Prezident Shavkat Mirziyoyev kichik biznes subyektlari oʻsishi uchun yanada qulay iqtisodiy va maʼmuriy sharoitlar yaratishga qaratilgan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Kichik biznes iqtisodiyotda bandlik, daromad va raqobat muhitini taʼminlaydigan muhim tarmoq hisoblanadi. Shu bois, soʻnggi yillarda tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash, soliq yukini kamaytirish va davlat xizmatlarini soddalashtirish boʻyicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, amaldagi ayrim tartibotlar biznesning tabiiy oʻsishiga toʻsqinlik qilmoqda. Xususan, kichik biznes subyektlari tushumi 1 milliard soʻmgacha boʻlganda soddalashtirilgan soliq rejimida ishlaydi. Ushbu chegaradan oshganda esa qoʻshilgan qiymat soligʻi va foyda soligʻi toʻlashga oʻtadi.
Mazkur chegara 2019-yilda belgilangan boʻlib, oʻtgan davrda narxlar sezilarli ravishda oshdi. Natijada ayrim tadbirkorlar 1 milliard soʻmlik chegaraga yaqinlashganda aylanmani yashirish, chek bermaslik yoki biznesni bir nechta subyektga boʻlish amaliyotiga oʻtmoqda.
Taqdimotda 2026-yil 1-iyundan kichik biznes uchun umumiy soliq rejimiga oʻtishdagi chegaraviy miqdorni 1 milliard soʻmdan 5 milliard soʻmga oshirish taklif qilindi.
Shuningdek, umumiy ovqatlanish, savdo va xizmat koʻrsatish sohalari uchun qoʻshilgan qiymat soligʻini toʻlashning soddalashtirilgan tartibini joriy etish tashabbusi bildirildi. Unga koʻra, tadbirkorlar ixtiyoriy ravishda 6 foiz stavkada QQS toʻlab, foyda soligʻidan ozod etilishi yoki amaldagi umumiy tartibda ishlashni davom ettirishi mumkin boʻladi.
Bu orqali kichik biznes uchun soliq hisoblash va toʻlash jarayoni soddalashadi, maʼmuriy yuk kamayadi, aylanmalarni yashirish va biznesni sunʼiy boʻlishga ragʻbat pasayadi.
QQS maʼmuriyatchiligidagi murakkabliklar ham tahlil qilindi. QQSga oʻtgan tadbirkorlarda hisobotlar soni 2 baravarga oshmoqda. 2025-yilda hisobotlarda xato aniqlangan soliq toʻlovchilarning 77 foizi QQS toʻlovchilarining hissasiga toʻgʻri kelgan.
Shu bois, past xavf darajasiga ega tadbirkorlar uchun QQSning salbiy farqini avtomatik qaytarish, QQS toʻlovchisi guvohnomasini vaqtincha toʻxtatib turish tartibini bekor qilish, import boʻyicha majburiy QQSga oʻtish amaliyotini qayta koʻrib chiqish va bank hisobraqamlarini ochish jarayonini avtomatlashtirish taklif etildi.
Kichik biznes subyektlariga nisbatan ma’muriy bosimni kamaytirish maqsadida tadbirkorga xatolarni mustaqil tuzatish imkoniyatini berish hamda soliq xavfi 500 million so‘mgacha bo‘lgan holatlarda soliq auditi, 100 million so‘mgacha bo‘lganda esa sayyor soliq tekshiruvini o‘tkazmaslik tartibini joriy etish taklif qilindi.
Umumiy ovqatlanish va mehmonxona xizmatlari sohasida ham bir qator yengilliklar nazarda tutilgan. Jumladan, alkogol va tamaki mahsulotlarini naqd shaklda realizatsiya qilishga ruxsat berish, QQSning bir qismini qaytarishda naqd pulsiz tushum ulushi doir talabni bekor qilish, ayrim xodimlarni soddalashtirilgan tarzda rasmiylashtirish taklif qilindi.
