Jamoat transporti tizimini yanada rivojlantirish choralari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev hududlarda jamoat transportini yanada yaxshilash va bu boradagi ishlarni jadallashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda aholiga qulay, xavfsiz va ekologik toza jamoat transporti xizmatini koʻrsatish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, oxirgi uch yilda poytaxt va viloyat markazlariga 2 ming 650 ta zamonaviy elektrobus va avtobuslar olib kelindi. Brutto-shartnoma asosida 279 ta muntazam yoʻnalish yoʻlga qoʻyildi.
Natijada har kuni yoʻnalishga chiqayotgan avtobuslar soni 3 ming 150 taga yetdi. Kunlik qatnovlar soni 2022-yildagi 18 mingtadan 45,2 mingtaga, yoʻlovchilar oqimi esa 900 ming nafardan 2,3 million nafarga oshdi. Shu orqali 4,8 mingta yangi ish oʻrni yaratildi.
Taqdimotda jamoat transportini yanada rivojlantirish boʻyicha navbatdagi vazifalar koʻrib chiqildi. Urbanizatsiya jarayonlari tezlashayotgani, poytaxt va viloyat markazlariga tutash hududlarda aholi harakati keskin koʻpaygani sababli shaharlarga kirishda qatnovlar 30 foizga oshgani qayd etildi.
Shu munosabat bilan shahar jamoat transportini yagona aglomeratsiya tizimiga oʻtkazish taklif qilindi. Bunda shaharlar atrofidagi 12 kilometrgacha boʻlgan hududlarga qatnaydigan avtobus yoʻnalishlari ham brutto-shartnoma tizimi bilan qamrab olinadi.
Jumladan, Toshkent viloyatining Nazarbek, Shifobaxsh suvlar va Uch Qahramon hududlarini poytaxt bilan bogʻlash orqali avtomobillar oqimini kamida 20 foizga kamaytirish mumkinligi koʻrsatib oʻtildi. Umuman, poytaxtda 19 ta, viloyat markazlarida 79 ta shunday yoʻnalish tashkil etish rejalashtirilgan.
Poytaxt jamoat transporti va shahar atrofi temir yoʻl qatnovlarini oʻzaro bogʻlash maqsadida “elektropoyezd – avtobus”, “elektropoyezd – metro” kabi qulay tariflarni joriy etish taklif qilindi.
Qolaversa, viloyat markazlarida jamoat transporti harakat tarkibini yangilash zarurligi taʼkidlandi. Hisob-kitoblarga koʻra, hududlarda yana 1,5 mingta katta va oʻrta sigʻimli avtobuslarga ehtiyoj bor. Shu bois, zamonaviy avtobuslar olib kelishni ragʻbatlantirish, tadbirkorlar uchun moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirish, kredit liniyalarini yoʻlga qoʻyish boʻyicha takliflar bildirildi. Jumladan, tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash maqsadida avtobuslarni import qilishda utilizatsiya yigʻimidan ozod qilish muddatini yana 2 yilga uzaytirish taklif qilindi.
Taqdimotda avtobus haydovchilari uchun munosib va xavfsiz mehnat sharoitlarini yaratish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Bugungi kunda ayrim haydovchilar meʼyordan ortiq ishlayotgani xizmat sifatiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgani qayd etildi. Oʻtgan yili poytaxtning oʻzida haydovchilarning xatti-harakatlari va muomalasi yuzasidan aholidan 1 ming 670 ta shikoyat kelib tushgan. Avtobuslar ishtirokida 109 ta yoʻl-transport hodisasi sodir boʻlgan.
Shu munosabat bilan brutto-shartnoma tizimini takomillashtirish, bir avtobusga toʻgʻri keladigan haydovchilar sonini 2 nafardan 3 nafarga oshirish, harakat xavfsizligi va xizmat madaniyatini kuchaytirish vazifasi qoʻyildi.
Jamoat transportida bajarilgan ish hajmi va sifatini baholash uchun har bir viloyatda dispetcherlik markazlari tashkil etilgan. Buning natijasida harakat jadvaliga muvofiq bajarilayotgan qatnovlar ulushi 90 foizga yetdi.
Endi ushbu tizimlarga sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish orqali yoʻlovchilar oqimiga mos ravishda avtobuslar harakatini tashkil qilish taklif etilmoqda. Bu bir yoʻlovchini tashish tannarxini 10-15 foizga qisqartirish imkonini beradi.
Davlatimiz rahbari jamoat transportini rivojlantirishda aholi soni koʻp shaharlar bilan birga turizm markazlarini ham qamrab olish zarurligini taʼkidladi.
Samarqand va Namanganni aholisi bir millionlik shaharlarga aylantirish boʻyicha belgilangan maqsadlardan kelib chiqib, mazkur hududlarda aholi va sayyohlar uchun zamonaviy “yashil transport” yoʻnalishlarini koʻpaytirish boʻyicha aniq master-rejalar ishlab chiqish topshirildi.
