Oʻzbekiston Prezidenti Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining yillik yigʻilishida ishtirok etadi
3-4-may kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqandda boʻlib oʻtadigan Osiyo taraqqiyot banki Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yigʻilishi tadbirlarida ishtirok etadi.
Davlatimiz rahbari tadbirning ochilish marosimida nutq soʻzlaydi hamda xorijiy delegatsiyalar rahbarlari bilan uchrashuvlar oʻtkazadi.
Yigʻilishning bosh mavzusi – “Taraqqiyot chorrahalari: mintaqaning oʻzaro bogʻliq kelajagini ilgari surish”. Forum global va mintaqaviy iqtisodiyotni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlarini muhokama qilish uchun muhim xalqaro platforma boʻladi.
Ishtirokchilar asosiy eʼtiborini “yashil” transformatsiya, energetik oʻtish, raqamlashtirish, investitsiyalarni jalb qilish, oziq-ovqat xavfsizligi, sanoatda yetkazib berish zanjirlarining barqarorligi va boshqa masalalarga qaratadilar.
Besh kunlik sammitda 100 dan ortiq mamlakat delegatsiyalari, Osiyo taraqqiyot banki, Jahon banki, Xalqaro valyuta jamgʻarmasi, Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki va boshqa institutlar rahbarlari va xodimlari hamda xorijiy hukumatlarning 2 ming nafarga yaqin vakillari, yetakchi kompaniyalar va banklar, transmilliy korporatsiyalar top-menejerlari hamda nufuzli ekspertlar ishtirok etadi. Jami 4 mingdan ziyod delegat qatnashishi kutilmoqda.
Oʻzbekiston 1995-yildan buyon Osiyo taraqqiyot bankining aʼzosi boʻlib, uning eng yirik hamkorlaridan biri hisoblanadi: loyihalar portfelining umumiy hajmi qariyb 16 milliard dollarni tashkil etmoqda. Mamlakatimiz bankning yillik yigʻilishiga ikkinchi bor mezbonlik qilmoqda.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3–4 мая примет участие в мероприятиях 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития в городе Самарканде.
Глава нашего государства выступит на церемонии открытия мероприятия, а также проведет ряд встреч с руководителями зарубежных делегаций.
Главная тема заседания – «Перекрестки прогресса: продвижение взаимосвязанного будущего региона». Форум станет одной из ключевых международных площадок для обсуждения приоритетов глобального и регионального экономического развития.
В фокусе внимания участников будут вопросы «зеленой» трансформации, энергетического перехода, цифровизации, привлечения инвестиций, продовольственной безопасности, устойчивость промышленных цепочек поставок и другие.
В пятидневном саммите примут участие делегации из более 100 стран, руководители и представители Азиатского банка развития, Всемирного банка, Международного валютного фонда, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций и других институтов, а также порядка 2 тысяч представителей иностранных правительств, топ-менеджеры ведущих зарубежных компаний и банков, транснациональных корпораций и авторитетные эксперты. Всего ожидается участие свыше 4 тысяч делегатов.
Узбекистан является членом АБР с 1995 года и входит в число крупнейших его партнеров: совокупный портфель проектов достигает почти 16 миллиардов долларов. Наша страна принимает ежегодное заседание Банка во второй раз.