Avvalambor, qadimiy va navqiron Turkiston shahrida Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy muloqotini oʻtkazish tashabbusi, barchamizga koʻrsatilayotgan yuksak ehtirom va anʼanaviy mehmondoʻstlik uchun Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti, hurmatli Qasim-Jomart Kemelevich Toqayevga chin dildan tashakkur izhor etaman.
Shuningdek, Tuzilmamizning xalqaro nufuzini mustahkamlash yoʻlida ulkan saʼy-harakatlarni amalga oshirayotgan Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti, hurmatli Ilhom Haydarovich Aliyevga samarali raisligi uchun samimiy minnatdorlik bildiraman.
Bugungi anjuman musulmon ummatining ulugʻ ayyomi –muborak Qurbon hayiti arafasiga toʻgʻri kelayotganida chuqur ramziy maʼno mujassam. Zero, bizning qadimiy tariximiz, muqaddas dinimiz, madaniy va maʼrifiy ildizlarimiz, azaliy qadriyat va anʼanalarimiz mushtarak.
Goʻzal Turkiston shahri Buyuk ipak yoʻlining muhim savdo va madaniyat markazi hisoblangan. Mazkur zaminda ulugʻ ajdodimiz Xoja Ahmad Yassaviy hazratlari mangu orom topgan. Bu tabarruk kent biz uchun, avvalo, xalqlarimiz birligi va hamjihatligining yorqin timsolidir.
Hurmatli Prezident Qasim-Jomart Kemelevichning xalqimizning qardosh Qozogʻiston eliga doʻstlik tuhfasi sifatida barpo etilgan muhtasham jome masjidi haqida hozir bildirgan samimiy fikrlari uchun rahmat aytmoqchiman.
Qozogʻiston rahbariyatining Turkistonning meʼmoriy qiyofasini tubdan oʻzgartirishga qaratilgan ulkan bunyodkorlik ishlari ushbu koʻrkam maskanni qardosh xalqlarimizning umumiy maʼnaviy markazlaridan biriga aylantirishi shubhasiz.
Bugungi uchrashuvimiz jahonda turli ziddiyatlar tobora avj olayotgan davrga toʻgʻri kelmoqda. Xalqaro munosabatlarda ishonch taqchilligi yanada kuchayib, global institutlarning oʻrni va taʼsiri borgan sari zaiflashmoqda. Bu muammolar bizdan oʻzaro muloqotlarni faollashtirib, muhim masalalar boʻyicha uygʻun pozitsiyalarni ishlab chiqishni taqozo etmoqda.
Shu nuqtayi nazardan, Turkiy dunyoning integratsiyasi bu xalqlarimiz taqdiriga bevosita daxldor boʻlgan uzoq muddatli strategik masaladir.
Soʻnggi yillarda Turkiy davlatlar tashkiloti barqaror rivojlanish surʼatlarini namoyish etayotgan nufuzli tuzilmaga aylandi. Masalan, 2025-yilda davlatlarimizning umumiy iqtisodiy salohiyati 2,4 trillion dollardan oshdi va uning dinamikasi global oʻsishdan ikki barobar yuqori (6,8 foiz) boʻldi.
Oʻtgan yilning oʻzida Oʻzbekistonning Tashkilot mamlakatlari bilan savdo aylanmasi 14 foizga oʻsdi (11 milliard dollar). Joriy yildan Turkiy investitsiya jamgʻarmasi operatsion faoliyatini boshladi, Markaziy banklar kengashi, Yashil moliyalashtirish boʻyicha Turkiy kengash ishi yoʻlga qoʻyildi.
Bularning barchasi Tashkilotimizning institutsional jihatdan tobora mustahkamlanib borayotganini yaqqol tasdiqlaydi.
Oldimizda koʻp qirrali munosabatlarimizga tizimli tus berish boʻyicha dolzarb vazifalar turibdi.
Bugungi sammitning sunʼiy intellekt va raqamli rivojlanish mavzusiga bagʻishlangani bejiz emas. Oʻlkalarimizda yashab, ijod qilgan ulugʻ bobolarimiz – Muhammad Xorazmiy, Ahmad Fargʻoniy, Abu Rayhon Beruniy, Mirzo Ulugʻbek algoritm, matematika, astronomiya va fizika fanlari ravnaqiga beqiyos hissa qoʻshib, shu tariqa hozirgi sunʼiy intellekt rivoji uchun asos yaratganlar.