Oxirgi yillarda Xiva shahriga turistlar oqimi 3 karra koʻpaygani, bu esa qulay jamoat transportiga ehtiyojni keskin oshirgani qayd etildi. Shu bois, Xiva, Shahrisabz, Margʻilon, Qoʻqon kabi yirik turizm maskanlarida ham jamoat transportini rivojlantirish dasturini boshlash zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Prezidentimiz jamoat transporti aholi kundalik hayoti sifati, shaharlardagi harakat madaniyati, ekologiya va iqtisodiy faollik bilan bevosita bogʻliq muhim soha ekanini taʼkidlab, mutasaddilarga transport xizmatlari qulayligi va xavfsizligini oshirish, yoʻnalishlarni aglomeratsiya tamoyili asosida kengaytirish, sohada raqamlashtirish hamda sunʼiy intellekt yechimlarini joriy etish boʻyicha aniq topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по дальнейшему улучшению системы общественного транспорта в регионах и ускорению работы в этом направлении.
В последние годы проводится масштабная работа по обеспечению населения удобным, безопасным и экологически чистым общественным транспортом. В частности, за последние три года в столицу и областные центры доставлено 2 тысячи 650 современных электробусов и автобусов. Организовано 279 регулярных маршрутов на основе брутто-контрактов. Впервые налажено ежегодное выделение из бюджета порядка 2 триллионов сумов на эти цели.
В результате количество курсирующих по маршрутам автобусов достигло 3 тысячи 150. Число рейсов в сутки увеличилось с 18 тысяч в 2022 году до 45,2 тысячи, а пассажиропоток – с 900 тысяч до 2,3 миллиона человек. Благодаря этому создано 4,8 тысячи новых рабочих мест.
На презентации рассмотрены задачи по дальнейшему развитию общественного транспорта. Отмечалось, что в связи с ускорением процессов урбанизации и резким ростом транспортной активности населения на периферии столицы и областных центров интенсивность движения на въездах в города увеличилась на 30 процентов.
В этой связи предложено перевести городской общественный транспорт на единую агломерационную систему. При этом системой брутто-контрактов также будут охвачены автобусные маршруты, курсирующие на дистанцию до 12 километров от городов.
В частности отмечено, что за счет организации транспортного сообщения между столицей и населенными пунктами Назарбек, Минеральные воды и Уч Кахрамон в Ташкентской области можно сократить поток автомобилей как минимум на 20 процентов. В целом планируется организовать 19 таких маршрутов в столице и 79 в областных центрах.
Для интеграции столичного общественного транспорта и пригородного железнодорожного сообщения предложено внедрить такие удобные тарифы, как «электропоезд – автобус» и «электропоезд – метро».
Также отмечена необходимость обновления подвижного состава общественного транспорта в областных центрах. Согласно расчетам, в регионах дополнительно требуется 1,5 тысячи автобусов большой и средней вместимости. В этой связи выдвинуты предложения по стимулированию закупки современных автобусов, расширению финансовых возможностей для предпринимателей и запуску кредитных линий. В частности, в целях поддержки предпринимателей предложено продлить еще на 2 года срок освобождения от утилизационного сбора при импорте автобусов.
На презентации особое внимание уделено созданию достойных и безопасных условий труда для водителей автобусов. Отмечалось, что сегодня сверхурочная работа части водителей негативно сказывается на качестве обслуживания. В прошлом году только в столице от населения поступило 1 670 жалоб, связанных с поведением водителей и обслуживанием. Кроме того, было зафиксировано 109 дорожно-транспортных происшествий с участием автобусов.
В этой связи поставлены задачи по совершенствованию системы брутто-контрактов, увеличению числа водителей на один автобус с 2 до 3 человек, а также усилению мер обеспечения безопасности движения и повышению культуры обслуживания.
Для оценки объема и качества выполненных работ в сфере общественного транспорта в каждом регионе были созданы диспетчерские центры. В результате 90 процентов рейсов стали выполняться строго по графику движения.
Теперь за счет внедрения в этих центрах технологий искусственного интеллекта предложено организовать движение автобусов соразмерно пассажиропотоку. Это даст возможность снизить себестоимость перевозки одного пассажира на 10-15 процентов.
Глава нашего государства отметил, что при развитии общественного транспорта необходимо охватывать не только густонаселенные города, но и туристические центры.
Исходя из поставленных целей по превращению Самарканда и Намангана в города-миллионники, поручено разработать конкретные мастер-планы по расширению современных маршрутов «зеленого транспорта» для жителей и туристов в этих регионах.
Отмечалось, что в последние годы поток туристов в город Хиву увеличился в 3 раза, что резко повысило потребность в удобном общественном транспорте. В этой связи указано на необходимость запуска программ развития общественного транспорта и в таких крупных туристических центрах, как Хива, Шахрисабз, Маргилан и Коканд.
Президент подчеркнул, что общественный транспорт является важной сферой, напрямую влияющей на качество повседневной жизни населения, культуру передвижения в городах, экологическую ситуацию, экономическую активность и дал ответственным лицам поручения по повышению удобства и безопасности транспортных услуг, расширению маршрутов на основе агломерационного подхода, а также внедрению в отрасль решений по цифровизации и искусственному интеллекту.