Prezident Shavkat Mirziyoyev davlat xizmatlarini koʻrsatish sohasida byurokratiyani qisqartirish chora-tadbirlari yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda mamlakatimizda davlat xizmatlarini aholi va tadbirkorlar uchun qulay, tezkor va shaffof qilish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi. Davlat xizmatlari koʻlami 10 barobar koʻpayib, 61 milliondan oshdi. Ularning 80 foizi onlayn shaklda koʻrsatilmoqda. Birgina 2025-yilning oʻzida tadbirkorlikka oid 2 mingdan ortiq majburiy talab bekor qilindi.
Shu bilan birga, sohada ortiqcha tartib-taomillar, qogʻozbozlik va takrorlanuvchi talablar hali ham saqlanib qolmoqda. Bugungi kunda davlat organlarida 5 ming 650 ta funksiya, biznesni tartibga soluvchi 42 mingdan ziyod majburiy talab va 1 ming 41 ta davlat xizmati mavjud.
– Bunday koʻp funksiya va talablar tizimni samarasiz, qimmat va baʼzan adolatsiz qilib qoʻyishi mumkin. Shu bois, faqat deregulyatsiya, raqamlashtirish va soddalashtirish – eng toʻgʻri yoʻl, – dedi davlatimiz rahbari.
Oʻzbekistonni 2030-yilga qadar “ortiqcha byurokratiyadan xoli hudud”ga aylantirish maqsadida Birlashgan Arab Amirliklari bilan hamkorlikda “Byurokratiyani bartaraf etish – 2030” dasturi boshlangan. Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi huzurida alohida loyiha ofisi tashkil etilgan.
Dastur doirasida davlat organlari funksiyalarini 30 foizga qisqartirish, biznesga qoʻyiladigan talablarni 20 foizgacha maqbullashtirish, elektron davlat xizmatlari ulushini 90 foizdan oshirish koʻzda tutilgan.
Taqdimotda davlat xizmatlarini “servis davlat” modeli asosida tubdan takomillashtirish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi. Bunda asosiy eʼtibor davlat xizmatini birorta ortiqcha hujjat talab qilmasdan, tez, shaffof va qulay koʻrsatishga qaratiladi.
Xususan, 783 ta davlat xizmatiga “nol byurokratiya” tamoyilini joriy etish taklif qilindi. Bu orqali 550 turdagi davlat xizmati elektron shaklga oʻtkazilib, xizmat koʻrsatish bosqichlari 2 karra qisqaradi. 80 turdagi xizmat proaktiv va kompozit shaklga oʻtkaziladi. Natijada aholining turli idoralarga kelish uchun sarflanadigan yiliga 35 milliard soʻmgacha transport xarajati tejaladi.
Yana 80 turdagi xizmatni koʻrsatish muddati 2-3 karra qisqartirilib, oʻrtacha muddat 13 kundan 6 kunga tushiriladi. 10 ta xizmat toʻliq avtomatlashtiriladi. 25 ta xizmat boʻyicha toʻlovlarning kamaytirilishi natijasida aholi ixtiyorida yiliga 851 milliard soʻmgacha mablagʻ qoladi.
Shuningdek, 10 ta xizmatni xususiy sektorga oʻtkazish, 15 ta maʼlumot va hujjatni raqamlashtirish belgilanmoqda. Bu orqali 270 dan ortiq xizmatda ushbu maʼlumot va hujjatlarni qayta soʻrash amaliyoti bekor qilinadi.
Majburiy talablarni qayta koʻrib chiqish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Masalan, bozorlar faoliyatiga doir 20 ga yaqin hujjatda 500 dan ziyod talab tarqoq holda yuritilmoqda. Ularni tizimlashtirish orqali talablarning 30 foizdan ortigʻini maqbullashtirish mumkinligi qayd etildi.
Sanitariya talablariga muvofiqlik dalolatnomasi va koʻrikdan oʻtadigan xodimlar roʻyxatini elektron tizim orqali shakllantirish imkoniyati ham koʻrsatib oʻtildi. Bu orqali yiliga 1 milliard soʻm budjet mablagʻini tejash, xodimlarning 24 ming ish soatini amaliy faoliyatga yoʻnaltirish mumkin boʻladi.
Hisob-kitoblarga koʻra, maʼmuriy yukni qisqartirish iqtisodiyotga yiliga 1,5 milliard dollar toʻgʻridan-toʻgʻri samara beradi. Tartibga solish sifatini yaxshilash qoʻshimcha 800 million dollar xorijiy investitsiya jalb etishga xizmat qiladi. Davlat va biznes oʻrtasidagi jarayonlarni soddalashtirish hisobiga mehnat unumdorligi yiliga 750 million dollarga oshadi. Umumiy hisobda byurokratiyani qisqartirish choralari 2026-2030-yillarda iqtisodiyotni qoʻshimcha 13 milliard dollarga oʻstirish imkonini beradi.
