Oʻzbekiston Prezidenti Koreya Respublikasi bilan investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildi
Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yigʻilishi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Koreya Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Ku Yun Chxol boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston – Janubiy Koreya Alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari koʻrib chiqildi.
Yuqori martabali mehmon Oʻzbekiston Prezidentiga Koreya Respublikasi Prezidenti Li Chje Myonning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. Yetakchilarning Nyu-York shahrida boʻlib oʻtgan uchrashuvi natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Chuqur tarixiy doʻstlik rishtalari, oʻxshash mentalitet, anʼanalar va qadriyatlarga asoslangan ikki tomonlama aloqalar izchil rivojlanmoqda.
Oʻzbekiston Prezidenti Janubiy Koreya bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
Oʻzaro savdo va investitsiyalar koʻrsatkichlari barqaror oʻsib bormoqda. Joriy yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 12 foizga oshdi. Mamlakatimizda qariyb 1 mingta qoʻshma korxona faoliyat yuritmoqda, Koreya investitsiyalarining umumiy hajmi 8 milliard dollardan oshdi. Ushbu mamlakat kompaniyalari uchun maxsus sanoat zonasini tashkil etish masalalari ishlab chiqilmoqda.
Koreya Eksimbanki va uning jamgʻarmalari bilan koʻp yillik samarali hamkorlik yuqori baholandi. Ular ishtirokidagi loyihalarning umumiy portfeli 2 milliard dollardan oshdi.
Koʻp tarmoqli klinika, kimyo markazi va farmatsevtika parki qurilishi davom etmoqda. Bugun Toshkent – Xiva yoʻnalishida birinchi “Hyundai Rotem” poyezdi qatnay boshladi.
Oʻzbekiston Prezidenti ustuvor yoʻnalishlarda yangi investitsiya loyihalari portfelini shakllantirish va hududlararo almashinuvlarni jadallashtirish muhimligini qayd etdi. Davlat moliyasini boshqarish tizimini raqamlashtirishda Koreya tomoni koʻmaklashishiga umid bildirildi.
Joriy yil kuz oyida Seul shahrida oʻtkazilishi rejalashtirilgan “Markaziy Osiyo – Koreya” sammiti va boshqa oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish muhimligi taʼkidlandi.

President of Uzbekistan discusses expanding investment partnership with the Republic of Korea
As part of the events of the Meeting of the Board of Governors of the Asian Development Bank, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation from the Republic of Korea led by Deputy Prime Minister,Minister of Economy and Finance Koo Yun-cheol.
During the meeting, the parties discussed prospects for further strengthening the Uzbek-Korean special strategic partnership and expanding multifaceted cooperation.
The distinguished guest conveyed sincere greetings and best wishes from the President of the Republic of Korea Lee Jae-Myung, to the President of Uzbekistan. The outcomes of the leaders’ previous meeting in New York were noted with satisfaction.
Bilateral ties, based on deep historical bonds of friendship, shared mentalities, traditions, and values, continue to develop steadily.
The President of Uzbekistan placed particular focus on expanding trade, economic, and investment cooperation with South Korea.
Indicators of mutual trade and investment are steadily growing. Since the beginning of the year, trade turnover has increased by 12 percent. Around 1,000 joint ventures are currently operating in Uzbekistan, and the total volume of Korean investment has exceeded $8 billion. The establishment of a special industrial zone for Korean companies is under consideration.
The long-standing and fruitful cooperation with the Eximbank of Korea and its funds, with a cumulative project portfolio exceeding $2 billion, was highly praised.
The construction of a multidisciplinary clinic, a chemical center, and a pharmaceutical park is underway. Today, the first Hyundai Rotem train began service on the Tashkent-Khiva route.
The President of Uzbekistan emphasized the importance of preparing a portfolio of new investment projects in priority areas and intensifying interregional exchanges. Hope was also expressed for the Korean side’s support in advancing the digitalization of public financial management.
The importance of preparations for upcoming high-level events was noted, including the Central Asia-Korea Summit to be held in Seoul this autumn.