Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlarda intensiv sanoatlashgan bogʻlarni koʻpaytirish chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimizda meva-sabzavotchilikni rivojlantirish, eksportbop mahsulotlar yetishtirish va qishloq aholisini daromadli qilish boʻyicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda yurtimizda 572,6 ming gektar bogʻ va tokzor mavjud boʻlib, ular yiliga 1 milliard dollarlik eksportni taʼminlamoqda, 882 ming nafar aholining daromad manbaiga aylangan.
Shu bilan birga, yer va suv resurslari cheklangan hozirgi sharoitda sohadagi oʻsishni faqat maydonlarni kengaytirish hisobidan emas, balki har bir gektardan olinadigan hosildorlik va daromadni oshirish orqali taʼminlash zarurligi taʼkidlandi. Oʻzbekiston 2030-yilga qadar oziq-ovqat mahsulotlari eksportini 10 milliard dollarga yetkazishni maqsad qilgan. Bunda intensiv, sanoatlashgan bogʻdorchilikni kengaytirish muhim omil boʻladi.
Yigʻilishda mavjud bogʻ va tokzorlar holati tahlil qilindi. Hozirda 61 ming gektar eskirgan va 18 ming gektar yaroqsiz bogʻlarni yangilash zarur. Ayrim hududlarda bunday maydonlardan gektariga bor-yoʻgʻi 5 tonna hosil olinmoqda, yillik daromad esa 10 million soʻmga ham yetmayapti.
Misol uchun, Pop tumanida 1 ming 200 gektar eski va yaroqsiz bogʻlar mavjud. Agar ular oʻrnida eksportbop navlar ekilib, quritish, saralash va qadoqlash boʻyicha agrologistika markazlari tashkil etilsa, hosildorlik va daromadni bir necha barobar oshirish mumkin. Mazkur tumanda 84 gektarda barpo etilgan eksportbop gilos bogʻi tajribasi ham intensiv bogʻdorchilikning amaliy natijasini koʻrsatmoqda. Hali toʻliq hosilga kirmagan yosh koʻchatlardan ham gektariga 7 tonnadan hosil olinib, bir kilogramm mahsulot 8 dollardan eksport qilinmoqda.
Shu bois, eski va yaroqsiz bogʻlar bilan ishlash boʻyicha yangi tartib joriy etish taklif qilindi. Bu jarayonda Agrosanoatni rivojlantirish agentligi bogʻ va tokzorlarni yaroqsiz deb topish, sanoatlashgan bogʻlar barpo etish yoki haydaladigan yerlar toifasiga oʻtkazish boʻyicha xulosa beradi. 12 oy davomida sanoatlashgan bogʻ barpo etilmagan maydonlar uchun yer va suv soligʻi stavkasini oshirish, bu holat yana 12 oy davom etsa, suvdan foydalanishni cheklash taklif etildi.
Prezidentimiz yerdan samarali foydalanish ustidan nazoratni raqamlashtirish zarurligini taʼkidladi. Eskirgan va yangi sanoatlashgan bogʻlar holatini kosmik tasvirlar orqali monitoring qilish boʻyicha axborot tizimini ishga tushirish topshirildi.
Tomorqa va dehqon xoʻjaliklaridagi eski bogʻlarni yangilash ham eʼtibordan chetda qolmasligi kerakligi koʻrsatib oʻtildi. Buning uchun mahalla bankiri orqali aholiga 50 donagacha koʻchat yoki 2 million soʻmgacha qarz berish, dehqon xoʻjaliklariga esa eskirgan bogʻlarni yangilash uchun 150 million soʻmgacha kredit ajratish taklif qilindi.
2026-2028-yillarda 168 ming gektar sanoatlashgan bogʻ va tokzorlar tashkil etish rejalashtirilgan. Buning hisobiga 2 milliard dollar investitsiya jalb qilinib, 258 mingta ish oʻrni yaratilishi kutilmoqda.
