarimizning ma’no-mazmuniga uyg‘un va hamohang ekani bilan barchamiz uchun yanada aziz va qadrli bo‘lib bormoqda.
Bu haqda so‘z yuritganda, ko‘pmillatli yurtimizda osoyishtalik, do‘stlik va hamjihatlik muhitini mustahkamlash, yordamga muhtoj insonlar, muhtaram nuroniylar, xotin-qizlar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, mahalla va xonadonlarni obod qilishga qaratilgan ishlarimizda Qurbon hayitining ezgu an’analari kuch-g‘ayrat va ilhom manbai bo‘lib xizmat qilayotganini ta’kidlash lozim.
Keyingi yillarda O‘zbekistonning qadimiy tarixi va boy madaniy qadriyatlarini, buyuk alloma va mutafakkirlarimizning ilmiy-ma’rifiy merosini, islom dinining asl mohiyatini o‘rganish va targ‘ib etish borasidagi ishlarimiz yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Buni yaqinda xalqimiz va yurtimiz mehmonlari uchun o‘z eshiklarini ochgan azim poytaxtimizdagi Islom sivilizatsiyasi markazi, Samarqanddagi Imom Buxoriy yodgorlik majmuasi, Marg‘ilon shahridagi Burhoniddin Marg‘inoniy ilmiy-ma’rifiy va turizm majmuasi kabi Yangi O‘zbekiston mo‘jizalari bo‘lgan noyob obidalar misolida yaqqol ko‘rish mumkin.
Hech shubhasiz, bularning barchasi Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi muhim tarixiy qadamlar bo‘lib, ular bizni yanada katta safarbarlik bilan harakat qilishga da’vat etadi.
Yurtimizda diniy e’tiqod erkinligini ta’minlash uchun yaratib berilayotgan qulay sharoitlar tufayli ushbu munavvar kunlarda 15 mingdan ziyod vatandoshlarimiz muqaddas haj amallarini ado etmoqda. Bu yil tariximizda ilk marta “Prezident hojilari” dasturi joriy etilganidan xabaringiz bor. Ushbu dasturga muvofiq, el-yurtimizga sidqidildan xizmat qilgan 100 nafar yurtdoshimiz – ulamolar, nuroniylar, mahalla faxriylari hamda ularning oila a’zolari muborak haj safariga borish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Mana shu saodatli onlarda barcha hojilarimizni Qurbon hayiti bilan qutlab, ibodatlari qabul bo‘lishini Alloh taolodan so‘rab qolamiz. Muqaddas ziyoratdan qaytib keladigan bu hurmatli yurtdoshlarimiz ezgulik va ma’rifat targ‘ibotchilari sifatida oila va mahallalarimizda, butun jamiyatimizda olib boriladigan ma’naviy-tarbiyaviy ishlarda faol ishtirok etadilar, deb umid qilamiz.
Fursatdan foydalanib, dunyoning turli mamlakatlaridagi musulmon do‘stlarimiz va hamkorlarimizga ham qizg‘in qutlovlarimizni yo‘llab, ularga tinchlik, ravnaq va farovonlik tilab qolamiz.
Qurbon hayiti munosabati bilan bu yil ham bir necha kundan iborat dam olish kunlari belgilandi. Bayram kunlarida ham elimiz xizmatida, Vatan sarhadlarida o‘z vazifasini mas’uliyat bilan ado etayotgan yurtdoshlarimizga alohida minnatdorlik bildiramiz.
Chet ellarda tahsil olayotgan va ishlayotgan vatandoshlarimizni ham samimiy tabriklab, ularning barchasiga ezgu tilaklarimizni izhor etamiz.
El-yurtimizni shunday qutlug‘ ayyomga tinchlik-omonlikda va hamjihatlikda yetkazgani uchun Alloh taologa hamdu sanolar bo‘lsin!

Поздравление народу Узбекистана с праздником Курбан хайит
Искренне, от всего сердца поздравляю вас, всех мусульман страны, весь наш народ с сегодняшним великим праздником – священным Курбан хайитом.
Праздник мира, добра и великодушия – Ийд аль-Адха, отражающий суть нашей священной религии и являющийся ярким воплощением ее благородных идей, особенно дорог нам еще и потому, что эти ценности созвучны по своему содержанию масштабным реформам, осуществляемым сегодня в Узбекистане в интересах челловека.
Добрые традиции Курбан хайита служат для нас источником силы и вдохновения в работе по укреплению в нашей многонациональной стране атмосферы мира и спокойствия, дружбы и согласия, поддержке старшего поколения, женщин и молодежи, всех, кто нуждается в помощи, благоустройству махаллей.
В последние годы на новый уровень была поднята деятельность по изучению и популяризации древней истории и богатейшей культуры нашего народа, научно-просветительского наследия предков – великих ученых и мыслителей, истинно гуманистической сути религии ислам. Ярким подтверждением этого являются распахнувшие недавно свои двери для жителей страны и зарубежных гостей Центр исламской цивилизации в нашей столице, мемориальный комплекс Имама Бухари в Самарканде, научно-просветительский и туристический комплекс Бурхониддина Маргинони в Маргилане, получившие признание как уникальные жемчужины Нового Узбекистана.
Такие важные исторические шаги по построению Нового Узбекистана, несомненно, вдохновляют нас еще увереннее идти по этому пути.
Благодаря созданным в стране условиям для обеспечения свободы вероисповедания и убеждений в эти благословенные дни более 15 тысяч соотечественников совершают священное паломничество – хадж. Как известно, в нынешнем году впервые реализуется программа “Президент хожилари” (“Президентские ходжи”). В соответствии с ней 100 наших соотечественников, самоотверженно трудившихся на благо Родины и народа, – улемы, старейшины, ветераны махаллей и члены их семей – получили возможность отправиться в священный хадж.
В эти светлые дни поздравляем всех паломников с праздником Курбан хайит, просим Всевышнего принять их молитвы. Надеемся, что по возвращении из хаджа они будут еще активнее участвовать в духовно-воспитательной и просветительской работе, проводимой в семьях и махаллях, во всем нашем обществе.
Пользуясь случаем, от всей души поздравляем также наших друзей и партнеров – мусульман других стран, желаем им мира, процветания и благополучия.
В связи с Курбан хайитом и в нынешнем году было объявлено несколько выходных дней. Выражаю особую признательность тем нашим гражданам, кто работает в праздничные дни, и тем, кто ответственно выполняет свой долг, защищая рубежи Родины.
Мы также искренне поздравляем соотечественников, которые учатся и работают за рубежом, и выражаем им всем наши самые добрые пожелания.
Благодарим Всевышнего за то, что наш народ встречает этот священный праздник в мире, спокойствии и согласии.