Bugun xalqaro maydonlarda yuz berayotgan voqea va hodisalar Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqasi davlatlari uchun yana bir bor o‘zaro hamjihatlik, birdamlik hamda maqsadlar mushtarakligiga erishish zarurati ortib borayotganligini ko‘rsatmoqda. Bu borada 2025-yilning 19-mayida o‘tkazilgan “Tinchlik, do‘stlik va farovonlikning umumiy makonini barpo etish” mavzusida Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlik bo‘yicha Termiz muloqotidan ko‘zlangan asosiy maqsad mintaqalarining o‘zaro bog‘liqligini mustahkamlash hamda hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishdan iborat edi. Aytish mumkinki, so‘nggi bir yil davomida muloqotda e’tibor qaratilgan dolzarb masalalarda sezilarli natijalarga erishildi. Navbatdagi Termiz muloqotida ham Markaziy va Janubiy Osiyo o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, mintaqalararo aloqalarni chuqurlashtirish va iqtisodiy o‘sishni ta’minlash, shuningdek, xavfsizlik va barqaror rivojlanishni yanada takomillashtirish kabi dolzarb masalalarni muhokama qilishga qaratilgan.
Madaniy aloqalar. Qayd etish joizki, bugungi kunda Termiz shahri Afg‘onistonda tinchlik va barqarorlikni ta’minlash hamda iqtisodiyotini qayta tiklashdagi muhim maskanga aylandi. E’tiborga molik jihati shundaki, o‘tmishda ham Termiz zardushtiylik, buddaviylik, xristianlik va islom an’analari paydo bo‘lgan va rivojlangan madaniyatlararo hamda diniy muloqot markazi bo‘lgan. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori Eldor Aripovning qayd etishicha, Yunon-Baqtriya, Kushon podshohliklari va boshqa qadimiy davlatlar o‘rtasida joylashgan shahar Temuriylar davrida taraqqiy etib, yirik savdo, hunarmandchilik va ilm-ma’rifat maskaniga aylangan[1]. Darhaqiqat, agar tariximizga nazar tashlaydigan boʻlsak, Markaziy Osiyo va Janubiy Osiyo mintaqasi mamlakatlari azaldan yagona makon sifatida uygʻun rivojlanib kelgan, barcha sohalarda yaqin hamkorlik qilgan. Buyuk mutafakkir Abu Rayhon Beruniyning “Hindiston”, Zahiriddin Muhammad Boburning “Boburnoma” asarlari va boshqa tarixiy manbalar bu yaqin rishtalarning yaqqol dalilidir. Qolaversa, Afg‘onistonning O‘zbekistondagi elchisi o‘rinbosari Muhammadsobir Turkistoniyning quyidagi fikrlari e’tiborga molik: “Bir vaqtlar Movarounnahr deb atalgan ikki daryo oralig‘idagi zaminda O‘zbekiston ham, Afg‘oniston ham joylashgan. Madaniyatimizda mushtarak jihatlar kam emas.  Alisher Navoiy hazratlari madaniy merosi O‘zbekiston va Afg‘oniston xalqlarining boyligidir. Alisher Navoiy bobomizning xoklari Hirot viloyatida. Hirotda sulton Husayn Boyqaro davrida qurilgan minoralarning hammasi yagona majmua sifatida qad ko‘targan. Zahiriddin Muhammad Bobur esa Kobulda dafn qilingan. Bog‘i Bobur deb ataladigan majmuada. Afg‘onistonda ham ulkan madaniyat muzeylari bor. Kobulda, Hirotda, Mozori Sharifdagi muzeylarimizda osori atiqalarimiz saqlanadi”[2]. Albatta, bugungi saʼy-harakatlarimizning asosiy maqsadi ana shu tarixiy aloqalarni tiklash, xalqlarimiz oʻrtasida doʻstlik, qardoshlik rishtalarini yana-da mustahkamlash, pirovardida mamlakatlarimiz taraqqiyotini yangi bosqichga koʻtarishdir. Shu maqsadda Oʻzbekiston soʻnggi yillarda Janubiy Osiyo mamlakatlari bilan aloqalarni tobora rivoj­lantirmoqda.
