O'zbekiston Jurnalistlar Uyushmasi bir qator tashkilotlar bilan birgalikda 20-Milliy Oltin Kalam mukofoti uchun xalqaro tanlov e'lon qiladi. Ushbu tanlovning maqsadi milliy va xalqaro jurnalistikadagi ilg'or yutuqlarni keng targ'ib qilish, Yangi O'zbekiston ruhiga mos keladigan yangi fikrlash tarzini shakllantirish, milliy kontentni boyitish, inson qadr-qimmatini yuksaltirish, odamlarning ongi va tafakkurini rivojlantirish, jamiyatda oshkoralik va ochiqlik muhitini mustahkamlash, ommaviy axborot vositalari xodimlariga faol fuqarolik pozitsiyasini namoyon etish uchun sharoit yaratish, shuningdek, jurnalistlar orasida tanqidiy va tahliliy fikrlashni hamda ijodga yangicha yondashuvni rivojlantirishdir.
Asosiy mukofotlar
1. Asosiy milliy mukofot
Televideniye:
Eng yaxshi jurnalistik material uchun milliy mukofot (1, 2, 3-o'rinlar).
Radio:
Bosma nashrlar uchun:
Onlayn nashrlar uchun:
Eng yaxshi jurnalistik material uchun Milliy mukofot (1, 2, 3-o'rinlar).
Xorijiy jurnalist tomonidan yozilgan O'zbekiston haqidagi eng yaxshi maqola uchun – 1 ta birinchi o'rin, 4 ta ikkinchi o'rin (televidenie, radio, bosma va onlayn nashrlarda).
Shuningdek, o'n ikkita rag'batlantirish toifasi joriy etiladi; tafsilotlar keyinroq e'lon qilinadi.
Tanlov g'oliblari va ikkinchi o'rin egalari:
Asosiy Milliy mukofot g'olibiga maxsus diplom, "Oltin qalam" haykalchasi va avtomobil beriladi.
Birinchi o'rin egalari diplom, "Oltin qalam" haykalchasi va asosiy summaning 200 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadilar.
Ikkinchi o'rin egalari diplom, "Oltin qalam" haykalchasi va asosiy summaning 175 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadilar.
Uchinchi o'rin egalari diplom, "Oltin qalam" haykalchasi va asosiy summaning 150 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadilar.
Tanlovning ragʻbatlantirish nominatsiyalari gʻoliblariga diplomlar, “Oltin qalam” haykalchalari va asosiy qiymatning 100 barobari miqdorida pul mukofotlari beriladi.
Tanlovda har bir ishtirokchining bosma va onlayn nashrlarda chop etilgan, shuningdek, radio va televideniyeda 2025-yil 22-apreldan 2026-yil 22-aprelgacha efirga uzatiladigan beshdan yettigacha materiallari koʻrib chiqiladi. Agar ijodiy guruh — gazeta tahririyati — tanlovda ishtirok etayotgan boʻlsa, iltimos, 5-7 ta gazeta sonini taqdim eting. Agar televideniye yoki radiokanal jamoasi tanlovda ishtirok etayotgan boʻlsa, iltimos, eng yaxshi 5-7 ta televizion dastur yoki radio dasturlarining elektron versiyasini (yoki havolasini) taqdim eting.
“2025-yilda nashr etilgan jurnalistik janrdagi eng yaxshi kitob uchun” ragʻbatlantirish nominatsiyasida ishtirok etishni istagan abituriyentlar oʻz kitoblaridan birini Oʻzbekiston Jurnalistlar uyushmasiga taqdim etadilar.
Tanlovga taqdim etilgan ijodiy ishlarga quyidagi hujjatlar ilova qilinishi kerak:
- Muallif va uning kasbiy faoliyati haqida qisqacha maʼlumot (maqsad);
- Muallifning pasporti yoki shaxsini tasdiqlovchi hujjat nusxasi, shu jumladan telefon raqami;
- Tanlovda jamoa sifatida ishtirok etayotgan ommaviy axborot vositasining ro'yxatdan o'tganlik to'g'risidagi guvohnomasi nusxasi va tashkilot direktorining pasporti yoki shaxsini tasdiqlovchi hujjat nusxasi.
Tanlovga ijodiy ishlar O'zbekiston Jurnalistlar uyushmasi va uning mintaqaviy bo'limlari, mamlakatimizning xorijdagi vakolatxonalari orqali O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi ko'magida, shuningdek, mualliflardan to'g'ridan-to'g'ri elektron shaklda tanlov bosma nashrda e'lon qilingan kundan boshlab 22-maygacha qabul qilinadi.
