Президент Шавкат Мирзиёев ерларни аукцион орқали сотишни соддалаштиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди.
Ривожланган мамлакатларда ер энг яхши мулк ва бизнес асоси. Сўнгги йилларда юртимизда ҳам бу соҳада шаффофлик ва рақобат таъминлангани натижасида ер бозор активига айланмоқда. Шу мақсадда 2021 йил 15 ноябрда “Қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган ер участкаларини хусусийлаштириш тўғрисида” қонун қабул қилинди. Бу қонун талаблари Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 14 февралдаги қарори билан изчил йўлга қўйилди.
Шундан буён ўтган вақтда, яъни 2022 йил февраль-октябрь ойларида тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолияти учун “Yerelektron” ахборот тизими орқали 48 мингта ер участкаси аукцион савдоларига чиқарилган. Юридик ва жисмоний шахслар фойдаланиб келаётган 5 мингга яқин ер участкасини хусусийлаштириш бўйича ижобий хулоса берилган.
Шу билан бирга, амалдаги ишлар таҳлили бу тизимда айрим камчиликлар борлигини кўрсатди. Масалан, аукционга чиқариш таклиф этилган 12 мингтадан зиёд участка қишлоқ хўжалиги ерларида ёки муҳофаза ҳудудда жойлашганлиги аниқланган. Бўш ер участкалари “Yerelektron” ахборот тизимига фақат қурилиш бўлимлари томонидан киритилаётгани сабабли, ҳамма бўш ерларни топиш жараёни тўлиқ қамраб олинмаяпти. Шу боис бу ишларни ҳудудий қурилиш бўлимлари ва кадастр органлари биргаликда амалга ошириши таклиф этилмоқда.
Амалиётда қийинчилик туғдираётган яна бир муаммо ерларни аукционга чиқариш босқичлари кўплиги. Ҳозирги кунда бу 13 та босқичдан иборат бўлиб, ижара ҳуқуқи билан ер олишда 48 иш куни, мулк ҳуқуқида 74 иш кунигача вақт кетмоқда. Шу боис ерни аукционга чиқариш босқичларини 8 тага тушириб, муддатларини тегишлича 16 ва 22 иш кунигача қисқартириш мумкинлиги айтилди.
Айрим шаҳарчаларнинг бош режаси йўқлиги ҳам жараённи секинлаштирмоқда. Шунинг учун бундай жойларда ерларни ҳудудий архитектура ва шаҳарсозлик кенгаши билан келишган ҳолда, мастер-режа асосида аукционга чиқариш таклифи билдирилди.
Кичик саноат зоналарининг ҳудуди эса аниқ. Шу боис улардаги ерларни бош режада назарда тутилган лотларга мувофиқ, содда тартибда тадбиркорларга бериш зарурлиги таъкидланди.
Аҳоли ўзи фойдаланиб келаётган ерларни хусусийлаштириши мумкинлиги яхши имконият. Ҳозирда бунинг тўлови йиллик ер солиғининг 20 баравари миқдорида. Президентимизнинг тадбиркорлар билан очиқ мулоқотда берган кўрсатмаларига мувофиқ, бу қиймат Тошкент ва Нукус шаҳарлари ҳамда вилоят марказларида ер солиғининг 10 баравари, бошқа ҳудудларда 5 баравари миқдорида белгиланмоқда.
Давлатимиз раҳбари таклиф этилган чора-тадбирларни маъқуллаб, аҳоли ва тадбиркорларга енгиллик яратиш, ерлардан самарали фойдаланишни ташкил этиш бўйича қўшимча топшириқлар берди.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по упрощению продажи земельных участков с аукциона.
В развитых странах земля является одним из самых ценных активов. В последние годы в результате прозрачности и конкуренции в этой сфере земельные участки становятся рыночным активом и в нашей стране. С этой целью 15 ноября 2021 года был принят Закон «О приватизации земельных участков несельскохозяйственного назначения». Постановлением Кабинета Министров от 14 февраля текущего года определены меры по реализации закона.
За прошедшее с тех пор время, то есть за февраль-октябрь 2022 года, через информационную систему «Yerelektron» для предпринимательской и градостроительной деятельности на торги было выставлено 48 тысяч земельных участков. Дано положительное заключение на приватизацию около 5 тысяч земельных участков, находящихся в пользовании юридических и физических лиц.
В то же время анализ сферы показал, что эта система имеет некоторые недостатки. Например, более 12 тысяч участков, предложенных для аукциона, оказались расположенными на землях сельскохозяйственного назначения или охраняемых территориях. Поскольку свободные земельные участки вносятся в информационную систему "Yerelektron" только отделами строительства, возможности поиска всех свободных участков ограничены. В связи с этим на презентации предложено наладить совместную работу территориальных отделов строительства и кадастровых органов в этом направлении.
Еще одна проблема, вызывающая трудности на практике, - сложность процесса выставлена земли на аукцион. В настоящее время он состоит из 13 этапов, на приобретение земли с правом аренды уходит 48 рабочих дней, а с правом собственности — 74 рабочих дня. В связи с этим отмечена возможность сокращения этапов выставления земель на торги до 8, а сроков - до 16 и 22 рабочих дней соответственно.
Отсутствие генерального плана в некоторых поселках городского типа также замедляет работу. Поэтому предложено выставлять земельных участки в таких населенных пунктах на аукцион на основе мастер-плана по согласованию с территориальным советом по архитектуре и градостроительству.
У малых промышленных зон четко определенные границы. Поэтому земля в них должна быть предоставляться предпринимателям в упрощенном порядке в соответствии с лотами, предусмотренными генеральным планом, подчеркнуто на презентации.
Для населения это хорошая возможность приватизировать землю, которую оно долгое время использует. В настоящее время пошлина за эту услугу составляет 20-кратный размер годовой суммы земельного налога. Согласно поручению, данному Президентом в ходе открытого диалога с предпринимателями, эта величина устанавливается в 10-кратном размере в городах Ташкенте, Нукусе и областных центрах, а в остальных регионах - в 5-кратном размере земельного налога.
Глава нашего государства одобрил предложенные меры и дал дополнительные поручения по упрощению доступа для населения и предпринимателей к земельным ресурсам, организации эффективного землепользования.