Bunday loyihalarni moliyalashtirish va amaliy qoʻllab-quvvatlash uchun 9 ta tijorat banki hududlarga biriktiriladi. Ular sanoatlashgan bogʻlarni tadbirkorlarga tayyor holda topshirish bilan birga ikki yil davomida agrotexnik, moliyaviy va tashkiliy jihatdan kuzatib boradi.
Yigʻilishda intensiv bogʻ tashkil qilmoqchi boʻlgan tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha alohida tizim joriy etilishi belgilandi. Joylardagi “Agrostar” kompaniyalari tadbirkorlar bilan ulushdorlik asosida hamkorlik qiladi. Bunda “Agrostar” kompaniyalari ustav kapitalining 50 foizigacha qismida pul mablagʻi bilan, tadbirkor esa yer uchastkasiga boʻlgan ijara huquqi bilan ishtirok etadi.
Tadbirkorlarga “Agrostar” kompaniyasi ulushini qayta baholamasdan 7 yil ichida boʻlib-boʻlib sotib olish huquqi beriladi. Bu tizim eski bogʻ egalarini ham manfaatdor qiladi: ular yangilangan bogʻlardan orttirgan daromadi hisobidan ulushni bosqichma-bosqich sotib olib, keyinchalik intensiv bogʻga toʻliq egalik qilishi mumkin boʻladi.
Bunday loyihalarga banklar tomonidan har bir gektar uchun 120 million so‘mgacha kredit ajratiladi. Kredit vaqtida qaytarilsa, foiz stavkasining yarmi kompensatsiya qilinadi. Shuningdek, sanoatlashgan bogʻlarning parvarishlash xarajatlari uchun 3 yil davomida har gektarga 5 million soʻmdan subsidiya beriladi.
Suv tejovchi texnologiyalar, mevali koʻchat va qishloq xoʻjaligi texnikasini xarid qilish uchun tadbirkorlar islom moliyasi xizmatlaridan foydalanishi mumkin boʻladi.
Prezidentimiz yigʻilishda soʻzga chiqqan tadbirkorlarning fikr-mulohazalarini tingladi. Ularning yetishtirilgan yoki import qilingan mevali koʻchatlar va payvandtaglar uchun qoʻshilgan qiymat soligʻini nol stavkada qoʻllash, suv tejovchi texnologiyalar oʻrnatilgan sanoatlashgan bogʻlarda quduqlardan olinadigan suv uchun soliqni 5 yil muddatga 1 soʻm etib belgilash haqidagi takliflarini maʼqulladi.
Mutasaddilarga eski va samarasiz bogʻlarni yangilash, sanoatlashgan bogʻlar boʻyicha aniq loyihalarni shakllantirish, banklar, hokimliklar va tadbirkorlar hamkorligini tizimli yoʻlga qoʻyish, har bir hududda eksportbop navlar, agrologistika va qayta ishlash quvvatlarini rivojlantirish yuzasidan topshiriqlar berildi.

Определены меры по увеличению числа индустриализированных интенсивных садов
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по мерам увеличения числа интенсивных садов промышленного типа в регионах.
В нашей стране последовательно реализуются меры по развитию плодоовощеводства, производству экспортоориентированной продукции и повышению доходов сельского населения. Сегодня в республике насчитывается 572,6 тысячи гектаров садов и виноградников, которые обеспечивают экспорт на сумму 1 миллиард долларов в год и служат источником дохода для 882 тысяч человек.
Вместе с тем, подчеркнуто, что в условиях ограниченных земельных и водных ресурсов рост в отрасли необходимо обеспечивать не только путем расширения площадей, но и за счет повышения урожайности и доходности с каждого гектара. Узбекистан намерен довести экспорт продовольственной продукции до 10 миллиардов долларов к 2030 году. Важным фактором в достижении этой цели станет расширение интенсивного, индустриализированного садоводства.
На совещании проанализировано состояние имеющихся садов и виноградников. Ныне необходимо обновить 61 тысячу гектаров устаревших и 18 тысяч гектаров непродуктивных садов. В некоторых регионах с таких площадей получают всего около 5 тонн урожая с гектара, а годовой доход не достигает даже 10 миллионов сумов.
