Charm-poyabzal sanoatini rivojlantirish boʻyicha ustuvor vazifalar koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev charm-poyabzal sanoatida amalga oshirilayotgan ishlar va kelgusidagi rejalar yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Soʻnggi yillarda soha korxonalarini qoʻllab-quvvatlash, ishlab chiqarishni kengaytirish va eksportni koʻpaytirish boʻyicha qator choralar koʻrildi. Joriy yil birinchi choragida charm sanoatida ishlab chiqarish hajmi 962 milliard soʻmni tashkil etib, oʻsish 25 foizdan oshdi. 2030-yilga qadar charm-poyabzal sanoatida ishlab chiqarish hajmini 12 trillion soʻmga, eksportni 500 million dollarga yetkazish, 12 mingta yangi ish oʻrni yaratish maqsad qilingan.
Shu bilan birga, sohada ishga solinmagan imkoniyatlar koʻpligi koʻrsatib oʻtildi. Respublikada katta hajmda teri va jun xomashyosi hosil boʻlayotgan boʻlsa-da, ularni chuqur qayta ishlash darajasi pastligicha qolmoqda. Xususan, qoʻy va echki terisini qayta ishlash darajasi 30 foiz atrofida. Yiliga tayyorlanadigan 40 ming tonna jun xomashyosining esa atigi 6 ming tonnasi, yaʼni 15 foizi qayta ishlanmoqda.
Taqdimotda korxonalar quvvatidan samarali foydalanish, xomashyoni chuqur qayta ishlash, tayyor mahsulot ulushini oshirish va eksport geografiyasini kengaytirish boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.
Jumladan, Toshkent viloyatining Ohangaron tumani va Andijon viloyatining Shahrixon tumanida charm-poyabzal sanoatiga ixtisoslashgan sanoat zonalarini tashkil etish rejalashtirilgan. Bu zonalarda ishlab chiqarish binolari, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari, logistika, dizayn va malaka oshirish markazlari barpo etiladi. Sanoat zonalari boshqaruvi Yengil sanoatni rivojlantirish agentligi huzurida tashkil etiladigan maxsus direksiyaga yuklatiladi.
Ohangaronda terini qayta ishlash korxonalari uchun ekologik talablarga javob beradigan zamonaviy sanoat zonasi tashkil etiladi. Respublikadagi 32 ta terini qayta ishlash korxonasida suv tozalash inshootlarining 70 foizi eskirgan, yagona markazlashgan tizim mavjud emas. Shu bois, yangi zonada markazlashgan suv tozalash inshooti qurilib, kuniga 8 ming kub metrgacha tozalangan suvni texnologik jarayonlarda qayta ishlatish imkoniyati yaratiladi.
Xomashyo bazasini kengaytirish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Qoʻshni davlatlardan mol terisini markazlashgan holda import qilish, bu jarayonda tadbirkorlarga “yagona darcha” tamoyili asosida koʻmaklashish, transport xarajatlarini kompensatsiya qilish va qayta ishlovchi korxonalarni aylanma mablagʻ bilan taʼminlash taklif etildi.
Mayda shoxli mol terilarini yigʻish va birlamchi qayta ishlash tizimini takomillashtirish ham muhim vazifa sifatida belgilandi. Navoiy, Qashqadaryo, Surxondaryo va Toshkent viloyatlarida terini yigʻish va birlamchi ishlov berish punktlarini tashkil etish, qayta ishlash korxonalarini ragʻbatlantirish choralari koʻrib chiqildi.
Jun xomashyosini qayta ishlashni kengaytirish boʻyicha Sirdaryo viloyatida yangi kompleks tashkil etish taklif qilindi. Uning quvvati 30 ming tonna junni qayta ishlashga moʻljallanadi. Loyiha ishga tushsa, xomashyodan tayyor mahsulot ishlab chiqarish zanjiri shakllanib, qoʻshilgan qiymat bir necha barobarga oshadi, eksport va ish oʻrinlari koʻpayadi.
Poyabzal, shu jumladan, maxsus poyabzal ishlab chiqarish hajmini oshirish, bu borada xorijiy hamkorlar bilan kooperatsiya va qoʻshma loyihalarni koʻpaytirish rejalari koʻrib chiqildi.
Taqdimotda sunʼiy charm ishlab chiqarishni kengaytirish masalasiga ham toʻxtalib oʻtildi. Jahon bozorida yirik brendlar ekologik talablar, narx va texnologik qulayliklar nuqtayi nazaridan sunʼiy charmdan foydalanishni kengaytirmoqda.
