Sunʼiy intellekt va raqamlashtirish sohasidagi vazifalar koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev sunʼiy intellekt va raqamlashtirish yoʻnalishida amalga oshirilayotgan islohotlar hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda raqamlashtirish va sunʼiy intellektni joriy qilish orqali iqtisodiy oʻsishni jadallashtirish hamda insonlar hayotini yengillashtirishga qaratilgan tizimli ishlar olib borilmoqda.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasiga muvofiq, AT xizmatlari va dasturiy mahsulotlar eksportini 5 milliard dollarga yetkazish, sohada 300 ming nafar yoshlarni band qilish hamda BMTning Elektron hukumat indeksida yurtimizni dunyoning yetakchi 30 davlati qatoriga kiritish ustuvor vazifalar sifatida belgilangan.
Soʻnggi yillarda raqamlashtirish sohasining mamlakatimiz iqtisodiyotiga taʼsiri sezilarli darajada oshgan. Oxirgi besh yilda sohadagi yalpi qoʻshilgan qiymat oʻrtacha 24,8 foizga oʻsib, mazkur koʻrsatkich YIM oʻsish surʼatlaridan 3,5 barobar yuqori boʻlgan. Axborot va aloqa tarmogʻida band bo‘lganlar soni 2017-yildagi 64,3 ming nafardan 108,8 ming nafarga, oʻzini oʻzi band qilganlar soni esa 10 mingdan 181 ming nafarga yetgan. Hozirgi kunda sohada 11 ming 900 dan ziyod korxona faoliyat yuritayotgan boʻlib, ularning qariyb 1,4 mingtasi xorijiy kapital ishtirokida tashkil etilgan.
Shu bilan birga, hozirda sunʼiy intellekt yoʻnalishida 100 ga yaqin amaliy loyiha va 200 dan ortiq tajriba-sinov tashabbuslari boshlangan. Jumladan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining 3-mis boyitish fabrikasida sunʼiy intellekt yordamida ishlab chiqarish zanjirini real vaqt rejimida tahlil qilish yoʻlga qoʻyilgani natijasida energiya sarfi 10 foizga, tannarx 15 foizga qisqargan, mehnat unumdorligi esa 10 foizga oshgan.
Bunday loyihalar samaradorligini taʼminlash uchun 24 million dollarlik GPU-klasterga ega sunʼiy intellekt infratuzilmasi ishga tushirilgan. Yil yakunigacha qoʻshimcha hisoblash quvvatlarini kengaytirish uchun yana 45 million dollarlik uskunalarni jalb qilish rejalashtirilgan. Taʼkidlanganidek, endi bu infratuzilmadan toʻgʻri va samarali foydalanish, uni tarmoqlar kesimida aniq natija beradigan yechimlar bilan bogʻlash muhim ahamiyat kasb etadi.
Shu maqsadda tibbiyot, energetika, transport, bojxona, soliq, qishloq xoʻjaligi va boshqa sohalarga oid 130 dan ziyod maʼlumotlar bazasini tizimlashtirish, ular bilan ishlash muhitini shakllantirish hamda sunʼiy intellekt modellarini joriy qilish rejalari koʻrib chiqildi. Bu orqali davlat xizmatlarida foydalanuvchilarga taqdim etiladigan servislarni kengaytirish, davlat boshqaruvi jarayonlarida tahlil va qaror qabul qilish sifatini oshirish, shuningdek, iqtisodiyot tarmoqlarida xarajatlarni kamaytirish va samaradorlikni yuksaltirish koʻzda tutilmoqda.
Taqdimotda sunʼiy intellekt texnologiyalarini qoʻllashning sohaviy yoʻnalishlariga ham alohida toʻxtalib oʻtildi.
Xususan, sogʻliqni saqlashda insult va koʻkrak bezi saratonini erta aniqlash, tibbiy koʻrik jarayonlarini avtomatik bayonlashtirish, raqamli tibbiy yordamchi dasturlarni joriy etish; qishloq xoʻjaligida ekinlar hosildorligini prognoz qilish, fitosanitar xavflar boʻyicha fermerlarning xabardorligini ta’minlash, yaylovlarning holatini monitoringini uyushtirish; transport sohasida yoʻl qoplamalari va temir yoʻl infratuzilmasini monitoringini oʻtkazish, haydovchini xavfli vaziyatlardan ogohlantirish, “aqlli” transport tizimlarini rivojlantirish; qurilish va sanoatda esa qonunbuzarliklarni aniqlash, smeta hujjatlarini koʻrib chiqish muddatini qisqartirish, videotahlil orqali ishlab chiqarish jarayonlarini nazorat qilish kabi loyihalarni kengaytirish nazarda tutilgan.