Qayd etish o‘rinliki, uzoq vaqtdan buyon davom etib kelayotgan notinch vaziyat tufayli Afg‘onistonda ta’lim sohasi chuqur tanazzulga yuz tutdi. Shunday vaziyatda afg‘on xalqini ta’lim olishiga koʻmaklashish hamda zamonaviy bilim va koʻnikmalarga ega kadrlarni tayyorlashga koʻmak berish Afg‘onistonni inqirozdan olib chiqishga  boʻlgan eng oqilona yoʻllardan biri ekanligini ta’kidlash lozim. Shu nuqtayi nazardan Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 13-noyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi huzurida Afg‘oniston fuqarolarini oʻqitish taʼlim markazi faoliyatini tashkil etish toʻg‘risida”gi Qaroriga muvofiq Surxondaryo viloyati Termiz shahrida Afg‘oniston fuqarolarini oʻqitish markazi faoliyat yuritmoqda. 2018-2019-oʻquv yili davomida Markazda 96 nafar talaba “Oʻzbek tili va adabiyoti” yoʻnalishi boʻyicha tahsil olib, barchasi Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universitetining bakalavr darajasiga ega boʻlishdi.
Iqtisodiy aloqalar. Ta’kidlash joizki, afg‘on zaminida tinchlik va barqarorlikni qaror toptirishda qurol-yarog‘ va harbiylar bilan hech qanday ijobiy natijaga erishib bo‘lmasligi 2021-yilda AQSh harbiylari Afg‘onistonda olib chiqib ketilishi bilan yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi. Shu nuqtai nazardan bugun O‘zbekistonning Afg‘oniston bilan iqtisodiy aloqalari mamalakatda tinchlik qaror topishi hamda iqtisodi qayta izga tushishida muhim omillardan biri bo‘lib xizmat qilmoqda.
O‘zbekiston Statistika agentligining hisob-kitoblariga ko‘ra, o‘zaro savdo aylanmasi 2021-yilda 653 mln dollar, 2022-yilda 688,8 mln dollar, 2023-yilda 784,1 mln dollar va 2024-yil yanvar-noyabr oylari bo‘yicha 999,9 mln dollarni tashkil etgan[3]. So'nggi besh yil ichida savdo aylanmasi 2,5 baravar o‘sib, 2025 yilda 1,68 milliard dollarga yetdi, O‘zbekiston eksporti esa taxminan 1,5 milliard dollarni tashkil etdi. Tomonlar savdo hajmini 5 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha yangi o‘rta muddatli maqsadni belgilab oldilar. Shu boisdan O‘zbekiston bugungi kunda Afg‘onistonga sarmoya kirituvchi muhim davlatlardan biriga aylanmoqda. Jumladan, Oʻzbekiston va Afgʻoniston oʻrtasida imzolangan qiymati 1 mlrd dollarlik shartnomaga ko‘ra, Oʻzbekiston 10 yil davomida Jauzjon va Faryob viloyatlaridagi Toʻti Maydon gaz konini qayta ishlashda ishtirok etadi. Bu singari savdo-iqtisodiy vositalarni amalga oshirishda Surxondaryo viloyatida tashkil etilgan Termiz xalqaro savdo markazi juda muhim rol o‘ynaydi. Ushbu savdo markazi Afg‘oniston bilan hamkorlik qiluvchi turli tadbirkorlarga, ayniqsa, afg‘on tadbirkorlariga xizmat qiluvchi Markaziy Osiyodagi birinchi savdo zonasi hisoblanadi. Savdo markazida doimiy faoliyat yuritadigan ko‘rgazma-yarmarkalar, O‘zbekiston-Afg‘oniston biznes maktabi, Afg‘oniston fuqarolari bo‘lgan bemorlarga davolanish va tibbiy yordam olish uchun tibbiyot klinikasi, mehmonxona, qimmatbaho metallardan zargarlik buyumlari ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonalar, multivalyuta tizimi va umuman, tadbirkorlar emin-erkin savdo qilishga imkon beruvchi boshqa shart-sharoitlar yaratilgan.
Tahliliy ma’lumotlarga ko‘ra O‘zbekiston umumiy xalqaro transportning 60% Markaziy Osiyo davlatlari va Afg‘oniston tranzit yo‘llaridan o‘tadi. O‘zbekistonning Afg‘oniston orqali dengiz portlariga chiqishi Qora va Boltiq dengiziga chiqish portlaridan 2-3 marta, Tinch okeani portlari yo‘nalishidan 5 marta qisqaroqdir[4]. Iqtisodiy tahlilchilarning maʼlumotiga koʻra, Afg‘oniston orqali dengiz portlariga chiqish Markaziy ­Osiyodan Janubiy Osiyoga bitta konteynerni yetkazish narxi 900 dollardan 286 dollarga arzonlashadi. Bundan tashqari, yuk tashishga sarflanadigan vaqt 35 kundan 3-5 kungacha qisqaradi. Shu bilan birga, eksport salohiyati ham keskin oshadi. Transport-infratuzilmaviy kommunikatsiyalarni takomillashtirish va Markaziy Osiyoga xalqaro tranzit yuk tashuvchilarni jalb etish mintaqa davlatlarini birlashtiruvchi eng muhim vazifalardan biridir. Uni hal etish mintaqadagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash zarurati bilan belgilanadi.
