Prezident Shavkat Mirziyoyev transport infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha taqdimot bilan tanishdi.
Transport infratuzilmasi iqtisodiyot tarmoqlarini oʻzaro bogʻlash, hududlar salohiyatini toʻliq ishga solish, aholi va biznes uchun qulaylik yaratishda muhim oʻrin tutadi. Shu bois, mamlakatimizda avtomobil yoʻllari, aviatsiya, logistika va xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Taqdimotda, avvalo, “Toshkent – Samarqand” muqobil avtomobil yoʻlini qurish loyihasi koʻrib chiqildi. Ushbu yoʻlning uzunligi 282 kilometr boʻlib, Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarini bogʻlaydi. Yoʻl I-a toifada, sement-beton qoplamali, har ikki yoʻnalishda uchtadan harakat tasmasi bilan quriladi. Loyihaviy tezlik soatiga 150 kilometrni tashkil etadi.
Loyiha doirasida 12 ta transport yechimi, 60 ta tunnelli oʻtish joyi, 91 ta koʻprik, 16 ta yoʻl oʻtkazgich, 258 ta drenaj inshooti va intellektual transport tizimini joriy etish koʻzda tutilgan. Shuningdek, 12 ta terminal, yoʻl boʻyi infratuzilmasi va vazn oʻlchash tizimi tashkil qilinadi.
Salohiyatli investorlar bilan muzokaralar jarayonini jadallashtirish va qurilish ishlarini qisqa muddatlarda boshlash topshirildi.
Mamlakatimizda aviatsiya sohasida yangi ekotizimni shakllantirish boʻyicha keng qamrovli ishlar olib borilmoqda.
Xususan, hududlardagi 7 ta xalqaro aeroport zamon talablari asosida rekonstruksiya qilinyapti. Moʻynoq, Qoʻqon, Zomin, Shahrisabz, Sariosiyo, Soʻx tumanlarida yangi aeroportlar barpo etilib, ularning soni 18 taga yetkazildi.
Xususan, Navoiy xalqaro aeroporti faoliyatini loyihaviy boshqaruv tamoyillari asosida tashkil etish, uning tijorat mustaqilligini oshirish ishlari olib borilmoqda. Unga mahalliy va xorijiy aviakompaniyalar bilan yoʻlovchi va yuk tashish, tranzit hamda texnik qoʻnishlar boʻyicha mustaqil muzokaralar olib borish va shartnomalar tuzish huquqi berilgan.
2030-yilga borib, aeroportda parvozlar sonini 2,3 barobarga oshirib, yiliga 7 mingtaga, yoʻlovchi tashish hajmini 150 ming nafarga, yuk tashishni esa 45 ming tonnaga yetkazish koʻzda tutilgan. Shuningdek, aeroport hududida havo kemalariga texnik va tijorat xizmatlari koʻrsatishga ixtisoslashgan “porto-franko” erkin zonasi tashkil etiladi.
Taqdimotda Yangi Toshkent xalqaro aeroportini qurish loyihasi koʻrib chiqildi.
Aeroport yiliga 20 million yoʻlovchiga xizmat koʻrsatish quvvatiga ega boʻladi. Yoʻlovchi terminali maydoni 208,4 ming kvadrat metrni tashkil etib, 169 ta havo kemasi turargohi, har biri 4 kilometrdan boʻlgan 2 ta uchish-qoʻnish yoʻlagi barpo etiladi.
Hozirga qadar xalqaro moliya institutlari talablari asosida ekologik va ijtimoiy taʼsirni baholash ishlari oʻtkazildi. Loyiha hududida kanal, kollektor va elektr tarmoqlarini koʻchirish ishlari boshlangan. Ayni paytda loyiha va pudrat tashkilotlari bilan muzokaralar olib borilmoqda.
Fuqaro aviatsiyasi korxonalarini aviayoqilgʻi bilan taʼminlash masalasi ham koʻrib chiqildi.
Aeroportlardagi yoqilgʻi quyish majmualarining umumiy sigʻimi 49 ming tonnani tashkil etadi. 2030-yilga qadar mahalliy aviayoqilgʻi ishlab chiqarish hajmini yiliga 600 ming tonnaga, aviayoqilgʻi saqlash quvvatlarini esa 80 ming tonnaga yetkazish rejalashtirilgan. Bu maqsadda Navoiy, Andijon, Buxoro, Urganch va Yangi Toshkent xalqaro aeroportlarida yangi saqlash quvvatlari barpo etiladi.