Ijodiy ishlar Jurnalistlar uyushmasining info@jurnalistlar.uz elektron pochta manziliga yoki Telegram manziliga (OLTIN QALAM 2026) +99870-484-71-79 quyidagi formatda yuborilishi kerak:
- gazeta yoki jurnalda chop etilgan materiallarning (bosma uchun ijodiy ishlar) nusxasi (pdf);
- onlayn nashrlardagi materiallar havola bilan;
- televideniyedagi video materiallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha, Telegram formatida, mazmuni annotatsiyasi va qisqacha mazmuni bilan);
- radio uchun audio materiallar (3 daqiqadan 30 daqiqagacha, mazmuni annotatsiyasi va qisqacha mazmuni bilan);
- Faxriy yorliq – Ijodiy fotojurnalistika ishlari (JPEG, TIFF va PNG formatlarida annotatsiyasi va qisqacha mazmuni bilan).
Milliy Oltin Kalom mukofoti g'oliblari va sovrindorlari 27-iyun, Milliy matbuot va ommaviy axborot vositalari xodimlari kunida bo'lib o'tadigan tantanali tadbirda taqdirlanadi.

В направлении печатных изданий:
За лучший материал об Узбекистане, написанный зарубежным журналистом, – 1 первое место, 4 вторых места (в направлениях ТВ, радио, печатных и интернет-изданий).
Также будут введены 12 поощрительных номинаций, о которых будет объявлено дополнительно.
Победители и призеры конкурса:
лауреат главной Национальной премии конкурса будет награжден специальным дипломом, статуэткой «Олтин калам» и автомобилем.
Победители, занявшие первое место, получат диплом, статуэтку «Олтин калам» и денежную премию в размере 200-кратной базовой расчетной величины.
Победители, занявшие второе место, получат диплом, статуэтку «Олтин калам» и денежную премию в размере 175-кратной базовой расчетной величины.
Победители, занявшие третье место, получат диплом, статуэтку «Олтин калам» и денежную премию в размере 150-кратной базовой расчетной величины.
Победителей поощрительных номинаций конкурса наградят дипломами, статуэтками «Олтин калам» и денежными премиями в размере 100-кратной базовой расчетной величины.
На конкурсе будут рассматривать от 5 до 7 материалов от каждого участника, опубликованных в печатных и интернет-изданиях, а также вышедших в эфир по радио и телевидению с 22 апреля 2025 года по 22 апреля 2026 года. В случае участия в конкурсе творческого коллектива — редакции газеты — прилагаются 5–7 номеров газеты, а в случае участия в конкурсе коллектива теле-, радиоканала — электронная версия (или ссылка) 5–7 лучших телепередач или лучших радиопередач.
Желающие принять участие в конкурсе в поощрительной номинации «За лучшую книгу в публицистическом жанре, изданную в 2025 году» представят одну из своих книг в Союз журналистов Узбекистана.
К творческим работам, представляемым на конкурс, должны быть приложены следующие документы:
- краткая информация об авторе и его профессиональной деятельности (объективка);
- копия паспорта или ID-карты автора, номер телефона;
- копия свидетельства о регистрации СМИ, участвующего в конкурсе в коллективном порядке, и копия паспорта или ID-карты руководителя организации.
Творческие работы на конкурс принимаются через Союз журналистов Узбекистана и его региональные отделения, представительства нашей страны в зарубежных странах при поддержке Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, а также непосредственно от авторов в электронном виде со дня объявления о конкурсе в печати до 22 мая.
Творческие работы следует направлять на электронную почту Союза журналистов info@jurnalistlar.uz или Telegram-адрес (OLTIN QALAM 2026) +99870-484-71-79 в следующем виде:
- копия материалов (творческие работы в направлении печати), опубликованных в газете или журнале (pdf );
- материалы в интернет-изданиях с указанием ссылки;
- видеоматериалы по телевидению (от 3 минут до 30 минут, в формате Телеграм с аннотацией, кратким изложением содержания);
- аудиоматериалы в направлении радио (от 3 минут до 30 минут, с аннотацией и изложением краткого содержания);
- поощрительная номинация – творческие работы по фотожурналистике (с аннотацией, изложением краткого содержания в формате JPEG, TIFF и PNG).
Победители и призеры конкурса на соискание Национальной премии «Олтин калам» будут торжественно награждены на праздничном мероприятии 27 июня — в День работников печати и средств массовой информации.