Taqdimotda reestr.gov.uz yagona platformasi orqali davlat funksiyalari, majburiy talablar va davlat xizmatlari reyestrlarini yuritish, idoralar faoliyatini “Bureaucracy radar” asosida baholash, sunʼiy intellekt orqali tahlil qilish va “Biznes kalkulyator” orqali tadbirkorlar xarajatini hisoblash tizimini joriy etish taklif qilindi.
Prezidentimiz davlat xizmatlari inson qadri, tadbirkorlar uchun qulay muhit va davlat boshqaruvi samaradorligi bilan bevosita bogʻliq ekanini taʼkidladi. Har bir vazirlik va idora oʻz funksiyalarini qayta koʻrib chiqishi, ortiqcha talab va hujjatlarni bekor qilishi, xizmatlarni raqamlashtirishni jadallashtirishi zarurligi qayd etildi.
Mutasaddilarga byurokratiyani bartaraf etish boʻyicha qaror loyihasini kiritish, unda har bir vazirlik va idora kesimida raqamlashtirish, davlat xizmatlarini soddalashtirish hamda xususiy sektor ulushini oshirish boʻyicha aniq rejalarni belgilash topshirildi.
Shuningdek, sohada ilgʻor tajribalarni ommalashtirish va barcha idoralar faoliyatida “nol byurokratiya” tamoyilini izchil joriy qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev was briefed on measures to reduce bureaucracy in public service delivery.
In recent years, the country has carried out extensive work to improve the convenience, speed, and transparency of public services for the population and businesses. The coverage of public services has increased tenfold, exceeding 61 million, with 80 percent of services provided online. In 2023 alone, more than 2,000 mandatory requirements in the field of entrepreneurial activity were abolished.
However, unnecessary procedures, paperwork, and duplicative requirements still persist in this area. Today, government bodies have 5,650 functions, there are more than 42,000 mandatory requirements regulating business activity, and 1,041 public services are available.
“Such a number of functions and requirements can make the system inefficient, costly, and sometimes unfair. Therefore, the only way forward is deregulation, digitalization, and simplification,”the Head of State noted.
To transform Uzbekistan into a territory free of excessive bureaucracy by 2030, the Eliminating Bureaucracy – 2030 program has been launched jointly with the United Arab Emirates. A dedicated project office has been established under the Agency for Strategic Development and Reforms.
The program provides for a 30 percent reduction in the functions of government bodies, optimization of business requirements by up to 20 percent, and an increase in the share of electronic public services to over 90 percent.
The presentation reviewed proposals for a fundamental improvement of the public services system based on the “service-oriented state” model. The main emphasis is on providing services quickly, transparently, and conveniently, without requiring a single unnecessary document.
It was proposed to introduce the “zero bureaucracy” principle across 783 types of public services. This will enable 550 services to be converted to electronic format and halve the number of stages required for their provision. Another 80 services are planned to be converted to proactive and composite formats. As a result, the population will be able to save up to 35 billion soums annually in transportation costs associated with visiting various agencies.
The timeframes for providing another 80 services will be reduced by two to three times – from an average of 13 days to 6 days. Ten services are planned to be fully automated. Reducing fees for 25 types of services will allow the population to save up to 851 billion soums annually.
Plans also include transferring 10 services to the private sector and digitizing 15 types of certificates and documents. This will eliminate the need to repeatedly request such information and documents across more than 270 services.
Particular attention was paid to revising mandatory requirements. For example, more than 500 requirements are applied separately across 20 documents related to market activity. It was noted that their systematization would allow for the optimization of more than 30 percent of these requirements.
The possibility of generating certificates of compliance with sanitary requirements and lists of employees subject to medical examinations through an electronic system was also highlighted. This will save 1 billion soums in budget funds annually and redirect 24,000 employee working hours to operational activities.
According to estimates, reducing the administrative burden will generate a direct economic effect of $1.5 billion per year. Improving the quality of regulation will help attract an additional $800 million in foreign investment. Simplifying interaction between the state and businesses will increase labor productivity by $750 million annually. Overall, the measures to reduce bureaucracy are expected to contribute an additional $13 billion to the country’s economy in 2026–2030.
The presentation also proposed maintaining registers of state functions, mandatory requirements, and public services on a unified platform, reestr.gov.uz, as well as introducing a system for assessing the performance of agencies based on the Bureaucracy Radar system and AI-powered analysis, and for calculating entrepreneurs’ costs through the Business Calculator.
The President noted that public services are directly linked to protecting the interests of the population, creating a favorable environment for business, and improving the efficiency of public administration. The need for each ministry and agency to review its functions, eliminate redundant requirements and documents, and accelerate the digitalization of services was emphasized.
Responsible officials were instructed to submit a draft resolution on eliminating bureaucracy, defining specific digitalization plans for each ministry and agency, simplifying public services, and increasing private sector participation.
Instructions were also issued to promote best practices and ensure the consistent implementation of the “zero bureaucracy” principle across all government bodies.