Президент Шавкат Мирзиёев нотариал жараёнларда аҳолига қулайликларни оширишга оид тақдимот билан танишди.
Бугунги кунда нотариусларда давлат божи ставкалари жуда кўп тоифаларга ажратилгани сабабли уларни ҳисоблашда ноқулайликлар туғилмоқда. Хусусан, автомототранспорт воситалари билан боғлиқ шартномаларни тасдиқлаш учун давлат божи 12 та, кўчмас мулк, гаров, ипотека ва лизинг шартномалари бўйича 6 та тоифага бўлинган.
Шу боис давлатимиз раҳбари нотариал ҳаракатлар тизимини соддалаштириш ва аҳолига қулайликларни ошириш вазифасини қўйган эди. Шунга асосан “Давлат божи тўғрисида”ги қонунга ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш бўйича қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Унга кўра, нотариал ҳаракатлар учун ундириладиган давлат божларининг ставкалари оптималлаштирилмоқда.
Масалан, ҳозирда давлат божи ставкаларини ҳисоблашда уй-жойнинг майдонига, автомототранспорт воситаларининг двигател қуввати ва ишлаб чиқарилган йилига қаралади. Энди бу борадаги тоифалар қисқартирилиб, ставкалар бирхиллаштирилмоқда, айримлари камайтирилмоқда.
Жумладан, кўчмас мулк бўйича олди-сотди шартномаларини нотариал тасдиқлаш учун давлат божи, унинг майдонидан қатъи назар, Тошкент ва Нукус шаҳарлари ҳамда вилоят марказларида базавий ҳисоблаш миқдорининг 1 баравари, бошқа жойларда 0,5 баравари миқдорида, энг паст ставкада белгиланмоқда.
Гаров, ипотека, лизинг ва қарз шартномаларини нотариал тасдиқлаганлик учун табақалашган божлар бирхиллаштирилиб, ягона ставка ўрнатилмоқда.
Автотранспорт олди-сотдисини нотариал тасдиқлашда, двигател қуввати ва ишлаб чиқарилган йилидан қатъи назар, бир хил ставкада – базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 баравари миқдорида бож ундирилиши белгиланмоқда.
Шунингдек, мол-мулкни ижарага бериш ёки ундан текин фойдаланиш, автомототранспорт бўйича ишончнома бериш каби келишувларни нотариал тасдиқлаш учун бож миқдори камайтирилмоқда. Фуқаронинг шахсий жамғариб бориладиган пенсия таъминотига нисбатан меросхўрга гувоҳнома бериш учун давлат божи бекор қилинмоқда.
Мазкур қонуннинг қабул қилиниши нотариал жараёнларни осонлаштиришга, турли ноаниқлик, низо ва коррупция ҳолатларини бартараф этишга хизмат қилади. Йилига 100 миллиард сўмдан ортиқ маблағ аҳоли ихтиёрида қолади.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по повышению удобства нотариальных процессов для населения.
Сегодня ставки государственной пошлины при совершении нотариальных действий подразделены на множество категорий, что усложняет их исчисление и создает неудобства. В частности, государственная пошлина за удостоверение договоров, связанных с автомототранспортными средствами, разделена на 12 категорий, а по договорам недвижимости, залога, ипотеки и лизинга - на 6 категорий.
В связи с этим главой государства было поручено упростить систему нотариальных действий и повысить ее удобство для населения. В соответствии с этим был разработан законопроект о внесении изменений и дополнений в Закон «О государственной пошлине». Проект предусматривает оптимизацию ставок госпошлин, взимаемых за совершение нотариальных действий.
К примеру, в настоящее время при расчете ставок соответствующих госпошлин учитываются площадь жилья, мощность двигателя и год выпуска автотранспорта. Отныне категории пошлин будут сокращены, ставки унифицированы, а размер некоторых будет снижен.
В частности, государственная пошлина за нотариальное удостоверение договоров купли-продажи недвижимого имущества, независимо от его площади, будет установлена в однократном размере базовой расчетной величины в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах, а также в размере 0,5 БРВ в других местах.
Дифференцированные сборы за нотариальное удостоверение договоров залога, ипотеки, лизинга и займа будут унифицированы с установлением единой ставки.
При нотариальном подтверждении продажи автотранспортных средств, независимо от объема двигателя и года выпуска, пошлина будет взиматься в едином трехкратном размере базовой расчетной величины.
Также снижается размер пошлины за нотариальное удостоверение таких договоров, как аренда или безвозмездное пользование имуществом, оформление доверенности на автотранспорт. Отменяется госпошлина за выдачу наследнику свидетельства о накопительном пенсионном обеспечении гражданина.
Принятие данного закона будет способствовать облегчению нотариальных процессов, устранению различных неясностей, конфликтных ситуаций и коррупции. В распоряжении населения будет оставаться более 100 миллиардов сумов в год.