Prezident Shavkat Mirziyoyev futbol boʻyicha Oʻzbekiston milliy terma jamoasini 2026-yilgi jahon chempionatiga kuzatish marosimida ishtirok etdi.
Marosim avvalida Oʻzbekiston milliy terma jamoasi aʼzolari maydonda saf tortdi.
Davlatimiz rahbari stadionda toʻplangan yurtdoshlarimiz, futbol muxlislari, milliy terma jamoa aʼzolari, murabbiylar shtabi va sport jamoatchiligi vakillarini katta futbol bayrami bilan tabrikladi.
Bugungi kun oʻzbek futboli uchun yana bir tarixiy sana ekani, milliy terma jamoamiz AQSh, Meksika va Kanada maydonlarida oʻtadigan jahon chempionatiga katta ishonch va ezgu tilaklar bilan kuzatilayotgani taʼkidlandi.
Davlatimiz rahbari futbolchilarimiz mamlakatimizga unutilmas quvonchli kunlarni taqdim etganini taʼkidlab, ularga, ularni tarbiyalab voyaga yetkazgan ota-onalariga, ustoz va murabbiylariga, terma jamoamizning barcha aʼzolariga butun xalqimiz nomidan chuqur minnatdorlik bildirdi.
Marosimda futbol muxlislarining milliy jamoaga boʻlgan mehri va sadoqati alohida eʼtirof etildi. Prezident gʻalaba onlarida ham, qiyin damlarda ham futbolchilar bilan birga boʻlib, ularni doimo qoʻllab-quvvatlab kelayotgan yurtdoshlarimizga rahmat aytdi.
Fan-klublar faoliyati ham alohida qayd etildi. Taʼkidlanganidek, ular terma jamoa oʻyinlarini nafaqat tribunadan kuzatmoqda, balki har bir bahsda oʻzbekona, betakror uslubi bilan “oʻn ikkinchi oʻyinchi” vazifasini munosib bajarib kelmoqda. Davlatimiz rahbari ular jahon chempionatida ham minglab yurtdoshlarimiz va xorijdagi vatandoshlarimiz bilan birga futbolchilarimizni qoʻllab-quvvatlashiga ishonch bildirdi.
Prezidentimiz mamlakatimizda futbol allaqachon har bir oilaning doʻstiga aylanganini taʼkidladi. Sportchilarimiz erishayotgan yutuqlardan ruhlangan farzandlarimiz orasidan ham kelajakda yangi chempionlar yetishib chiqishiga ishonch bildirildi.
Soʻnggi yillarda Yangi Oʻzbekistonda sportga qaratilayotgan eʼtibor, har bir hududda bunyod etilayotgan yirik sport inshootlari, joylarda tashkil etilayotgan professional futbol akademiyalari va yaqinda ish boshlagan Milliy futbol markazi yoshlarimizning yangi yutuqlarga erishishi uchun mustahkam zamin boʻlayotgani qayd etildi.
Shuningdek, oʻtgan yili poytaxtimizda 100 gektardan ziyod maydonda 5 ta yirik sport majmuasini oʻz ichiga olgan Olimpiya shaharchasi qurib bitkazilgani, Yangi Toshkentda FIFA standartlariga toʻliq javob beradigan 55 ming oʻrinli muhtasham stadion qad rostlayotgani taʼkidlandi. Bu kabi zamonaviy inshootlar yurtimizda nufuzli xalqaro musobaqalarni oʻtkazishga, sportchilarimizni yanada ulkan gʻalabalar sari yetaklashga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari milliy terma jamoa aʼzolariga murojaat qilib, xalqimiz ularga oq fotiha berib, katta mundialga kuzatayotganini taʼkidladi. Oldinda Portugaliya, Kolumbiya va Kongo terma jamoalari bilan muhim oʻyinlar kutib turgani, futbolchilarimiz katta kuch-gʻayrat va ishonch bilan maydonga chiqishi zarurligi qayd etildi.
– Shuni bilingki, biz doim sizlar bilanmiz. Haqiqiy oʻzbekona jasorat, matonat va irodangiz bilan chiroyli va ishonchli oʻyin koʻrsatib, barchamizni xursand qilasiz deb ishonamiz, – dedi Prezident.
Nutq yakunida Oʻzbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi yangradi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston milliy terma jamoasi aʼzolari bilan esdalik uchun suratga tushdi.
Konsert dasturi namoyish etildi. Tadbir yakunida milliy terma jamoaning nazorat uchrashuvi boʻlib oʻtdi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии проводов национальной сборной Узбекистана по футболу на чемпионат мира 2026 года.
В начале церемонии игроки национальной сборной Узбекистана выстроились на поле.
Глава нашего государства поздравил собравшихся на стадионе соотечественников, футбольных болельщиков, членов национальной сборной, тренерский штаб и представителей спортивной общественности с большим футбольным праздником.
Отмечено, что этот день является еще одним историческим событием для узбекского футбола, с большой надеждой и добрыми пожеланиями национальная сборная провожается на чемпионат мира, который пройдет на полях США, Мексики и Канады.
Президент подчеркнул, что наши футболисты подарили стране незабываемые моменты, и от имени всего народа выразил им, воспитавшим их родителям, наставникам и тренерам, всем членам национальной сборной глубокую благодарность.
В ходе церемонии особо отмечена любовь и преданность, с которыми футбольные болельщики поддерживают национальную команду. Президент поблагодарил соотечественников, которые были рядом с футболистами как в победные моменты, так и в трудные периоды, неизменно поддерживая их.
Отдельно затронута также деятельность фан-клубов. Как было подчеркнуто, они не только наблюдают за матчами национальной сборной с трибун, но и в каждом поединке выполняют роль «двенадцатого игрока», придавая игре особый, самобытный колорит. Глава государства выразил уверенность, что на чемпионате мира они продолжат поддерживать наших футболистов вместе с тысячами соотечественников, проживающих в Узбекистане и за границей.
Президент отметил, что футбол в нашей стране уже стал настоящим другом каждой семьи. Выражена уверенность, что в будущем появятся новые чемпионы из числа подрастающего поколения, вдохновленного успехами спортсменов.
Отмечено, что внимание, уделяемое спорту в Новом Узбекистане в последние годы, строительство крупных спортивных сооружений в каждом регионе, создание профессиональных футбольных академий на местах, а также недавно начавший работу Национальный футбольный центр закладывают прочную основу для достижения нашей молодежью новых успехов.
Также подчеркивалось, что в прошлом году в столице завершено строительство Олимпийского городка, занимающего более 100 гектаров и включающего пять крупных спортивных комплексов, а в Новом Ташкенте возводится величественный стадион на 55 тысяч мест, полностью соответствующий стандартам ФИФА. Подобные современные объекты позволят проводить в стране престижные международные соревнования и станут стимулом для наших спортсменов в достижении еще более крупных побед.
Обращаясь к членам национальной сборной, глава государства подчеркнул, что народ провожает их на большой футбольный форум с добрыми напутствиями и надеждой. Отмечалось, что впереди команду ждут важные матчи со сборными Португалии, Колумбии и Конго, поэтому футболисты должны выходить на поле уверенно, с полной самоотдачей и решимостью.
– Помните, что мы всегда с вами. Мы уверены, что благодаря присущей нашему народу смелости, стойкости и воле вы покажете красивую и уверенную игру и порадуете всех нас, – сказал Президент.
В завершение выступления прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Президент Шавкат Мирзиёев сфотографировался на память с членами национальной сборной Узбекистана.
Представлена концертная программа. По завершении мероприятия состоялся контрольный матч национальной сборной.