Biz ajdodlarimizning ana shunday bebaho merosiga tayanib, bugun Turkiy dunyoning yangi raqamli taraqqiyot davrini barpo etyapmiz. Bu yoʻnalishda hamkorlikni rivojlantirish uchun bir qator tashabbuslarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, Tashkilotimiz doirasida sunʼiy intellekt sohasida strategik hamkorlik tarmogʻini shakllantirish – bugungi davr talabi.
Mazkur samarali mexanizm orqali biz iqtisodiy oʻsishning yangi nuqtalarini belgilash, bulutli va kvant hisoblash texnologiyalarini rivojlantirish, ochiq va zamonaviy yagona raqamli makonni yaratish imkoniga ega boʻlamiz.
Oʻzbekiston soʻnggi yillarda xorijiy investorlar bilan data markazlar yaratishga 6 milliard dollar sarmoya jalb etmoqda. Biz mintaqadagi data markazlarini yuqori tezlikdagi aloqa kanallari bilan bogʻlaydigan “Raqamli turkiy koridor konsepsiyasi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz. Mazkur sohadagi amaliy aloqalarimizni yanada kuchaytirish maqsadida Toshkent shahrida aʼzo davlatlar ishtirokida Texnologiyalar forumini oʻtkazishni reja qilganmiz.
Ikkinchidan, ilm-fan, taʼlim va yoshlar masalalarida hamkorlikni chuqurlashtirish – umumiy maqsadimiz.
Ilmiy-maʼnaviy merosni puxta oʻrganish va targʻib etish uchun Toshkent shahrida barpo etilgan Islom sivilizatsiyasi markazi mintaqaviy yirik ilmiy-maʼrifiy maskanga aylanib bormoqda. Shu kunlarda majmuada TURKSOYning ofisi ochilganini olqishlaymiz. Ushbu markaz TURKSOY va Turkiy akademiya bilan tarixiy-madaniy manbalarimizni yagona “katta maʼlumotlar” platformasiga jamlasa, xalqlarimiz uchun foydali ish boʻlar edi.
Shu bilan birga, Yassaviy tariqatining bagʻrikenglik va maʼrifatparvarlik gʻoyalarini hamkorlikda chuqur oʻrganish hamda keng targʻib etishni taklif qilamiz.
Xabaringiz bor, shu yil Xiva shahriga “Turkiy dunyo yoshlari poytaxti” maqomi berildi. Bu qaror, ayniqsa, oʻgʻil-qizlarimizga kuchli motivatsiya bagʻishladi. Tadbirlar doirasida Yosh liderlar forumi va Xalqaro yoshlar festivalini oʻtkazishga tayyormiz.
Aytish joizki, biz shiddat bilan oʻzgarayotgan zamon talablariga mos va raqobatbardosh kadrlar tayyorlash maqsadida “5 million sunʼiy intellekt yetakchilari” dasturini amalga oshiryapmiz. Hozirga qadar mazkur loyiha orqali 1 milliondan ortiq oʻgʻil va qizlarimiz boshlangʻich koʻnikmalarga ega boʻldi.
Yoshlarning istiqbolli startaplari, innovatsion ishlanmalari, sunʼiy intellektga asoslangan turli yechimlarini moliyalashtirish uchun biz Qozogʻiston bilan tuzayotgan Qoʻshma venchur jamgʻarmasiga Tashkilotning barcha aʼzolarini qoʻshilishga chorlaymiz.
Uchinchidan, transport bogʻliqligini yaxshilash uchun raqamli logistika platformalarini yaratish va integratsiya qilish dolzarb ahamiyatga ega.
Shu oʻrinda Oʻzbekiston va Tashkilotga aʼzo barcha davlatlar oʻrtasida “E-Permit” elektron ruxsatnomalar tizimi toʻliq ishga tushirilganini katta mamnuniyat bilan taʼkidlamoqchiman. Oʻrta koridorning strategik rolidan kelib chiqib, biz uni ayni paytda qurilayotgan “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻli bilan bogʻlashga katta eʼtibor qaratamiz.
