25 ноябрь куни “Навоий” эркин иқтисодий зонасини ҳамда Навоий халқаро аэропорти юк терминалини бошқариш бўйича ҳужжатлар имзоланди.
Бу маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этиб, нутқ сўзлади.
– Бугун дунёдаги геосиёсий вазият ҳар бир давлатдан ўз имконият ва ресурсларидан тўғри фойдаланиш, янги савдо ва логистика йўлакларини яратишни тақазо этмоқда. Бу борада жаҳоннинг нуфузли компаниялари билан музокаралар олиб бориб, энг мақбул таклифларни ўрганаяпмиз. Мақсадимиз – мамлакатимиз экспорт салоҳиятини 2030 йилгача камида 3-4 баробарга ошириш, – деди давлат раҳбари.
“Навоий” эркин иқтисодий зонаси ҳамда Навоий халқаро аэропорти саноат ва логистика бўйича улкан имкониятларга эга. Уларда зарур инфратузилма ва тизим яратилган. Бундан самарали фойдаланиш мақсадида Бирлашган Араб Амирликларининг “DP World” компанияси билан “Навоий” эркин иқтисодий зонасини бошқариш бўйича келишув, “Terminals Holding” компанияси билан Навоий аэропорти юк терминалини бошқариш бўйича шартнома имзоланди.
“DP World” “Навоий” эркин иқтисодий зонасида хорижий инвесторлар талабларига жавоб берадиган халқаро хуқуқ нормаларини жорий қилиб, йирик ишлаб чиқарувчиларни жалб этади.
“Terminals Holding” компанияси Навоий халқаро аэропортининг юк айланмасини кескин ошириш ва уни йирик карго хаблари билан боғлаш билан шуғулланади. Бу ҳамкорлик Ўзбекистоннинг асосий халқаро транспорт йўлакларига интеграция бўлиши ва транзит ҳажмини камида ўн баробарга оширишига салмоқли ҳисса қўшади.
Умуман, ушбу икки келишув мамлакатимизда инновацион ва юқори технологик хизматлар кўпайиши, иқтисодиётимиз учун энг муҳим бўлган транспорт коммуникациялари ривожланишига хизмат қилади.
– Бу икки компаниянинг Ўзбекистондаги бизнеси жадал ривожланишига тилакдошман. Мазкур лойиҳалар давлатларимиз ўртасидаги яқин ҳамкорлик миқёсини янада оширишига ишонаман, – деди сўзининг якунида Президентимиз.

25 ноября состоялось подписание документов по управлению свободной экономической зоной «Навои» и грузовым терминалом международного аэропорта «Навои».
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в этой церемонии и выступил с речью.
- Сегодня геополитическая ситуация в мире требует от каждой страны правильного использования своих возможностей и ресурсов, создания новых торговых и логистических коридоров. В связи с этим мы ведем переговоры с престижными компаниями мира и изучаем наиболее подходящие предложения. Наша цель – к 2030 году увеличить экспортный потенциал нашей страны не менее чем в 3-4 раза, – сказал глава государства.
Свободная экономическая зона «Навои» и международный аэропорт «Навои» имеют большие возможности с точки зрения промышленности и логистики. У них есть необходимая инфраструктура и налаженная система работа. В целях их эффективного использования подписаны соглашение с компанией «DP World» Объединенных Арабских Эмиратов об управлении СЭЗ «Навои», а также договор с эмиратской компанией “Terminals Holding” об управлении грузовым терминалом аэропорта «Навои».
«DP World» займется внедрением в свободной экономической зоне «Навои» международных правовых норм, отвечающих требованиям иностранных инвесторов, а также привлечением крупных производителей.
Задачами компании “Terminals Holding” являются наращивание грузооборота в международном аэропорту «Навои» и подключение к крупным грузовым хабам. Это сотрудничество внесет весомый вклад в интеграцию Узбекистана в ключевые международные транспортные коридоры и увеличит объемы транзита минимум в десять раз.
В целом эти два соглашения послужат расширению инновационных и высокотехнологичных услуг в нашей стране, развитию транспортных коммуникаций, имеющих важное значение для отечественной экономики.
- Желаю динамичного развития бизнеса этих двух компаний в Узбекистане. Уверен, что эти проекты еще больше увеличат масштаб тесного сотрудничества между нашими странами, - сказал Президент в завершение своего выступления.
На церемонии руководители компаний «DP World» и «Terminals Holding» выразили удовлетворение достигнутыми договоренностями и отметили, что это открывает большие возможности для обеих сторон.