Oʻzbekiston Prezidenti Koreya Respublikasi bilan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildi
Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yigʻilishi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Ku Yun Chxol boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Janubiy Koreya Alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Yuqori martabali mehmon Oʻzbekiston Prezidentiga Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myonning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. Yetakchilarning Nyu-York shahrida boʻlib oʻtgan uchrashuvi natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Chuqur tarixiy doʻstlik rishtalari, oʻxshash mentalitet, anʼanalar va qadriyatlarga asoslangan ikki tomonlama aloqalar izchil rivojlanmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti Janubiy Koreya bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
Oʻzaro savdo va investitsiyalar koʻrsatkichlari barqaror oʻsib bormoqda. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 12 foizga oshdi. Mamlakatimizda qariyb 1 mingta qoʻshma korxona faoliyat yuritmoqda, Koreya investitsiyalarining umumiy hajmi 8 milliard dollardan oshdi. Ushbu mamlakat kompaniyalari uchun maxsus sanoat zonasini tashkil etish masalalari ishlab chiqilmoqda.
Koreya Eksimbanki va uning jamgʻarmalari bilan koʻp yillik samarali hamkorlik yuqori baholandi. Ular ishtirokidagi loyihalarning umumiy portfeli 2 milliard dollardan oshdi.
Koʻp tarmoqli klinika, kimyo markazi va farmatsevtika parki qurilishi davom etmoqda. Bugun Toshkent – Xiva yoʻnalishida birinchi “Hyundai Rotem” poyezdi qatnay boshladi.
Oʻzbekiston Prezidenti ustuvor yoʻnalishlarda yangi investitsiya loyihalari portfelini shakllantirish va hududlararo almashinuvlarni jadallashtirish muhimligini qayd etdi. Davlat moliyasini boshqarish tizimini raqamlashtirishda Koreya tomoni koʻmaklashishiga umid bildirildi.
Joriy yil kuz oyida Seul shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan “Markaziy Osiyo – Koreya” sammiti va boshqa oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi.

Президент Узбекистана обсудил расширение инвестиционного партнерства с Республикой Корея
В рамках мероприятий заседания Совета управляющих Азиатского банка развития Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Республики Корея во главе с заместителем Премьер-министра, министром экономики и финансов Ку Юн Чхолем.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Высокий гость передал Президенту Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Корея Ли Чжэ Мёна. С удовлетворением отмечены итоги состоявшейся ранее встречи лидеров в городе Нью-Йорке.
Последовательно развиваются двусторонние связи, в основе которых глубокие исторические узы дружбы, схожие менталитет, традиции и ценности.
Президент Узбекистана уделил отдельное внимание вопросам расширения торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Южной Кореей.
Устойчиво растут показатели взаимной торговли и инвестиций. С начала текущего года товарооборот увеличился на 12 процентов. В нашей стране действуют порядка 1 тысячи совместных предприятий, а общий объем корейских инвестиций превысил 8 миллиардов долларов. Прорабатываются вопросы создания специальной промышленной зоны для корейских компаний.
Дана высокая оценка многолетнему и плодотворному сотрудничеству с Эксимбанком Кореи и его фондами, совокупный портфель проектов с участием которых составляет более 2 миллиардов долларов.
Ведется строительство многопрофильной клиники, химического центра и фармацевтического парка. Сегодня начал курсировать первый поезд «Hyundai Rotem» по маршруту Ташкент – Хива.
Президент Узбекистана выступил за подготовку портфеля новых инвестиционных проектов в приоритетных направлениях и интенсификации межрегиональных обменов. Выражена надежда на поддержку корейской стороны в цифровизации системы управления государственными финансами.
Отмечена важность подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне, в том числе саммиту «Центральная Азия - Корея» осенью этого года в городе Сеуле.