Chegaralarda bojxona va tranzit tartib-taomillarini yengillashtirish boʻyicha imzolangan Soddalashtirilgan bojxona yoʻlagi haqidagi bitimni hayotga tatbiq etish hamda maʼlumotlar almashuvini toʻliq raqamlashtirishimiz zarur. Bu logistika zanjirlari boʻylab maʼlumotlar uzatish, yuklarni kuzatish va jarayonlarni uygʻun holda tashkil etish imkonini beradi.
Toʻrtinchidan, ekologik muammolar va iqlim oʻzgarishi davlatlarimizdan muvofiqlashtirilgan harakatlarni amalga oshirishni talab etmoqda.
Bu kabi muammolarga samarali yechim topish uchun sunʼiy yoʻldosh maʼlumotlari asosida Turkiy davlatlar tashkiloti iqlim xatarlarini monitoring qilish tizimini yaratish muhim. Bunda qurgʻoqchilikni barvaqt aniqlash, tuproqning yemirilishi va muzliklarning erishi bilan bogʻliq holatni doimiy kuzatib borish, transchegaraviy suv resurslarini boshqarish sohasiga sunʼiy intellektni joriy etishga eʼtibor qaratish lozim.
Toshkentdagi Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim oʻzgarishini oʻrganish universitetida Turkiy davlatlar yoshlari uchun 2026-2027-oʻquv yillarida 50 ta grant ajratildi. Yoshlarimizni ushbu imkoniyatdan unumli foydalanishga chaqiramiz.
Ekologiya masalalariga eʼtiborni yanada kuchaytirish maqsadida Tashkilotimiz doirasida 2027-yilni “Tabiatni asrash yili” deb eʼlon qilishni taklif etamiz.
Fursatdan foydalanib, sizlarni joriy yilda Samarqandda oʻtadigan Global ekologik jamgʻarma assambleyasida va Suvni tejash boʻyicha Butunjahon forumida faol ishtirok etishga chaqiraman.
Yana bir masala. Terrorizm, ekstremizm va yot oqimlarga qarshi kurashda huquqni muhofaza qiluvchi idoralar oʻrtasidagi hamkorlikni kuchaytirishdan manfaatdormiz. Bu jarayonda kiberxavfsizlik sohasidagi aloqalarni kengaytirish va zamonaviy mutaxassislar tayyorlash, tezkor axborot almashish dolzarb ahamiyatga ega.
Yangi tahdidlarni aniqlash va ularning oldini olish uchun turkiy dunyo doirasida yagona xavfsizlik va ishonch makonini yaratishimiz lozim. Bu borada umumiy mexanizm – Kiberxavfsizlik va raqamli infratuzilmani himoya qilish boʻyicha Turkiy alyansni tuzish tashabbusini ilgari suraman.
Shuningdek, sunʼiy intellektdan foydalanishda etika va axloq meʼyorlariga qatʼiy rioya qilish, ayniqsa, muhim. Joriy yilda Samarqand shahrida oʻtkaziladigan Tashkilot tashqi ishlar vazirlari va maxsus xizmatlar rahbarlarining qoʻshma uchrashuvida bu masalalarga alohida eʼtibor qaratish maqsadga muvofiq.
Ulugʻ ajdodimiz Ahmad Yassaviy hazratlarining “Devoni hikmat” asarida birdamlik va ahillik borasida taʼkidlagan quyidagi satrlari bugungi kunda yanada teranroq namoyon boʻlmoqda:
Turkiy elga mehr qildim,
Birlik yoʻlin haq deb bildim.
Biz yangi davrda davlatlarimizning intellektual salohiyati va bunyodkorlik qudratini birlashtira olsak, hech shubhasiz, turkiy dunyo ilgʻor yechimlar, barqaror taraqqiyot makoniga aylanadi.
Asosiy maqsadimiz – farzandlarimizga nafaqat buyuk tariximizni, balki kelajak avlodlarimiz ham faxrlansa arziydigan bebaho merosni qoldirishdir.
Bugun qabul qilinadigan Turkiston deklaratsiyasi tili va dili bir-biriga chambarchas bogʻlangan xalqlarimizning ezgu niyatlarini yanada mustahkamlab, “Turkiy dunyo nigohi – 2040” konsepsiyasida belgilangan yuksak maqsadlarga erishish yoʻlida navbatdagi muhim qadam boʻladi deb ishonaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на неформальном саммите Организации тюркских государств
Прежде всего хотел бы выразить искреннюю благодарность Президенту Республики Казахстан, уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за инициативу проведения неформального саммита Организации тюркских государств в древнем и прекрасном городе Туркестане, а также за оказанный радушный прием и традиционное гостеприимство.
