Uchrashuv avvalida OTB rahbari mamlakatimiz yetakchisiga bank Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yigʻilishi Oʻzbekistonda oʻtkazilishini qoʻllab-quvvatlagani va koʻrsatgan koʻmagi uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Oʻzbekiston va Osiyo taraqqiyot banki oʻrtasidagi keng koʻlamli oʻzaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Hamkorlikni yuksak darajaga koʻtarishga erishilgani chuqur mamnuniyat bilan qayd etildi. Oʻtgan 30 yilda OTB Oʻzbekistonning haqiqiy strategik sherigiga aylandi.
Loyihalar portfeli qariyb 16 milliard dollarni tashkil etmoqda, amaliyotlar hajmi boʻyicha Oʻzbekiston bankning mintaqadagi eng yirik hamkorlaridan biriga aylandi.
Temir va avtomobil yoʻllari, energetika va ijtimoiy infratuzilmani modernizatsiya qilish, suv taʼminoti va kanalizatsiya tarmoqlarini yangilash, qishloq xoʻjaligi va xususiy sektorni rivojlantirish hamda boshqa yoʻnalishlar boʻyicha muhim loyihalar amalga oshirildi va davom etmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti va bank rahbari sammit doirasida imzolangan OTB bilan sheriklik bo‘yicha 2030 yilga qadar bo‘lgan davrga mo‘ljallangan yangi dasturga kiritilgan umumiy qiymati 12,5 milliard dollarlik loyihalarni o‘z vaqtida va samarali amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.
Ipoteka bozori, xususiy sektor, yoshlar va ayollar tadbirkorligini qoʻllab-quvvatlash, kambagʻallikni qisqartirish, inklyuziv taʼlim va inson kapitalini rivojlantirish borasidagi islohotlarni ilgari surish, raqamli innovatsiyalarni joriy etish va maxsus iqtisodiy zonalarda infratuzilmani modernizatsiya qilish kabi sohalarda hamkorlikda ishlashga kelishib olindi.
Markaziy Osiyo mintaqasida yirik infratuzilmaviy loyihalarni, shu jumladan, bankning mablagʻlarni safarbar etishdagi yetakchiligini kuchaytirish orqali ilgari surishga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻzbekiston Prezidenti OTB rahbariyati va jamoasiga Boshqaruvchilar kengashi yigʻilishi muvaffaqiyatli va samarali oʻtishini tiladi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasida 2030-yilgacha mo‘ljallangan sheriklik dasturini almashish marosimi bo‘lib o‘tdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы пребывания в городе Самарканде принял делегацию Азиатского банка развития во главе с президентом этого авторитетного многостороннего финансового института Масато Кандой.
В начале встречи глава АБР искренне поблагодарил лидера нашей страны за поддержку и содействие в проведении 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Банка в Узбекистане.
Были рассмотрены практические аспекты расширения полномасштабного взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана с Азиатским банком развития.
С глубоким удовлетворением отмечен достигнутый высочайший уровень сотрудничества. За 30 лет взаимодействия АБР стал настоящим стратегическим партнером Узбекистана.
Портфель проектов достигает почти 16 миллиардов долларов, что относит Узбекистан к числу крупнейших партнеров Банка в регионе по объемам операций.
Реализованы и осуществляются важные проекты по модернизации железных и автодорог, энергетической и социальной инфраструктуры, обновлению водных и канализационных сетей, развитию сельского хозяйства и частного сектора, а также в других направлениях.
Президент Узбекистана и глава АБР отметили важность своевременной и эффективной реализации проектов на 12,5 миллиарда долларов, включенных в новую Программу партнерства с АБР до 2030 года, которая была подписана в рамках саммита.
Достигнута договоренность о совместной работе в таких направлениях, как поддержка ипотечного рынка, частного сектора, молодежного и женского предпринимательства, сокращение бедности, продвижение реформ в области инклюзивного образования и развития человеческого капитала, внедрение цифровых инноваций, модернизация инфраструктуры в специальных экономических зонах.
Особое внимание уделено вопросам продвижения крупных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии, в том числе путем усиления лидирующей роли Банка в мобилизации средств.
В завершение Президент Узбекистана пожелал руководству и команде АБР успешного и продуктивного проведения заседания Совета управляющих.
По итогам встречи состоялась церемония обмена Программой партнерства между Узбекистаном и АБР до 2030 года.