Infratuzilmani rivojlantirish bilan birga mahalliy startaplarni qoʻllab-quvvatlash va aholi, ayniqsa, yoshlarning raqamli koʻnikmalarini shakllantirish masalalari ham muhokama qilindi. Bugungi kunda mamlakatimizda startaplar soni 950 taga yetgan, bu oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 37,5 foizlik oʻsishni anglatadi. Venchur fondlarning soni 22 taga yetib, ekotizim qiymati esa 4,3 milliard dollar deb baholanmoqda. Startaplarga kiritilgan investitsiyalar hajmi 132 million dollarni tashkil etgani taʼkidlandi.
Joriy yildan boshlab startaplar boʻyicha Prezident tanlovining mukofot jamgʻarmasi AT yoʻnalishida 5 million dollarga oshirilgani, sunʼiy intellekt yoʻnalishida esa 1 million dollarlik yangi tanlovlar joriy qilingani maʼlum qilindi. Shuningdek, “President AI Award”ni davlat boshqaruvi, sanoat va tadbirkorlik, sogʻliqni saqlash, taʼlim, “yashil iqtisodiyot” va agrotexnologiyalar kabi 5 yoʻnalishda tashkil etish taklifi bildirildi.
2030-yilgacha axborot texnologiyalari sohasida 300 ming yoshning bandligini taʼminlashga qaratilgan choralar ham koʻrib chiqildi. Buning uchun hududlarda raqamli ekotizimni kengaytirish, yangi ish oʻrinlari yaratish, eksportbop xizmatlar koʻlamini oshirish va startaplarning oʻsish nuqtalarini koʻpaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Shu munosabat bilan Samarqand, Namangan, Sirdaryo va Buxoroda IT-Parkning yangi filiallari, Nurafshon shahrida esa raqamli R&D markazini tashkil etish boʻyicha rejalar haqida axborot berildi. Nurafshon shahrida 7,3 gektar maydonda tashkil etiladigan mazkur markaz doirasida 6 ta yuqori texnologiyali laboratoriya, sunʼiy intellekt uchun 200 ta GPUli hisoblash markazi, startap kampusi va tijoratlashtirish markazini barpo etish koʻzda tutilgan. Loyihaning umumiy qiymati 200 million dollarni tashkil etib, uni 2027-2031-yillarda amalga oshirish rejalashtirilgan.
Taqdimotda raqamli taʼlimni rivojlantirish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
“5 million sunʼiy intellekt yetakchilari” loyihasi doirasida 1 milliondan ortiq boshlangʻich kurs tinglovchilari, 300 mingdan ziyod oʻrta bosqich tinglovchilari va 1,5 ming professional darajadagi mutaxassis tayyorlangani aytildi. Endi maktablarda sunʼiy intellekt va startap xonalarini tashkil etish taklif qilindi.
Shu bilan birga, maktablarda raqamli infratuzilma holati tahlil qilindi. Hozirda 69 foiz maktablarda Wi-Fi zonasi umuman mavjud emasligi, 5 mingta kompyuter sinfi maʼnan eskirgani, 2 mingta maktabda esa bunday xonalar yoʻqligi qayd etildi. Shu bois, 2030-yilgacha 16 mingta kompyuter sinfxonalarini yangilash, maktablarni bepul Wi-Fi nuqtalari bilan taʼminlash va internet tezligini oshirish boʻyicha aniq choralar koʻrish zarurligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda mahalliy AT yechimlaridan foydalanishni kengaytirishga ham alohida urgʻu berildi. Davlat ishtirokidagi korxonalar va banklardagi dasturiy mahsulot va axborot texnologiyalari xizmatlarining kamida 45 foizini mahalliylashtirish imkoniyati mavjudligi qayd etildi. Shu munosabat bilan davlat korxonalari va banklar tomonidan AT xizmatlar import qilinishida majburiy tartibda Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi bilan kelishish tizimini joriy qilish, buyurtmalarni IT-Park rezidentlariga yoʻnaltirish taklif etildi.
Telekommunikatsiya infratuzilmasi va tartibga solish sohasidagi ishlarga ham toʻxtalib oʻtildi.
