Uchrashuv avvalida OTB rahbari mamlakatimiz yetakchisiga bank Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yigʻilishi Oʻzbekistonda oʻtkazilishini qoʻllab-quvvatlagani va koʻrsatgan koʻmagi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Oʻzbekiston va Osiyo taraqqiyot banki oʻrtasidagi keng koʻlamli oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Hamkorlikni yuksak darajaga koʻtarishga erishilgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻtgan 30 yilda OTB Oʻzbekistonning haqiqiy strategik sherigiga aylandi.
Loyihalar portfeli qariyb 16 milliard dollarni tashkil etmoqda, amaliyotlar hajmi boʻyicha Oʻzbekiston bankning mintaqadagi eng yirik hamkorlaridan biriga aylandi.
Temir va avtomobil yoʻllari, energetika va ijtimoiy infratuzilmani modernizatsiya qilish, suv taʼminoti va kanalizatsiya tarmoqlarini yangilash, qishloq xoʻjaligi va xususiy sektorni rivojlantirish hamda boshqa yoʻnalishlar boʻyicha muhim loyihalar amalga oshirildi va davom etmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti va bank rahbari sammit doirasida imzolangan OTB bilan sheriklik bo‘yicha 2030 yilga qadar bo‘lgan davrga mo‘ljallangan yangi dasturga kiritilgan umumiy qiymati 12,5 milliard dollarlik loyihalarni o‘z vaqtida va samarali amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Ipoteka bozori, xususiy sektor, yoshlar va ayollar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash, kambagʻallikni qisqartirish, inklyuziv taʼlim va inson kapitalini rivojlantirish borasidagi islohotlarni ilgari surish, raqamli innovatsiyalarni joriy etish va maxsus iqtisodiy zonalarda infratuzilmani modernizatsiya qilish kabi sohalarda hamkorlikda ishlashga kelishib olindi.
Markaziy Osiyo mintaqasida yirik infratuzilmaviy loyihalarni, shu jumladan, bankning mablagʻlarni safarbar etishdagi yetakchiligini kuchaytirish orqali ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston Prezidenti OTB rahbariyati va jamoasiga Boshqaruvchilar kengashi yigʻilishi muvaffaqiyatli va samarali oʻtishini tiladi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasida 2030-yilgacha mo‘ljallangan sheriklik dasturini almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.

President of Uzbekistan advocates for expansion of comprehensive partnership with ADB
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as part of his program in Samarkand, received a delegation from the Asian Development Bank led by the President of this reputable multilateral financial institution Masato Kanda.
At the beginning of the meeting, the head of the ADB sincerely thanked the President of Uzbekistan for the support and assistance provided in holding the 59th Annual Meeting of the Bank’s Board of Governors in Uzbekistan.
The parties reviewed practical aspects of expanding comprehensive and mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and the Asian Development Bank.
The high level of cooperation achieved was noted with deep satisfaction. Over 30 years of cooperation, the ADB has become a true strategic partner of Uzbekistan.
The project portfolio totals nearly $16 billion, placing Uzbekistan among the Bank’s largest partners in the region in terms of financing volume.
Major projects have been implemented and continue to be carried out for the modernization of railways and roads, energy and social infrastructure, the renewal of water supply and sewage networks, and the development of agriculture and the private sector, among other areas.
The President of Uzbekistan and the head of the ADB noted the importance of the timely and effective implementation of projects worth $12.5 billion included in the new Partnership Program with the ADB through 2030, which was signed as part of the summit.
An agreement was reached on joint work in areas such as support for the mortgage market, the private sector, youth and women’s entrepreneurship, poverty reduction, promoting reforms in inclusive education and human capital development, introducing digital innovations, and modernizing infrastructure in special economic zones.
Special attention was paid to promoting major infrastructure projects in the Central Asia region, including strengthening the Bank’s leading role in mobilizing funds.
In conclusion, the President of Uzbekistan wished the leadership and staff of the ADB a successful and productive Board of Governors meeting.
Following the meeting, a ceremony was held to exchange the new Partnership Program between Uzbekistan and the ADB through 2030.