Oʻzbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari Turkistondagi yangi masjid bilan tanishdilar
Amaliy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan birgalikda Turkiston shahrida Oʻzbekiston tomonidan bunyod etilgan masjid bilan tanishdilar.
Majmuaning umumiy maydoni 7 gektardan ziyodni tashkil etadi, unda 5 mingdan ortiq kishi namoz oʻqishi mumkin. Muhtasham ansambl toʻrtta 70 metrlik minora hamda asosiy zal va anʼanaviy ayvonlarni oʻz ichiga olgan uch qavatli bosh binodan iborat.
Islom va Sharq meʼmorchiligining eng yaxshi anʼanalariga muvofiq barpo etilgan jome masjidida milliy naqshlar, sharqona gumbazlar, baland minoralar hamda zamonaviy qurilish texnologiyalari uygʻun qiyofa kasb etgan. Masjidning ichki bezagida islom xattotlik va naqqoshlik sanʼati namunalaridan keng foydalanilgan.
Atrofdagi 4,2 gektar maydonni obodonlashtirishga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu yerda yashil maydonlar, yoʻlaklar, dam olish joylari, yoritish tizimlari, manzarali qurilmalar va favvoralar barpo etilmoqda.
Oʻzbekiston tomonidan qardosh Qozogʻiston xalqi hamda Turkiston aholisiga tuhfa sifatida qurib bitkazilgan ushbu muhtasham majmua ikki davlat oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik va madaniy yaqinlik, yaxshi qoʻshnichilik hamda ittifoqchilik munosabatlarining yorqin ifodasi boʻlgani ta’kidlandi.

As part of the working visit, President Shavkat Mirziyoyev, together with President Kassym-Jomart Tokayev visited the mosque built by the Uzbek side in Turkestan.
The total area of the complex exceeds 7 hectares, while the mosque itself can accommodate more than 5,000 worshippers. The majestic ensemble features four 70-meter minarets and a three-story main building with a central hall and traditional iwans.
The architecture of the mosque, designed in the best traditions of Islamic and Eastern architecture, harmoniously combines national ornaments, eastern domes, towering minarets, and modern construction solutions. The interior is decorated with elements of Islamic calligraphy and decorative art.
Particular attention was paid to the landscaping of the adjacent 4.2-hectare territory. Green spaces, pedestrian walkways, recreation areas, lighting systems, decorative elements, and fountains are being developed throughout the site.
It was noted that the complex, built as a gift from Uzbekistan to the fraternal people of Kazakhstan and the residents of Turkestan, has become a vivid symbol of the centuries-old friendship, cultural affinity, good-neighborliness, and alliance between the two countries.