Toshkent metropoliteni faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent metropolitenida yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish sifati va xavfsizligini ta’minlash hamda infratuzilmadan foydalanish samaradorligini oshirish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Poytaxt aholisi va mehmonlari soni ortib borayotgani, shahar kengayishi va jamoat transportiga talab oshishi metropolitenni rivojlantirishni yangi bosqichga olib chiqishni taqozo etmoqda. Shu maqsadda 2030-yilgacha metropolitenda kunlik yo‘lovchilar sonini 1,8 million nafarga yetkazish, metro bekatlari sonini 79 taga, liniyalar uzunligini 103 kilometrgacha oshirish maqsad qilingan. Shuningdek, poyezdlar harakati intervalini bosqichma-bosqich 1,5-3 daqiqagacha qisqartirish ko‘zda tutilgan.
Metropoliten infratuzilmasini yaxshilash va moliyaviy sog‘lomlashtirish bo‘yicha ham qator choralar belgilanmoqda. Jumladan, 2026-2028-yillarda xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish va fuqaro muhofazasi obyektlari texnik bazasini takomillashtirish choralari ko‘riladi.
Yo‘lovchilar xavfsizligini kuchaytirish maqsadida “Shahriston” metro bekati platformalarida sinov tariqasida oynali himoya to‘siqlarini o‘rnatish taklif etildi. Xalqaro tajribaga ko‘ra, bunday to‘siqlar platformalardagi baxtsiz hodisalarni 80-90 foizgacha kamaytirish imkonini beradi. Shu bilan birga, ular qo‘shimcha reklama maydonlarini yaratish orqali daromadlarni oshirishga ham xizmat qiladi.
Yana bir muhim yo‘nalish – yangi liniyalar qurilishi. Xususan, “Mingo‘rik – Chilonzor buyum bozori” metropoliten liniyasi bo‘yicha loyiha baholash hujjatlarini ishlab chiqish rejalashtirilgan. Birinchi bosqichda “Mingo‘rik – Janubiy vokzal” yo‘nalishi, ikkinchi bosqichda esa “Janubiy vokzal – Chilonzor buyum bozori” yo‘nalishini qurish imkoniyatlari o‘rganiladi.
Metropolitenda qo‘shimcha daromad manbalarini shakllantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Vagon va platformalarda raqamli reklama maydonlarini auksion orqali xususiy sektorga ijaraga berish, metro bekatlarida vending apparatlari, kichik savdo obyektlarini joylashtirish, stansiyalar oldida avtoturargohlar tashkil etish rejalashtirilmoqda. Shuningdek, bo‘sh turgan bino va xonalarni kovorking va kichik ofis sifatida tadbirkorlarga auksion asosida ijaraga berish taklif etildi.
Avtotransportdan metro tizimiga qulay o‘tishni ta’minlash maqsadida “Park&Ride” tizimini yo‘lga qo‘yish taklif qilindi.
Taqdimotda harakat tarkiblarini yangilash va elektrodepo qurish masalalari ham muhokama qilindi. 2027-2030-yillarda metropoliten uchun talab etiladigan harakat tarkiblarini xarid qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi. Shu munosabat bilan yangi harakat tarkiblari uchun elektrodepo qurishga zarur yer maydoni ajratiladi.
Shuningdek, 2027-2035-yillarda Toshkent metropolitenini rivojlantirish strategiyasini ishlab chiqish belgilanmoqda. Unda metropoliten tarmoqlarini ikki barobarga kengaytirish, yo‘lovchi tashish hajmini 2,5 barobarga oshirish, ekologik barqaror, energiya tejamkor va xavfsiz transport tizimini yaratish, servis sifati va yo‘lovchilar uchun qulayliklarni yanada oshirish vazifalari qamrab olinadi.
Yo‘l kira haqini to‘lash tizimini takomillashtirish bo‘yicha ham takliflar bildirildi. Xorijiy tajriba asosida masofaga qarab to‘lash, aholi toifalari uchun imtiyozlar, kunlik, haftalik va oylik abonementlar tizimini joriy etish imkoniyatlari o‘rganiladi.
