Prezident Shavkat Mirziyoyev ishlab chiqarish korxonalari faoliyatini barqarorlashtirish hamda tadbirkorlarni oʻylantirayotgan muammoli masalalarni hal etish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda tadbirkorlikni rivojlantirish, investitsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlash va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish boʻyicha keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, sanoatda mavjud imkoniyatlardan toʻliq foydalanish, avval ishga tushirilgan korxonalarning barqaror faoliyat yuritishini taʼminlash, ularning mahsulot ishlab chiqarish va eksport salohiyatini oshirish esa muhim vazifa boʻlib qolmoqda.
Taqdimotda turli sabablarga ko‘ra to‘liq quvvatda ishlamayotgan va tushumi kamaygan korxonalar faoliyatini oʻrganish natijalari koʻrib chiqildi. Bunday holatlar asosan toʻqimachilik, qurilish materiallari, oziq-ovqat, neft-kimyo, elektrotexnika va boshqa tarmoqlarda kuzatilmoqda.
Ushbu toifadagi korxonalar faoliyatiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgan omillar orasida aylanma mablagʻ yetishmovchiligi, kommunal infratuzilma bilan bogʻliq masalalar, loyihalarning kechikishi, uskunalarning eskirgani, xomashyo zanjiridagi uzilishlar, mahsulotga talabning pasayishi kabi muammolar koʻrsatib oʻtildi.
Bu muammolarni hal qilish orqali korxonalarda ishlab chiqarishni tiklash va mavjud quvvatlarni toʻliq ishga solib, qoʻshimcha 65,6 trillion soʻmlik mahsulot ishlab chiqarish va eksport qilish imkoniyati borligi aniqlandi.
Shu bois, har bir korxona holatini alohida oʻrganib, ularni toʻliq quvvatga olib chiqish boʻyicha yangi tizim joriy etilishi belgilandi. Buning uchun mutasaddi idoralar va banklar ishtirokida Respublika shtabi tashkil etiladi. Shtab vakillari joylarga chiqib, ikki hafta muddatda korxonalar faoliyatiga toʻsqinlik qilayotgan masalalarni aniqlaydi va ularni joyida hal etish choralarini koʻradi.
Faoliyatini tiklash imkoniyati mavjud korxonalarga zarur kredit mablagʻlarini ajratish, aylanma mablagʻ bilan taʼminlash, infratuzilma va xomashyo masalalarini hal etish boʻyicha banklar va masʼul idoralar birgalikda ishlaydi.
Taqdimotda tijorat banklari balansidagi yirik mol-mulklar masalasiga ham eʼtibor qaratildi.
Bugungi kunda banklar balansida qiymati 10 milliard soʻmdan yuqori boʻlgan 70 ta mol-mulk mavjud. Mazkur aktivlarni iqtisodiyotga qayta jalb qilish, ularga investor topish va ishlab chiqarish maydonlariga aylantirish boʻyicha alohida mexanizmlar ishlab chiqilishi belgilandi.
Taqdimotda investitsiya dasturlari doirasida ishga tushirilgan loyihalar faoliyatini hisobga olish va ularning natijadorligini baholash masalasiga toʻxtalib oʻtildi. 2021-2025-yillarda amalga oshirilgan qariyb 17 mingta loyiha natijasida ishga tushgan korxonalarning ayrimlari oʻz faoliyatini soliq va statistika hisobotlarida toʻliq aks ettirmayotgani koʻrsatib oʻtildi. Mutasaddilarga har bir loyihani oʻrganib, ularni soliqqa tortish va statistika hisobotlarida toʻgʻri aks ettirishni taʼminlash topshirildi.
Ishbilarmonlik muhitiga salbiy taʼsir koʻrsatayotgan hamda aholi va tadbirkorlik subyektlarining eʼtirozlariga sabab boʻlayotgan ayrim masalalar hamda ularning yechimi boʻyicha takliflar koʻrib chiqildi.