Также выражаю глубокую признательность Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Гейдаровичу Алиеву за эффективное председательство в нашей Организации и большие усилия для укрепления ее международного авторитета.
Глубокий символический смысл имеет то, что сегодняшняя встреча проходит накануне священного для всей мусульманской уммы праздника Курбан хайит.
Действительно, у всех нас общие древняя история и священная религия, культурные ценности и традиции, уходящие в глубь веков.
На протяжении столетий город Туркестан являлся важным торговым и культурным центром Великого шелкового пути, его славная история неразрывно связана с именем нашего великого предка Ходжи Ахмада Яссави. Этот священный город – яркий символ единства и солидарности наших народов.
Пользуясь случаем, хотел бы поблагодарить уважаемого Президента Касым-Жомарта Кемелевича за его искренние слова о величественной соборной мечети Туркестана, которая стала дружеским даром нашего народа братскому народу Казахстана.
Огромная созидательная работа руководства Казахстана, направленная на коренное преобразование архитектурного облика Туркестана, несомненно, превратит этот город в один из духовных центров, связывающих наши братские народы.
Наша сегодняшняя встреча проходит в период нарастающей напряженности в разных регионах мира. Растет дефицит доверия в международных отношениях, а роль и влияние глобальных институтов постепенно ослабевают. Эти проблемы требуют от нас активизации взаимного диалога и выработки согласованных позиций по важным вопросам.
С данной точки зрения интеграция тюркского мира ‒ это долгосрочный стратегический вопрос, непосредственно затрагивающий судьбы наших народов.
В последние годы Организация тюркских государств превратилась во влиятельную структуру, демонстрирующую устойчивые темпы развития. Например, в 2025 году совокупный экономический потенциал наших стран превысил 2,4 триллиона долларов, а динамика его роста вдвое выше глобальной. Только за прошлый год товарооборот Узбекистана со странами Организации вырос на 14 процентов. С текущего года начал операционную деятельность Тюркский инвестиционный фонд, запущены деятельность Совета центральных банков и Тюркского совета по зеленым финансам. Все это наглядно подтверждает институциональное укрепление нашей Организации.
Перед нами стоит неотложная задача – придать системный характер нашим отношениям.
Не случайно сегодняшний саммит посвящен теме «Искусственный интеллект и цифровое развитие». Наши великие предки – Мухаммад Хорезми, Ахмад Фергани, Абу Райхан Беруни, Мирзо Улугбек – внесли неоценимый вклад в развитие алгоритмов, математики, астрономии и физики, заложив тем самым основу современного искусственного интеллекта.
Опираясь на это бесценное наследие, мы сегодня создаём новую эпоху цифрового развития тюркского мира.
В связи с этим хотел бы выдвинуть ряд инициатив по развитию сотрудничества в данном направлении.
Во-первых, требованием времени является формирование в рамках нашей Организации сети стратегического сотрудничества в области искусственного интеллекта.
Благодаря такому эффективному механизму мы сможем определить новые точки экономического роста, развивать облачные и квантовые вычислительные технологии, а также формировать открытое и современное единое цифровое пространство.
В последние годы Узбекистан совместно с зарубежными инвесторами привлёк 6 миллиардов долларов инвестиций в создание дата-центров.
Мы предлагаем разработать концепцию «Цифрового тюркского коридора», который соединит региональные дата-центры высокоскоростными каналами связи. В целях дальнейшего укрепления практического взаимодействия планируем провести в Ташкенте Технологический форум с участием государств-членов.
Во-вторых, Нашей общей целью является углубление сотрудничества в области науки, образования и работы с молодежью.
Центр исламской цивилизации, созданный в Ташкенте для глубокого изучения и популяризации нашего общего научного и духовного наследия, становится крупным региональным научно-просветительским центром. Приветствуем недавнее открытие в этом комплексе офиса TЮРКСОЙ.
Считаем целесообразным в интересах наших народов объединить усилия этого Центра, ТЮРКСОЙ и Тюркской академии для консолидации исторических и культурных источников на единой платформе «больших данных».
Наряду с этим предлагаем организовать глубокое изучение с последующим широким распространением идей толерантности и просвещения ордена Яссави.