Mamlakatimizda mazkur yoʻnalishda 7 ta istiqbolli loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan. Ular natijasida 50 million pogon metr mahsulot ishlab chiqarish quvvati yaratilib, ichki talabning katta qismi qoplanadi, eksport oshadi.
Davlatimiz rahbari sohaga berilgan imtiyozlar oʻz-oʻzidan natija bermasligini, har bir korxona, loyiha va bozor boʻyicha aniq hisob-kitob va amaliy harakat zarurligini taʼkidladi.
Mutasaddilar va hududlar rahbarlariga korxonalarni moliyaviy sogʻlomlashtirish, quvvatlardan toʻliq foydalanish, import oʻrnini bosuvchi raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarish, xalqaro sertifikatlar olishda tadbirkorlarga koʻmaklashish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Рассмотрены приоритетные задачи по развитию кожевенно-обувной промышленности
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о проводимой работе и дальнейших планах в кожевенно-обувной промышленности.
В последние годы был принят ряд мер по поддержке предприятий отрасли, расширению производства и увеличению экспорта. В первом квартале этого года объем производства в кожевенной промышленности вырос на 25 процентов и составил 962 миллиарда сумов. До 2030 года объем производства в кожевенно-обувной промышленности планируется довести до 12 триллионов сумов, экспорт – до 500 миллионов долларов, а также создать 12 тысяч новых рабочих мест.
Наряду с этим в отрасли имеются большие нереализованные возможности. Несмотря на заготовку большого объема шкур и шерсти в республике, уровень их глубокой переработки остается низким. В частности, уровень переработки овечьих и козьих шкур составляет около 30 процентов. Из 40 тысяч тонн ежегодно заготавливаемой шерсти перерабатывается лишь 6 тысяч тонн, то есть около 15 процентов.
На презентации рассмотрены предложения по эффективному использованию мощностей предприятий, глубокой переработке сырья, увеличению доли готовой продукции и расширению географии экспорта.
В частности, планируется создание специализированных кожевенно-обувных промышленных зон в Ахангаранском районе Ташкентской области и Шахриханском районе Андижанской области. В этих зонах будут построены производственные помещения, инженерно-коммуникационные сети, а также объекты логистики, центры дизайна и повышения квалификации. Управление промышленными зонами будет возложено на специальную дирекцию, создаваемую при Агентстве по развитию легкой промышленности.
В Ахангаране будет создан современный промышленный кластер по переработке кожи, соответствующий экологическим требованиям. В около 70 процентах из 32 предприятий республики по переработке кожи устарели очистные сооружения, отсутствует единая централизованная система. В связи с этим в новой зоне будет построено централизованное очистное сооружение, что позволит повторно использовать в технологических процессах до 8 тысяч кубометров очищенной воды в сутки.
Особое внимание уделено вопросам расширения сырьевой базы. Для поддержки предпринимателей импорт шкур крупного рогатого скота из соседних стран предложено организовать централизованно с использованием принципа «единого окна», а также компенсировать транспортные расходы и обеспечить перерабатывающие предприятия оборотными средствами.
В качестве важной задачи также определено совершенствование системы сбора и первичной переработки шкур мелкого рогатого скота. Рассмотрены меры по созданию пунктов сбора и первичной обработки кожевенного сырья в Навоийской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, а также по стимулированию перерабатывающих предприятий.
Для расширения переработки шерсти предложено создать новый комплекс в Сырдарьинской области. Его мощность будет рассчитана на переработку 30 тысяч тонн шерсти. Реализация проекта позволит сформировать полную производственную цепочку – от сырья до готовой продукции, что многократно увеличит добавленную стоимость, а также расширит экспорт и создаст новые рабочие места.
Рассмотрены планы по увеличению объемов производства обуви, в том числе специальной, а также расширению кооперации и совместных проектов с зарубежными партнерами в этом направлении.
В ходе презентации также затронут вопрос расширения производства искусственной кожи. Отмечено, что на мировом рынке крупные бренды все активнее переходят искусственную кожу исходя из экологических соображений, ценовой доступности и технологического удобства.
В нашей стране планируется реализовать 7 перспективных проектов в этом направлении. В результате будут созданы производственные линии, позволяющие выпускать 50 миллионов погонных метров продукции, что позволит покрыть значительную часть внутреннего спроса, а также увеличить экспорт.
Глава нашего государства подчеркнул, что предоставленные отрасли льготы сами по себе не дадут результата – по каждому предприятию, проекту и рынку необходимы точные расчеты и практические действия.
Ответственным лицам и руководителям регионов даны поручения по финансовому оздоровлению предприятий, полному использованию производственных мощностей, выпуску конкурентоспособной импортозамещающей продукции, а также по оказанию практической помощи предпринимателям в получении международных сертификатов.