Oʻzbekiston va Qozogʻiston Prezidentlari Turkistondagi yangi masjid bilan tanishdilar
Amaliy tashrif doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan birgalikda Turkiston shahrida Oʻzbekiston tomonidan bunyod etilgan masjid bilan tanishdilar.
Majmuaning umumiy maydoni 7 gektardan ziyodni tashkil etadi, unda 5 mingdan ortiq kishi namoz oʻqishi mumkin. Muhtasham ansambl toʻrtta 70 metrlik minora hamda asosiy zal va anʼanaviy ayvonlarni oʻz ichiga olgan uch qavatli bosh binodan iborat.
Islom va Sharq meʼmorchiligining eng yaxshi anʼanalariga muvofiq barpo etilgan jome masjidida milliy naqshlar, sharqona gumbazlar, baland minoralar hamda zamonaviy qurilish texnologiyalari uygʻun qiyofa kasb etgan. Masjidning ichki bezagida islom xattotlik va naqqoshlik sanʼati namunalaridan keng foydalanilgan.
Atrofdagi 4,2 gektar maydonni obodonlashtirishga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda. Bu yerda yashil maydonlar, yoʻlaklar, dam olish joylari, yoritish tizimlari, manzarali qurilmalar va favvoralar barpo etilmoqda.
Oʻzbekiston tomonidan qardosh Qozogʻiston xalqi hamda Turkiston aholisiga tuhfa sifatida qurib bitkazilgan ushbu muhtasham majmua ikki davlat oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik va madaniy yaqinlik, yaxshi qoʻshnichilik hamda ittifoqchilik munosabatlarining yorqin ifodasi boʻlgani ta’kidlandi.

В рамках программы рабочего визита Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым посетил возведенную узбекской стороной мечеть в городе Туркестане.
Общая площадь комплекса составляет более 7 гектаров, а само сооружение способно вместить более 5 тысяч молящихся. Величественный ансамбль включает четыре 70-метровых минарета и главное трехэтажное здание с основным залом и традиционными айванами.
Архитектура мечети, выполненной в лучших традициях исламского и восточного зодчества, гармонично сочетает национальные орнаменты, восточные купола, высокие минареты и современные строительные решения. Внутреннее убранство украшено элементами исламской каллиграфии и декоративного искусства.
Особое внимание уделено благоустройству прилегающей территории площадью 4,2 гектара. Здесь создаются зеленые зоны, пешеходные дорожки, места отдыха, системы освещения, декоративные элементы и фонтаны.
Отмечено, что этот величественный комплекс, построенный в качестве дара Узбекистана братскому народу Казахстана и жителям Туркестана, стал ярким воплощением многовековой дружбы и культурной близости, добрососедства и союзничества двух стран.