Xulosa qilib aytganda ushbu nufuzli xalqaro anjuman mintaqalarimiz oʻrtasida oʻzaro aloqalarni yana-da kengaytirish, hamkorlikning yangi qirralarini ochish, tinchlik va taraqqiyot yoʻlidan dadil odimlashimizda oʻz samaralarini beradi.
Shuningdek, Termiz muloqoti mintaqalararo o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirishga turtki beruvchi maydon sifatida mushtarak tarixiy-madaniy va sivilizatsion aloqalarni tiklash barobarida, Afg‘oniston orqali yangi xalqaro transport-logistika yo‘laklari rivojlanishiga imkoniyat eshiklarini ochib beradi. Bir-biriga ishonch va manfaatlar to‘qnashuvi kuchayib borayotgan hozirgi murakkab sharoitda Termiz muloqoti kabi hamkorlik formati muhim ahamiyat kasb etadi.
Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti Tashqi siyosat va xalqaro iqtisodiy munosabatlar instituti direktor o‘rinbosari

ТЕРМЕЗСКИЙ ДИАЛОГ: ОТ КУЛЬТУРНО-ГУМАНИТАРНЫХ СВЯЗЕЙ К УСТОЙЧИВОЙ РЕГИОНАЛЬНОЙ АРХИТЕКТУРЕ
События, происходящие сегодня на международной арене, еще раз свидетельствуют о растущей необходимости достижения взаимопонимания, единства и общности целей для государств Центральной и Южной Азии. В связи с этим основной целью Термезского диалога по взаимосвязанности Центральной и Южной Азии на тему "Построение общего пространства мира, дружбы и процветания," состоявшегося 19 мая 2025 года, было укрепление взаимосвязанности регионов и выведение сотрудничества на новый уровень. Можно сказать, что за последний год были достигнуты ощутимые результаты по актуальным вопросам, на которые акцентировано внимание в ходе диалога. Очередной Термезский диалог также направлен на обсуждение таких актуальных вопросов, как укрепление сотрудничества между Центральной и Южной Азией, углубление межрегиональных связей и обеспечение экономического роста, а также дальнейшее совершенствование безопасности и устойчивого развития.
Культурные связи. Следует отметить, что сегодня город Термез стал важным местом обеспечения мира и стабильности, а также восстановления экономики Афганистана. Примечательно, что и в прошлом Термез был центром межкультурного и религиозного диалога, где возникли и развились традиции зороастризма, буддизма, христианства и ислама. По словам директора Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Элдора Арипова, город, расположенный между Греко-Бактрийским, Кушанским царствами и другими древними государствами, процветал в эпоху Темуридов и стал крупным центром торговли, ремесел и науки[1]. Действительно, если посмотреть на нашу историю, то страны Центральной и Южной Азии издревле гармонично развивались как единое пространство, тесно сотрудничали во всех сферах. Ярким свидетельством этих тесных связей являются произведения великого мыслителя Абу Райхана Беруни "Индия," Захириддина Мухаммада Бабура "Бабурнаме" и другие исторические источники. Кроме того, заслуживают внимания следующие высказывания заместителя посла Афганистана в Узбекистане Мухаммадсобира Туркестани: "На земле между двумя реками, некогда называвшейся Мавераннахром, расположены и Узбекистан, и Афганистан. В нашей культуре много общего.  Культурное наследие Алишера Навои является достоянием народов Узбекистана и Афганистана. Могилы Алишера Навои в Гератской области. Все минареты, построенные в Герате во времена правления султана Хусейна Байкары, представляют собой единый комплекс. Захириддин Мухаммад Бабур был похоронен в Кабуле. В комплексе, называемом садом Бабура. В Афганистане также имеются огромные музеи культуры. В наших музеях в Кабуле, Герате, Мазари-Шарифе хранятся наши артефакты.[2]" Безусловно, основной целью наших сегодняшних усилий является восстановление этих исторических связей, дальнейшее укрепление уз дружбы и братства между нашими народами, в конечном итоге поднятие развития наших стран на новый уровень. С этой целью в последние годы Узбекистан все больше развивает связи со странами Южной Азии.