Xususan, tadbirkorlik subyektlarining peshlavhalari va brend belgilarini joylashtirish, umumiy ovqatlanish va savdo obyektlari uchun ayrim maʼmuriy talablar, mehnat munosabatlaridagi tartib-taomillar, naqd pulsiz toʻlovlar, soliq imtiyozlarini qoʻllash, moliyaviy jarimalar, tashqi iqtisodiy faoliyatdagi hujjatbozlik kabi masalalar muhokama qilindi.
Masalan, amaldagi tartibga koʻra, ayrim hollarda korxona nomi, faoliyat turi yoki savdo belgisi aks etgan peshlavhalar ham reklama sifatida baholanib, ular uchun alohida pasport rasmiylashtirish va toʻlovlarni amalga oshirish talab etilmoqda. Bu tadbirkorlar uchun qoʻshimcha maʼmuriy yuk boʻlishi bilan birga savdo va xizmat koʻrsatish obyektlarining tanilishi, mijozlar oqimi va tushumiga ham taʼsir koʻrsatmoqda.
Shu munosabat bilan tadbirkorlik subyektining nomi va faoliyat turi toʻgʻrisida binoga joylashtirilgan axborotni reklama sifatida baholamaslik va buning uchun tegishli pasportlarni rasmiylashtirishni bekor qilish taklif etildi. Reklamalar va boshqa axborot belgilarini joylashtirishga doir dizayn talablarini tadbirkorlar takliflarini inobatga olgan holda bosqichma-bosqich joriy etish, yuridik shaxslarga tegishli transport vositalariga oʻz savdo belgisini joylashtirish tartibini soddalashtirish tashabbusi ilgari surildi.
Umumiy ovqatlanish korxonalariga qoʻshilgan qiymat soligʻining bir qismini qaytarish tartibini soddalashtirish, ayrim savdo, umumiy ovqatlanish va xizmat koʻrsatish obyektlari uchun ekologik ekspertiza hamda kompensatsiya toʻlovlari bilan bogʻliq tartiblarni yengillashtirish taklif etildi. Shuningdek, mehnat munosabatlarida ish beruvchi va xodim oʻrtasidagi ayrim tartib-taomillarni aniqlashtirish taklif qilindi.
Raqamlashtirish va naqd pulsiz toʻlovlar yoʻnalishida aholi va biznes uchun qulaylikni oshirishga qaratilgan takliflar bildirildi. Xususan, ayrim tovar va xizmatlar uchun toʻlovlarni naqd pulsiz shaklda amalga oshirish amaliyoti kengayib borayotgani bois, bank infratuzilmasi, komissiyalar va isteʼmolchilarga qaytariladigan keshbek tizimini takomillashtirish zarurligi qayd etildi.
Jismoniy shaxslarning oʻz bank kartalari oʻrtasidagi pul oʻtkazmalarini komissiyasiz amalga oshirish, naqdsiz toʻlovlarni aholi uchun qulay boʻlgan shakllarini koʻpaytirish, umumiy ovqatlanish, alkogol, tamaki va yoqilgʻi sotish sohalarida xarid cheki boʻyicha hisoblangan keshbekni tezkor qaytarish imkoniyatini yaratish taklif etildi. Shu bilan birga, bank kartalari orqali amalga oshiriladigan operatsiyalarda xavfsizlikni taʼminlash maqsadida joriy etilgan antifrod SMS-xabarnomalar boʻyicha xarajatlarni qayta koʻrib chiqish, mobil ilovalardagi xabarnomalar yoki biometrik identifikatsiya kabi muqobil yechimlardan foydalanish taklif qilindi.
Soliq maʼmurchiligi va moliyaviy jarimalar yoʻnalishida soliq imtiyozlarini qoʻllashda yuzaga kelayotgan nizoli holatlarni bartaraf etish, soliq qarzdorligi boʻyicha hisoblanayotgan penya asosiy qarz summasidan oshib ketmasligi boʻyicha normani joriy etish, chek bermaslik holati yuzasidan xabar yuborish tizimini suiisteʼmol qilish holatlarining oldini olish, QQS guvohnomasini toʻxtatish tartibini takomillashtirish ilgari surildi.