Yoqilgʻini saqlash va quyish jarayonlarini xalqaro standartlarga bosqichma-bosqich oʻtkazish zarurligi qayd etildi. Yoqilgʻi quyish majmualarini boshqarish jarayonlari joriy yilda toʻliq raqamlashtirilishi, aeroportlar yoqilgʻi quyish majmualari faoliyatida texnologik jarayonlar talablariga rioya etilishi ustidan tizimli davlat nazorati oʻrnatilishi belgilandi.
Davlatimiz rahbari transport infratuzilmasini rivojlantirishda loyihalarning iqtisodiy samaradorligi, qurilish sifati, xavfsizlik talablari va aholi uchun qulaylik asosiy mezon boʻlishi zarurligini taʼkidladi hamda tegishli koʻrsatmalar berdi.

Рассмотрен ход реализации крупных инвестиционных проектов в транспортной сфере
Транспортная инфраструктура играет важную роль в обеспечении связанности отраслей экономики, полном задействовании потенциала регионов, а также сокращения расстояний для населения и бизнеса. Поэтому в нашей стране уделяется особое внимание развитию автомобильных дорог, авиации, логистики и международных транспортных коридоров.
В начале презентации рассмотрен проект строительства альтернативной автомобильной дороги «Ташкент – Самарканд». Протяженность этой дороги составит 282 километра, она соединит Ташкентскую, Сырдарьинскую, Джизакскую и Самаркандскую области. Дорога получит статус трассы категории I-а и будет иметь цементобетонное покрытие и три полосы движения в каждом направлении. Расчетная скорость движения составит 150 километров в час.
В рамках проекта предусмотрено строительство 12 транспортных развязок, 60 тоннельных переходов, 91 моста, 16 путепроводов, 258 дренажных сооружений, а также внедрение интеллектуальной транспортной системы. Кроме того, планируется создание 12 терминалов, объектов придорожной инфраструктуры и системы весового контроля.
Поручено ускорить переговорный процесс с потенциальными инвесторами и в короткие сроки приступить к строительным работам.
В Узбекистане ведется широкомасштабная работа по формированию новой экосистемы в сфере гражданской авиации.
В частности, 7 международных аэропортов в регионах реконструируются в соответствии с современными требованиями. В Муйнаке, Коканде, Заамине, Шахрисабзе, Сариасийском и Сохском районах построены новые аэропорты, их общее количество доведено до 18.
Кроме того, ведется работа по организации деятельности Навоийского международного аэропорта на основе принципов проектного управления, а также по повышению его коммерческой самостоятельности. Аэропорту предоставлено право самостоятельно вести переговоры и заключать контракты с местными и зарубежными авиакомпаниями по пассажирским и грузовым перевозкам, транзитным рейсам и техническим посадкам.
К 2030 году планируется увеличить количество рейсов в 2,3 раза и довести их до 7 тысяч в год, а также довести объемы пассажироперевозок через аэропорт до 150 тысяч человек, а грузоперевозок – до 45 тысяч тонн в год. На территории аэропорта также будет создана свободная экономическая зона «порто-франко», специализирующаяся на предоставлении технических и коммерческих услуг воздушным судам.
В ходе презентации рассмотрен проект строительства нового международного аэропорта «Новый Ташкент».
Аэропорт будет рассчитан на обслуживание 20 миллионов пассажиров в год. Площадь пассажирского терминала составит 208,4 тысяч квадратных метров, будет построено 169 стоянок для воздушных судов и две взлетно-посадочные полосы длиной 4 километра каждая.
На данный момент проведена оценка экологического и социального воздействия проекта в соответствии с требованиями международных финансовых институтов. В зоне реализации проекта начаты работы по переносу каналов, коллекторов и электрических сетей. В настоящее время ведутся переговоры с проектными и подрядными организациями.
Также рассмотрен вопрос обеспечения предприятий гражданской авиации авиационным топливом.
Суммарная емкость топливозаправочных комплексов в аэропортах составляет 49 тысяч тонн. К 2030 году планируется довести объемы производства авиационного топлива до 600 тысяч тонн в год, а мощности по его хранению – до 80 тысяч тонн. Для достижения этих целей будут построены новые хранилища в международных аэропортах Навои, Андижана, Бухары, Ургенча и Нового Ташкента.
Отмечена необходимость поэтапного перевода процессов хранения и заправки топлива к международным стандартам. Поставлены задачи по полной цифровизации процессов управления топливозаправочными комплексами в текущем году, установлению системного государственного контроля за соблюдением технологических требований в деятельности аэропортовых топливозаправочных комплексов.
Глава нашего государства подчеркнул, что главными критериями при развитии транспортной инфраструктуры должны стать экономическая эффективность проектов, качество строительства, требования безопасности и удобство для населения, и дал соответствующие поручения.