Keyingi yillarda aholi maskanlarining telekommunikatsiya xizmatlari bilan qamrovi 41 foizdan 98 foizga yetgan, umumiy internet oʻtkazish qobiliyati esa 65 barobar oshib, 4,4 ming gigabit/sekundga chiqqan. Teleradiokommunikatsiya bozorini tartibga solish, xizmatlar sifatini monitoring qilish va foydalanuvchilar huquqlarini himoya qilish maqsadida alohida agentlik tashkil qilingani qayd etildi.
Taqdimotda telekommunikatsiya bozorini har yili kamida 10 foizga oshirib, joriy yilda 27,5 trillion soʻmga yetkazish rejalari koʻrib chiqildi.
Kiberxavfsizlikni taʼminlash, davlat axborot tizimlarini integratsiya qilish va raqamli hukumat platformasini mustahkamlash masalalari ham muhokama qilindi. Davlat axborot tizimlarini faqat yagona raqamli hukumat platformasi orqali integratsiya qilish, kiberxavfsizlik ekspertizasidan oʻtmagan tizimlarni raqamli hukumatga ulashni cheklash, shuningdek, axborot xavfsizligini kuchaytirish maqsadida har ikki yilda bir marta toʻliq IT-audit oʻtkazish zarurligi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о проводимых реформах и дальнейших приоритетных задачах в сфере искусственного интеллекта и цифровизации.
В нашей стране ведется системная работа, направленная на ускорение экономического роста и повышение качества жизни населения за счет внедрения цифровых технологий и искусственного интеллекта.
В соответствии со Стратегией «Узбекистан – 2030» приоритетными задачами определены доведение экспорта IT-услуг и программных продуктов до 5 миллиардов долларов, обеспечение занятости в отрасли 300 тысяч молодых людей, а также включение страны в число 30 ведущих государств мира в Индексе электронного правительства ООН.
В последние годы ощутимо выросло влияние цифровизации на экономику нашей страны. За последние пять лет валовая добавленная стоимость в отрасли увеличилась в среднем на 24,8 процента, что в 3,5 раза превышает темпы роста ВВП. Численность занятых в сфере информации и связи выросла с 64,3 тысячи человек в 2017 году до 108,8 тысячи, а количество самозанятых – с 10 тысяч до 181 тысячи человек. В настоящее время в сфере действуют более 11,9 тысячи предприятий, из которых около 1,4 тысячи созданы с участием иностранного капитала.
Вместе с тем в сфере ИИ реализуется около 100 практических проектов и запущено более 200 опытно-испытательных инициатив. В частности, на медно-обогатительной фабрике №3 Алмалыкского горно-металлургического комбината благодаря внедрению системы анализа производственной цепочки в режиме реального времени с использованием искусственного интеллекта снизили энергопотребление на 10 процентов, себестоимость – на 15 процентов и повысили производительность труда на 10 процентов.
Для обеспечения эффективности таких проектов за счет 24 миллиона долларов создана инфраструктура искусственного интеллекта, оснащенная GPU-кластером. До конца года для расширения вычислительных мощностей планируется дополнительно задействовать оборудование еще на 45 миллионов долларов. Отмечено, что ключевое значение теперь приобретает правильное и эффективное использование этой инфраструктуры, а также ее увязка с решениями, обеспечивающими конкретные результаты в отраслях экономики.
На презентации рассмотрены планы по систематизации более 130 баз данных здравоохранения, энергетики, транспорта, таможенной и налоговой системы, сельского хозяйства и других сфер, формированию среды для работы с ними, а также внедрению моделей искусственного интеллекта. Это позволит расширить спектр государственных услуг, повысить качество анализа и принятия решений в государственном управлении, сократить затраты и повысить эффективность в отраслях экономики.
Отдельно затронуты вопросы применения технологий ИИ в различных сферах.
В частности, в сфере здравоохранения предусмотрено внедрение решений по раннему выявлению инсульта и рака молочной железы, автоматизации процессов документирования медицинских осмотров, а также цифровых медицинских помощников; в сельском хозяйстве – проектов по прогнозированию урожайности сельскохозяйственных культур, информированию фермеров о фитосанитарных рисках, мониторингу состояния пастбищ; в транспортной сфере – мониторингу состояния дорожного покрытия и железнодорожной инфраструктуры, предупреждению водителей об опасных ситуациях, развитию интеллектуальных транспортных систем; в строительстве и промышленности – выявлению правонарушений, сокращению сроков рассмотрения сметной документации, а также контролю производственных процессов с использованием видеоаналитики.