Tashqi iqtisodiy faoliyatni soddalashtirish maqsadida import jarayonida bir-birini takrorlovchi hujjatlarni qisqartirish, tadbirkorlarga xorijda savdo uylari, filial va vakolatxonalar ochish uchun qulayroq tartib yaratish, “Oʻzekspomarkaz” imkoniyatlaridan samarali foydalangan holda milliy mahsulotlarni xalqaro bozorlarda keng targʻib qilish boʻyicha takliflar bildirildi.
Davlatimiz rahbari tadbirkorlik uchun ortiqcha toʻsiqlarni kamaytirish, nazorat va tartibga solish mexanizmlarini soddalashtirish, raqamlashtirish jarayonlarini biznesga qoʻshimcha yuk emas, qulaylik yaratadigan vositaga aylantirish zarurligini taʼkidladi.
Mutasaddilarga mavjud sanoat quvvatlarini toʻliq ishga solish, korxonalarni moliyaviy sogʻlomlashtirish, ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish, yangi ish oʻrinlari yaratish hamda tadbirkorlar uchun qulay sharoitlarni kengaytirish yuzasidan aniq topshiriqlar berildi.

Рассмотрены меры по поддержке устойчивой деятельности предприятий
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по вопросам повышения устойчивости деятельности производственных предприятий и решению проблемных вопросов, волнующих предпринимателей.
В нашей стране ведется широкомасштабная работа по развитию предпринимательства, поддержке инвестиционных проектов и созданию новых производственных мощностей. Вместе с тем важной задачей остается использование существующих в промышленности возможностей в полном объеме, обеспечение стабильной деятельности уже запущенных предприятий, а также повышение их производственного и экспортного потенциала.
В ходе презентации рассмотрены результаты изучения деятельности предприятий, которые по различным причинам не работают в полную мощность или у которых сократилась выручка. Подобные случаи в основном наблюдаются в текстильной, строительной, пищевой, нефтехимической, электротехнической и других отраслях.
Указано, что на деятельность таких предприятий негативно влияют такие факторы и проблемы, как нехватка оборотных средств, вопросы доступа к коммунальной инфраструктуре, задержки в реализации проектов, изношенность оборудования, сбои в цепочках поставок сырья и снижение спроса на продукцию.
Подсчитано, что за счет восстановления производства на предприятиях и полного задействования имеющихся мощностей можно обеспечить дополнительный выпуск и экспорт продукции на 65,6 триллиона сумов.
В связи с этим решено внедрить новую систему, предусматривающую индивидуальное изучение состояния каждого предприятия и достижение полной загрузки мощностей. Для этого при участии профильных ведомств и банков будет создан Республиканский штаб. Представители штаба в течение двух недель будут с выездом на место выявлять проблемы, препятствующие деятельности предприятий и на месте примут меры по их устранению.
Предприятиям, деятельность которых можно восстановить, банки и ответственные ведомства будут совместно работать над выделением необходимых кредитов средств, обеспечением оборотными средствами, а также решением вопросов инфраструктуры и сырья.
В ходе презентации отдельно затронут вопрос крупных активов, находящихся на балансе коммерческих банков.
На сегодняшний день на балансе банков имеется 70 объектов, стоящих более 10 миллиардов сумов. Поставлена задача разработки отдельного механизма, направленного на вовлечение этих активов в экономику, подбор подходящих инвесторов и создание на их базе производственных площадок.
На презентации также рассмотрен вопрос учета и оценки результативности проектов, реализованных в рамках инвестиционных программ. Указано, что часть предприятий, запущенных в 2021-2025 годах в рамках реализации почти 17 тысяч проектов, не в полной мере отражает свою деятельность в налоговой и статистической отчетности. Ответственным лицам поручено проанализировать каждый проект и обеспечить их надлежащее налогообложение и корректное отражение в статистической отчетности.