Например, в Папском районе имеется 1,2 тысчи гектаров старых и непродуктивных садов. Если в этих местах высадить экспортоориентированные сорта и создать агрологистические центры по сушке, сортировке и упаковке, урожайность и доходность можно повысить в несколько раз. Практические результаты интенсивного садоводства демонстрирует и опыт создания в этом районе черешневого сада на 84 гектарах. Даже молодые деревья, еще не вышедшие на полное плодоношение, дают урожай до 7 тонн с гектара, при этом один килограмм продукции экспортируется по цене 8 долларов.
В связи с этим предложено ввести новый порядок работы со старыми и непригодными садами. Так, Агентство по развитию агропромышленности будет наделено полномочиями по выдаче заключений о признании садов и виноградников непригодными, создании на их месте садов промышленного типа либо о переводе таких площадей в категорию пахотных земель. Если в течение 12 месяцев на таких участках не будет заложен сад промышленного типа, предложено повысить ставки налога на воду и землю, а при сохранении данной ситуации еще в течение 12 месяцев – ограничить забор воды.
Президент нашей страны также подчеркнул необходимость цифровизации контроля за эффективным использованием земельных ресурсов. Поручено внедрить информационную систему по мониторингу состояния устаревших и новых индустриализированных садов на основе спутниковых снимков.
Подчеркнуто, что не должны остаться без внимания и проекты по обновлению старых садов на приусадебных участках и в фермерских хозяйствах. Для этого предложено предоставлять населению до 50 саженцев или до 2 миллионов сумов займов через махаллинского банкира, а фермерским хозяйствам – кредиты до 150 миллионов сумов на обновление старых садов.
В течение 2026-2028 годов планируется заложить 168 тысяч гектаров садов и виноградников промышленного типа. Ожидается, что это позволит привлечь 2 миллиарда долларов инвестиций и создать 258 тысяч рабочих мест.
Для финансирования и практической поддержки таких проектов за регионами будут закреплены 9 коммерческих банков. Наряду с передачей индустриализированных садов предпринимателям в готовом виде, они в течение двух лет будут сопровождать проект по агротехническим, финансовым и организационным вопросам.
На совещании принято решение о внедрении отдельной системы по поддержке предпринимателей, желающих создавать интенсивные сады. Так, компании «Agrostar» на местах будут сотрудничать с предпринимателями на долевой основе. При этом доля «Agrostar» в уставном капитале может составлять до 50 процентов за счет денежных средств, а доля предпринимателя будет формироваться за счет права аренды на земельный участок.
Предпринимателям будет предоставлено право выкупить долю компании «Agrostar» в течение 7 лет по частям, без пересмотра ее стоимости. Такая система создаст заинтересованность и для владельцев старых садов: за счет доходов от обновленных садов они смогут постепенно выкупить долю и впоследствии стать единоличным владельцем сада.
Для реализации таких проектов банки будут предоставлять льготные кредиты до 120 миллионов сумов на каждый гектар. При своевременном погашении кредита половина процентной ставки будет компенсироваться. Кроме того, на возмещение расходов по уходу за садами промышленного типа в течение 3 лет будут выделяться субсидии в размере 5 миллионов сумов на гектар.
Для приобретения водосберегающих технологий, саженцев плодовых культур и сельскохозяйственной техники предприниматели смогут пользоваться услугами исламского финансирования.
Президент нашей страны также выслушал предложения предпринимателей, выступивших на совещании. Одобрены их предложения о введении нулевой ставки НДС на выращенные или импортированные саженцы плодовых культур и подвои, а также установлении платы за воду, забираемую из скважин, на уровне 1 сума в течение 5 лет в садах, оснащенных водосберегающими технологиями.
Ответственным лицам даны поручения по обновлению старых и неэффективных садов, формированию конкретных проектов по созданию садов промышленного типа, системному налаживанию взаимодействия между банками, хокимиятами и предпринимателями, а также по развитию в каждом регионе экспортоориентированных сортов, агрологистики и перерабатывающих мощностей.