Наряду с развитием инфраструктуры также обсуждены вопросы поддержки отечественных стартапов и формирования цифровых навыков у населения, особенно у молодежи. Отмечено, что на сегодняшний день количество стартапов в стране достигло 950, что означает рост на 37,5 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Число венчурных фондов увеличилось до 22, а стоимость экосистемы оценивается в 4,3 миллиарда долларов. Объем инвестиций, привлеченных в стартапы, составил 132 миллиона долларов.
Сообщено, что с текущего года призовой фонд Президентского конкурса по стартапам в направлении IT увеличен до 5 миллионов долларов, введены новые конкурсы в сфере ИИ с призовым фондом в 1 миллион долларов. Кроме того, предложено организовать «President AI Award» по пяти направлениям: государственное управление, промышленность и предпринимательство, здравоохранение, образование, зелёная экономика и агротехнологии.
Были также рассмотрены меры, направленные на обеспечение занятости 300 тысяч молодых людей в сфере IT к 2030 году. Отмечена необходимость расширения для этого цифровой экосистемы в регионах, создания новых рабочих мест, увеличения объемов экспортоориентированных услуг, а также расширения точек роста стартапов.
В этой связи представлена информация о планах по созданию новых филиалов «IT Park» в Самарканде, Намангане, Сырдарье и Бухаре, центра R&D в городе Нурафшане. В рамках этого центра, который будет создан на территории площадью 7,3 гектара в Нурафшане, предусмотрено строительство шести высокотехнологичных лабораторий, вычислительного центра с 200 GPU для искусственного интеллекта, стартап-кампуса и центра коммерциализации. Общая стоимость проекта составляет 200 миллионов долларов, его реализация запланирована на 2027-2031 годы.
Отдельное внимание уделено и вопросам развития цифрового образования.
В рамках проекта «5 миллионов лидеров искусственного интеллекта» подготовлено более 1 миллиона слушателей базовых курсов, свыше 300 тысяч слушателей среднего уровня и 1,5 тысячи специалистов профессионального уровня. Предложено организовать классы по искусственному интеллекту и стартап-зоны и в школах.
Наряду с этим проведен анализ состояния цифровой инфраструктуры в школах. Отмечено, что Wi-Fi-зоны полностью отсутствуют в 69 процентах школ, 5 тысяч компьютерных классов морально устарели, а в 2 тысячах школ таких классов нет. В связи с этим подчеркнута необходимость принятия конкретных мер до 2030 года по обновлению 16 тысяч компьютерных классов, обеспечению школ бесплатными Wi-Fi-зонами и повышению скорости интернета.
На совещании также уделено особое внимание расширению использования отечественных IT-решений. Отмечено, что существует возможность локализации не менее 45 процентов программных продуктов и IT-услуг на предприятиях и в банках с государственным участием. В этой связи предложено внедрить систему обязательного согласования с Агентством по промышленной кооперации и государственным закупкам при импорте IT-услуг государственными предприятиями и банками, а также направлять заказы резидентам «IT-Park».
Также рассмотрена проводимая работа в сфере телекоммуникационной инфраструктуры и регулирования.
За последние годы охват населенных пунктов телекоммуникационными услугами увеличился с 41 до 98 процентов, а общая пропускная способность интернета выросла в 65 раз и достигла 4,4 тысячи гигабит в секунду. В целях регулирования рынка телекоммуникаций, мониторинга качества услуг и защиты прав пользователей создано отдельное агентство.
В ходе презентации рассмотрены планы по ежегодному увеличению телекоммуникационного рынка как минимум на 10 процентов с доведением его объема до 27,5 триллиона сумов в текущем году.
Также обсуждены вопросы обеспечения кибербезопасности, интеграции государственных информационных систем и укрепления платформы цифрового правительства. Подчеркнута необходимость интеграции государственных информационных систем исключительно через единую платформу электронного правительства, ограничения подключения к ней систем, не прошедших экспертизу кибербезопасности, проведения полного IT-аудита каждые два года в целях усиления информационной безопасности.
Глава нашего государства подчеркнул, что искусственный интеллект и цифровизация являются сегодня не просто технологическим новшеством, а стратегическим направлением, определяющим эффективность экономики, качество государственного управления, удобство услуг, экспортный потенциал и конкурентоспособность страны. Ответственным руководителям даны соответствующие поручения по выведению работы в данной сфере на новый уровень.