Были рассмотрены отдельные вопросы, которые негативно влияют на деловую среду и вызывают нарекания со стороны населения и субъектов предпринимательства, а также предложения по их решению.
В частности, обсуждены размещение вывесок и брендовых знаков предпринимательскими субъектами, некоторые административные требования к объектам общественного питания и торговли, процедуры в сфере трудовых отношений, безналичные расчеты, применение налоговых льгот, финансовые штрафы, а также избыточная документация во внешнеэкономической деятельности и другие вопросы.
Например, согласно действующему порядку, в некоторых случаях в качестве рекламы квалифицируются и вывески, в которых отражены название предприятия, вид деятельности или торговый знак, что требует оформления для них отдельного паспорта и внесения соответствующих платежей. Это не только создает дополнительную административную нагрузку для предпринимателей, но и влияет на узнаваемость торговых и сервисных объектов, поток клиентов и выручку.
В этой связи предложено не относить к рекламе информацию о названии субъекта предпринимательства и виде деятельности, размещенную на здании, а также отменить практику оформления соответствующих паспортов. Выдвинута инициатива внедрить дизайн-требования к размещению рекламы и иных информационных знаков поэтапно, с учетом предложений предпринимателей, а также упростить порядок размещения собственных торговых знаков на транспортных средствах, принадлежащих юридическим лицам.
Также предложено упростить порядок возврата части налога на добавленную стоимость для предприятий общественного питания, а для отдельных объектов торговли, общественного питания и сферы услуг - смягчить процедуры, связанные с экологической экспертизой и компенсационными платежами. Кроме того, предложено конкретизировать некоторые процедуры в трудовых отношениях между работодателем и работником.
Отдельное внимание уделено вопросам цифровизации и расширения безналичных платежей. С учетом того, что по ряду товаров и услуг расчеты все чаще переходят в безналичную форму, отмечена необходимость сделать такие платежи максимально удобными для граждан и бизнеса – за счет развития банковской инфраструктуры, совершенствования системы комиссий и возврата кешбэка.
Предложено ввести возможность осуществления денежных переводов без комиссии между банковскими картами одного и того же физического лица, расширить удобные для населения формы безналичных платежей, а также создать возможности для оперативной выплаты кешбэка по кассовым чекам в сферах общественного питания, продажи алкоголя, табачной продукции и топлива. Также предложено пересмотреть расходы, связанные с SMS-уведомлениями системы «антифрод», внедренными для обеспечения безопасности операций по банковским картам, и рассмотреть возможность использования таких альтернатив, как отправка уведомлений в мобильные приложения или биометрическая идентификация.
В сфере налогового администрирования и финансовых штрафов предложено устранить спорные ситуации, возникающие при применении налоговых льгот, а также ввести норму, согласно которой пеня по налоговой задолженности не должна превышать сумму основного долга. Помимо этого, предложено предотвратить злоупотребление системой уведомлений о невыдаче чека, а также усовершенствовать порядок приостановления свидетельства плательщика НДС.
С целью упрощения внешнеэкономической деятельности были выдвинуты предложения по сокращению дублирующих документов в процессе импорта, созданию для предпринимателей более удобного порядка открытия торговых домов, филиалов и представительств за рубежом, а также эффективному использованию возможностей «Узэкспоцентра» для широкого продвижения национальной продукции на международных рынках.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость сокращения лишних барьеров для предпринимательства, упрощения механизмов контроля и регулирования, а также превращения процессов цифровизации не в дополнительную нагрузку для бизнеса, а в инструмент, создающий удобство и облегчающий деятельность предпринимателей.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по полному задействованию существующих производственных мощностей, финансовому оздоровлению предприятий, увеличению объемов производства и экспорта, созданию новых рабочих мест, а также расширению благоприятных условий для предпринимателей.