Как вам известно, в нынешнем году городу Хиве присвоен статус «Молодёжной столицы тюркского мира». Это решение мотивировало наших юношей и девушек. В рамках соответствующих мероприятий мы готовы провести Форум молодых лидеров и Международный молодёжный фестиваль.
Следует отметить, что в целях подготовки конкурентоспособных кадров, отвечающих требованиям стремительно меняющегося времени, мы реализуем программу «Пять миллионов лидеров искусственного интеллекта». На сегодняшний день благодаря этой программе уже более 1 миллиона молодых людей приобрели базовые навыки.
В целях финансирования перспективных молодёжных стартапов, инновационных разработок и различных решений на основе искусственного интеллекта приглашаем всех членов Организации тюркских государств присоединиться к совместному венчурному фонду, который мы создаем совместно с Казахстаном.
В-третьих, для улучшения транспортной взаимосвязанности актуальны создание и интеграция цифровых логистических платформ.
В этой связи хотел бы с большим удовлетворением отметить, что электронная система разрешений «E-permit» полностью внедрена и действует между Узбекистаном и всеми государствами – членами Организации.
Учитывая стратегическую роль Срединного коридора, мы уделяем большое внимание его соединению со строящейся в настоящее время железной дорогой Китай – Кыргызстан – Узбекистан.
Необходимо также обеспечить практическую реализацию подписанного Соглашения о введении упрощённого таможенного коридора с целью облегчения таможенных и транзитных процедур на границах, а также полностью цифровизировать обмен данными. Это позволит обеспечить передачу данных по всей логистической цепочке, отслеживание грузов и согласованную организацию процессов.
В-четвёртых, непростая экологическая обстановка, в том числе изменение климата, требует от наших государств скоординированных действий.
Для эффективного решения этих проблем нужно создать при Организации тюркских государств систему мониторинга климатических рисков на основе спутниковых данных. Это необходимо для раннего выявления засухи, постоянного мониторинга процессов деградации почв и таяния ледников, а также внедрения технологий искусственного интеллекта в сферу управления трансграничными водными ресурсами.
Центральноазиатский университет по изучению окружающей среды и изменения климата в Ташкенте выделил на 2026-2027 учебный год 50 грантов для молодёжи тюркских стран. Призываем нашу молодежь эффективно воспользоваться данной возможностью.
Внимание к экологическим проблемам растет во всем мире, и мы предлагаем объявить 2027 год в рамках нашей Организации Годом охраны природы.
Пользуясь случаем, приглашаю Вас принять активное участие в проводимых в текущем году в Самарканде Ассамблее Глобального экологического фонда и Всемирном форуме по водосбережению.
Еще одно важное направление. Мы призываем укреплять сотрудничество правоохранительных органов наших стран в борьбе с терроризмом, экстремизмом и чуждыми течениями. При этом особенно актуальны расширение взаимодействия в сфере кибербезопасности, подготовка современных специалистов и оперативный обмен информацией. Необходимо создать единое пространство безопасности и доверия в тюркском мире для выявления и предотвращения новых угроз.
В этой связи выдвигаю инициативу создания общего механизма – Тюркского альянса по кибербезопасности и защите цифровой инфраструктуры. Кроме того, при использовании искусственного интеллекта очень важно строго соблюдать этические нормы.
Данным вопросам целесообразно уделить особое внимание на предстоящей в этом году в Самарканде совместной встрече министров иностранных дел и руководителей спецслужб государств-членов Организации.
Наш великий предок Ахмад Яссави в своей книге «Дивани хикмат» («Собрание мудростей») писал:
Любовь свою народу тюркскому отдал
И путь его единства верным я считал.
Сегодня эти мудрые слова приобретают особенно глубокий смысл. Если в новую эпоху мы сможем объединить интеллектуальный потенциал и созидательную силу наших стран, то тюркский мир, несомненно, станет пространством прогрессивных решений и устойчивого развития.
Наша главная цель – оставить будущим поколениям не только великую историю, но и бесценное духовное наследие, которыми они по праву будут гордиться.
Убеждён, что принимаемая сегодня Туркестанская декларация еще больше укрепит благородные узы братства наших народов, языки и сердца которых исторически тесно связаны, и станет важным шагом на пути к достижению высоких целей, определенных в концепции «Видение тюркского мира – 2040».