Ushbu choralar 600 mingdan ortiq kichik biznes subyekti uchun qonuniy oʻsish imkoniyatini oshirishi kutilmoqda. Soliq bazasi shaffoflashishi hisobiga budjetga yiliga kamida 2 trillion soʻm qoʻshimcha tushum tushishi prognoz qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari ushbu takliflarni maʼqullab, kichik biznesga qulay va adolatli sharoit yaratish, soliq maʼmuriyatchiligini soddalashtirish hamda raqamlashtirish orqali tadbirkorlarni faoliyatini kengaytirishga ragʻbatlantirish va ishonchini mustahkamlash yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по созданию более благоприятных экономических условий и регуляторной среды для роста субъектов малого бизнеса.
Малый бизнес является важным сектором экономики, обеспечивающим занятость, доходы и конкурентную среду. Поэтому в последние годы последовательно реализуются меры по поддержке предпринимательства, снижению налоговой нагрузки и упрощению государственных услуг.
Вместе с тем, некоторые действующие процедуры препятствуют естественному расширению бизнеса. В частности, если оборот субъектов малого бизнеса не превышает 1 миллиарда сумов, то для них действует упрощенный налоговый режим, а переступая этот порог, они переходят на уплату налога на добавленную стоимость и налога на прибыль.
Этот порог был установлен в 2019 году, и за прошедший период цены ощутимо выросли. В результате некоторые предприниматели, приближаясь к отметке в 1 миллиард сумов, начинают прибегать к практике искажения оборота, невыдачи чеков или дробления бизнеса на несколько субъектов.
На презентации было предложено с 1 июня 2026 года повысить порог перехода малого бизнеса на общий налоговый режим с 1 миллиарда до 5 миллиардов сумов.
Выдвинута также инициатива внедрения упрощенного порядка уплаты налога на добавленную стоимость для сфер общественного питания, торговли и услуг. Согласно новому порядку, предприниматели смогут по своему выбору уплачивать НДС по ставке 6 процентов и освобождаться от налога на прибыль либо продолжить работу в действующем общем налоговом режиме.
Это упростит процессы исчисления и уплаты налогов для малого бизнеса, снизит административную нагрузку, а также уменьшит стимулы для сокрытия оборотов и искусственного дробления бизнеса.
Также проанализированы сложности в администрировании НДС. У налогоплательщиков, перешедших на уплату НДС, количество отчетности увеличивается в два раза. В 2025 году 77 процентов ошибок в отчетности налогоплательщиков пришлось на долю плательщиков НДС.
В этой связи предложено автоматически возвращать отрицательную разницу по НДС для предпринимателей с низким уровнем риска, отменить практику временной приостановки свидетельства плательщика НДС, пересмотреть порядок обязательного перехода на уплату НДС при импорте, а также автоматизировать процесс открытия банковских счетов.
В целях снижения административной нагрузки на субъекты малого бизнеса предложено предоставлять предпринимателям возможность самостоятельно исправлять допущенные ошибки, а также внедрить порядок, согласно которому налоговый аудит не будет проводиться при налоговом риске до 500 миллионов сумов, а выездная налоговая проверка – при риске до 100 миллионов сумов.
Ряд послаблений предусмотрен и в сфере общественного питания и гостиничных услуг. В частности, предложено разрешить реализацию алкогольной и табачной продукции в наличной форме, отменить требование по доле безналичной выручки при возврате части НДС, а также упростить порядок оформления отдельных работников.
Ожидается, что эти меры расширят возможности для легального роста для более чем 600 тысяч субъектов малого бизнеса. За счет повышения прозрачности налоговой базы прогнозируется дополнительное поступление в бюджет не менее 2 триллионов сумов в год.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и поручил ответственным лицам принять меры по созданию благоприятных и справедливых условий для малого бизнеса, стимулированию бизнеса к укрупнению и укреплению доверия предпринимателей путем упрощения и цифровизации налогового администрирования.