Prezidentimiz jamoat transporti, ayniqsa, metropoliten yirik shahar hayotida eng muhim infratuzilmalardan biri ekanini ta’kidladi. Shu bois, xizmat sifati, xavfsizlik, moliyaviy barqarorlik va zamonaviy boshqaruvni bir-biri bilan uzviy bog‘liq holda rivojlantirish zarurligi qayd etildi. Taqdim etilgan takliflarni ma’qullanib, ularni amalga oshirish yuzasidan mutasaddilarga topshiriqlar berildi.

Рассмотрены предложения по повышению эффективности работы Ташкентского метрополитена
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по обеспечению качества обслуживания и безопасности пассажиров, а также повышению эффективности использования инфраструктуры в Ташкентском метрополитене.
Рост численности населения и гостей столицы, расширение города и увеличение спроса на общественный транспорт требуют вывода развития метрополитена на новый уровень. В этих целях до 2030 года поставлена задача довести суточный пассажиропоток в метрополитене до 1,8 миллиона человек, увеличить количество станций до 79 и протяженность линий до 103 километров. Кроме того, предусмотрено поэтапно сократить интервал движения поездов до 1,5-3 минут.
Предусматривается ряд мер по улучшению инфраструктуры и финансовому оздоровлению метрополитена. В частности, в 2026-2028 годах будут приняты меры по повышению качества обслуживания и модернизации технической базы объектов гражданской защиты.
В целях усиления безопасности пассажиров предложено в качестве пилотного проекта установить на платформах станции метро «Шахристан» стеклянные защитные ограждения. Согласно международному опыту, такие барьеры позволяют снизить количество несчастных случаев на платформах на 80-90 процентов. Кроме того, они способствуют и увеличению доходов за счет создания дополнительных рекламных площадей.
Еще одно важное направление –строительство новых линий. В частности, планируется разработка проектно-оценочной документации по линии метрополитена «Мингурик – Чиланзарский вещевой рынок». Будут изучены возможности строительства маршрута «Мингурик – Южный вокзал» на первом этапе, а на втором этапе – маршрута«Южный вокзал – Чиланзарский вещевой рынок».
Отдельное внимание уделено вопросам формирования дополнительных источников дохода в метрополитене. Планируется передавать частному сектору в аренду через аукцион цифровые рекламные площади в вагонах и на платформах, разместить на станциях вендинговые аппараты и небольшие торговые объекты, а также организовать автостоянки рядом со станциями метро. Кроме того, предложено сдавать пустующие здания и помещения в аренду на основе аукциона предпринимателям в качестве коворкинг-зон и небольших офисов.
Чтобы обеспечить удобную пересадку с автомобильного транспорта на систему метро предложено внедрить систему «Park&Ride».
В ходе презентации также обсуждены вопросы обновления парка и строительства электродепо. В 2027-2030 годах разработают предложения по закупке необходимого подвижного состава для метрополитена. В связи с этим будет выделен необходимый участок для строительства электродепо для нового подвижного состава.
Кроме того, намечена разработка стратегии развития Ташкентского метрополитена на 2027-2035 годы. Она охватит задачи по двукратному расширению сети метрополитена, увеличению объема пассажирских перевозок в 2,5 раза, созданию экологически устойчивой, энергоэффективной и безопасной транспортной системы, а также дальнейшему повышению качества обслуживания и уровня комфорта для пассажиров.
Выдвинуты также предложения по совершенствованию системы оплаты проезда. С учетом международного опыта будут изучены возможности внедрения систем оплаты в зависимости от расстояния, предоставления льгот для отдельных категорий населения, а также дневных, недельных и месячных абонементов.
Президент нашей страны подчеркнул, что в крупном городе общественный транспорт, особенно метрополитен, является одним из ключевых компонентов инфраструктуры. В этой связи отмечена необходимость взаимосвязанного развития качества обслуживания, безопасности, финансовой устойчивости и современного управления. Озвученные предложения были одобрены, ответственным лицам даны поручения по их реализации.