Oʻzbekiston va Ozarbayjon yetakchilari oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
Boku shahriga amaliy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini Butunjahon urbanizatsiya forumining muvaffaqiyatli tashkil etilgani bilan samimiy tabrikladi.
Avvalgi oliy darajadagi muloqotlar chogʻida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida Oʻzbekiston – Ozarbayjon strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Tovar ayirboshlashning ijobiy surʼati qayd etildi. Yil boshidan buyon oʻzaro savdo hajmi 40 foizdan ziyodga oshdi.
Qurilish, togʻ-kon sanoati, energetika, qishloq xoʻjaligi, turizm va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Mazkur loyihalarni jadallashtirish hamda birgalikdagi investitsiyalarni, shu jumladan, Qoʻshma investitsiya kompaniyasi mablagʻlarini jalb etgan holda yanada kengaytirish muhimligi taʼkidlandi.
Yetakchilar transportga oid tashabbuslarni amalga oshirish va xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirish boʻyicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.

Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan discuss implementation of high-level agreements
As part of the program of the thirteenth session of the World Urban Forum in Baku, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
At the beginning of the meeting, the President of Uzbekistan sincerely congratulated his Azerbaijani counterpart on the successful organization of the World Urban Forum.
The sides discussed the further strengthening and development of the Uzbek-Azerbaijani strategic partnership and alliance in the context of implementing the agreements reached during previous talks.
The positive dynamics in bilateral trade were noted. Since the beginning of the year, mutual trade turnover has increased by more than 40 percent.
Industrial cooperation projects are being successfully implemented in the fields of construction, geology, energy, agriculture, tourism, and other sectors.
The importance of accelerating ongoing projects and expanding the joint investment portfolio was emphasized, including through funding from the Joint Investment Company.
The Presidents also discussed expanding cooperation in the implementation of transport initiatives and the development of international transport corridors.