Следует отметить, что из-за длительной нестабильной ситуации сфера образования в Афганистане находится в глубоком упадке. В этой ситуации следует отметить, что одним из наиболее разумных путей вывода Афганистана из кризиса является содействие афганскому народу в получении образования и подготовке кадров, обладающих современными знаниями и навыками. В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан "Об организации деятельности Образовательного центра по обучению афганских граждан при Министерстве высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан" от 13 ноября 2017 года в городе Термез Сурхандарьинской области действует Центр по обучению афганских граждан. В течение 2018-2019 учебного года в Центре обучались 96 студентов по направлению "Узбекский язык и литература," все они получили степень бакалавра Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Экономические связи. Следует отметить, что невозможность достижения положительных результатов с помощью вооружения и военных для установления мира и стабильности на афганской земле еще раз подтвердилась выводом войск США из Афганистана в 2021 году. С этой точки зрения сегодня экономические связи Узбекистана с Афганистаном служат одним из важных факторов установления мира в стране и восстановления ее экономики.
Согласно расчетам Агентства статистики Узбекистана, взаимный товарооборот составил 653 млн долларов в 2021 году, 688,8 млн долларов в 2022 году, 784,1 млн долларов в 2023 году и 999,9 млн долларов в январе-ноябре 2024 года[3]. За последние пять лет товарооборот вырос в 2,5 раза и достиг 1,68 млрд долларов в 2025 году, а экспорт Узбекистана составил около 1,5 млрд долларов.  Стороны определили новую среднесрочную цель по доведению объема торговли до 5 миллиардов долларов. Поэтому сегодня Узбекистан становится одним из важных инвесторов в Афганистан. В частности, согласно подписанному между Узбекистаном и Афганистаном соглашению на сумму 1 млрд долларов, Узбекистан в течение 10 лет будет участвовать в разработке газового месторождения Тути Майдон в провинциях Джаузджан и Фарьяб. Очень важную роль в реализации этих торгово-экономических инструментов играет созданный в Сурхандарьинской области Термезский международный торговый центр. Этот торговый центр является первой торговой зоной в Центральной Азии, обслуживающей различных предпринимателей, сотрудничающих с Афганистаном, особенно афганских. В торговом центре созданы постоянно действующие выставки-ярмарки, узбекско-афганская бизнес-школа, медицинская клиника для лечения и получения медицинской помощи гражданами Афганистана, гостиница, предприятия, специализирующиеся на производстве ювелирных изделий из драгоценных металлов, мультивалютная система и другие условия, позволяющие предпринимателям свободно торговать.
Согласно аналитическим данным, 60% общего объема международного транспорта Узбекистана проходит через транзитные пути стран Центральной Азии и Афганистана. Выход Узбекистана через Афганистан к морским портам в 2-3 раза короче, чем к Черному и Балтийскому морям, и в 5 раз короче, чем к портам Тихого океана[4]. По данным экономических аналитиков, стоимость доставки одного контейнера из Центральной Азии в Южную Азию с выходом в морские порты через Афганистан снизится с 900 до 286 долларов. Кроме того, время транспортировки сократится с 35 дней до 3-5 дней. В то же время резко возрастет экспортный потенциал. Совершенствование транспортно-инфраструктурных коммуникаций и привлечение международных транзитных перевозчиков в Центральную Азию является одной из важнейших задач, объединяющих государства региона. Его решение определяется необходимостью улучшения социально-экономической ситуации в регионе.
Подводя итог, можно сказать, что этот авторитетный международный форум даст свои результаты в дальнейшем расширении взаимосвязей между нашими регионами, открытии новых граней сотрудничества, уверенном продвижении по пути мира и прогресса.
Кроме того, Термезский диалог как платформа, дающая импульс укреплению межрегиональной взаимосвязанности, наряду с восстановлением общих историко-культурных и цивилизационных связей, откроет двери возможностей для развития новых международных транспортно-логистических коридоров через Афганистан. В нынешних сложных условиях, когда усиливается взаимное доверие и конфликт интересов, такой формат сотрудничества, как Термезский диалог, приобретает важное значение.
Ташкентский государственный университет востоковедения Внешняя политика и международные экономические отношения заместитель директора института PhD., О.Абдурахмонов