Oʻzbekistonda 150 ming kilometrdan ortiq daryolar, soylar va kanallar mavjud. Bu manbalar nafaqat ichimlik suvi va sugʻorish, balki energetika, iqtisodiyot hamda ekologiya nuqtayi nazaridan ham strategik ahamiyatga ega.
Bugungi kunda elektr energiyasi ishlab chiqarishning katta qismi tabiiy gaz va koʻmirga bogʻliq. Gidroenergiya ulushi esa 10-12 foiz atrofida. Shu bois, gidroenergetikani rivojlantirish energiya tizimini barqarorlashtirish, yoqilgʻi resurslariga bogʻliqlikni kamaytirish va suv resurslaridan samarali foydalanishda muhim oʻrin tutadi.
Soʻnggi yillarda sohada salmoqli natijalarga erishildi. 2017-yilda 36 ta boʻlgan gidroelektr stansiyalar soni 2025-yilda 100 taga yetkazildi. Ularning umumiy quvvati 1,6 gigavattdan 2,4 gigavattgacha oshdi.
Markaziy Osiyoda yagona boʻlgan gidroagregat va texnologik uskunalar ishlab chiqaruvchi “UzHydroPower” zavodi tashkil etildi. Oʻtgan yili ishga tushirilgan Norin GESlar kaskadining birinchi bosqichi ilk marotaba “milliy loyiha” modeliga asosan amalga oshirilib, barcha jarayonlar toʻliq mahalliy korxonalar tomonidan bajarildi.
Shu bilan birga, mamlakatimiz gidroenergetika salohiyatining katta qismi hali ishga solinmagani qayd etildi. Aholi va iqtisodiyot oʻsishi bilan elektr energiyasiga talab oshib borayotganini hisobga olib, bu salohiyatdan toʻliq, har bir daryo, soy va kanallarda foydalanish hamda yangi quvvatlarni jadal ishga tushirish zarurligi taʼkidlandi.
Taqdimotda 2026-2032-yillarda umumiy qiymati 5,8 milliard dollar boʻlgan 73 ta istiqbolli loyihani amalga oshirish rejalari koʻrib chiqildi. Buning natijasida qoʻshimcha 3,6 gigavatt quvvat yaratilishi kutilmoqda.
Joriy yilda 13 ta GESni foydalanishga topshirish rejalashtirilgan. Ularning umumiy quvvati 114 megavatt, yillik ishlab chiqarish hajmi esa 537 million kilovatt-soatni tashkil etadi. Mazkur loyihalar doirasida 254 ta ish oʻrni yaratiladi. Bunga qoʻshimcha Boʻstonliq tumanida 28 million dollarlik grantlar hisobidan 20 megavatt quvvatli shamol elektr stansiyasi qurilmoqda.
Yirik loyihalar qatorida Boʻstonliq tumanidagi Yuqori Pskom GES qurilishi alohida ahamiyatga ega. Qiymati 365 million dollar boʻlgan mazkur loyihaning quvvati 160 megavatt, yillik ishlab chiqarish hajmi 484 million kilovatt-soat boʻladi. Bu 161 ming xonadonni elektr energiyasi bilan taʼminlash imkonini beradi. Loyihada mahalliy komponentlar ulushi 82 foizni tashkil etadi.
Fargʻona viloyati Soʻx tumanida “milliy loyiha” tamoyili asosida Soʻx GES qurilishi rejalashtirilgan. Quvvati 15 megavatt boʻladigan ushbu stansiya yiliga 50 million kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarib, tumandagi elektr ehtiyojining 71 foizini barqaror taʼminlashga xizmat qiladi.
Yuqori Toʻpalang hududining gidroenergetika salohiyati ham koʻrib chiqildi. “Toʻpalang” suv omboriga quyiladigan daryo va soylarda 42 ta kichik GES qurish orqali 541 megavatt quvvat yaratish, yiliga qariyb 1,9 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish imkoniyati mavjud.
Dunyo amaliyotida gidro toʻplash elektr stansiyalarini qurish orqali energiyani saqlash va qayta taqsimlash tizimlari keng joriy etilayotgani ta’kidlandi. Mamlakatimizda ham ilk bor umumiy quvvati 1,4 gigavatt boʻlgan 3 ta shunday stansiyani barpo etish imkoniyatlari koʻrib chiqilmoqda.
Shuningdek, umumiy quvvati 164 megavatt boʻlgan 2983 ta kichik va mikro GES qurish rejalari muhokama qilindi.
Raqamlashtirish va sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish ham soha samaradorligini oshirishning muhim yoʻnalishi sifatida belgilandi. Suv omborlari va gidroinshootlarda suv sathi, suv hajmi, bosim, meteomaʼlumotlar va ishlab chiqarish jarayonlarini onlayn kuzatish imkonini beruvchi raqamli monitoring tizimlari bosqichma-bosqich joriy etiladi. Hozirda suv omborlarining xavfsizligini taʼminlash uchun 3,5 mingta nazorat-oʻlchov apparatlari oʻrnatilgan.
Davlatimiz rahbari gidroenergetika sohasidagi loyihalarni oʻz vaqtida va sifatli amalga oshirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish boʻyicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.
Taqdimotda poytaxt hududidagi daryo va kanallar boʻylarini obodonlashtirish, shaharda salqin mikroiqlim yaratish maqsadida sunʼiy koʻl va havzalar barpo etish boʻyicha ishlar toʻgʻrisida ham axborot berildi.
Jumladan, Chirchiq daryosining poytaxt hududidan oʻtuvchi 16 kilometr qismini obodonlashtirish hisobiga 306 gektar yer maydonida “Daryo boʻyi” loyihasini amalga oshirish koʻzda tutilgan.
Loyiha doirasida daryo qirgʻoqlarini mustahkamlash, yashil hududlar barpo etish, savdo va xizmat koʻrsatish obyektlarini joylashtirish ishlari amalga oshiriladi. Bektemir kanali boʻyida 187,3 gektar maydonda “yashil belbogʻ” yaratiladi, sayilgohlar barpo etiladi. Piyodalar va veloyoʻlaklar, ichki yoʻllar, yoritish tizimlari hamda koʻpriklar quriladi.
Poytaxtda 4 ta sunʼiy koʻl va suv havzalarini tashkil etish loyihasi ham taqdimot qilindi. Prezidentimiz aholi uchun qulay sharoitlar, shaharda salqin mikroiqlim yaratishga bu kamlik qilishini qayd etib, koʻllar sonini 12 taga yetkazishni topshirdi.

Рассмотрены проводимая работа и перспективные планы в сфере гидроэнергетики
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мерах по дальнейшему развитию гидроэнергетической отрасли.
В Узбекистане имеется более 150 тысяч километров рек, ручьев и каналов. Эти источники имеют стратегическое значение не только для питьевого водоснабжения и орошения, но и для энергетики, экономики и экологии.
В настоящее время большая часть производства электроэнергии зависит от природного газа и угля. Доля гидроэнергии составляет около 10-12 процентов. Поэтому развитие гидроэнергетики играет важную роль в обеспечении стабильности энергетической системы, снижении зависимости от ископаемого топлива и эффективном использовании водных ресурсов.
В последние годы в отрасли достигнуты значительные результаты. Если в 2017 году насчитывалось 36 гидроэлектростанций, то к 2025 году их число доведено до 100. Их общая мощность увеличилась с 1,6 гигаватта до 2,4 гигаватта.
Возведен завод «UzHydroPower», ставший единственным в Центральной Азии по производству гидроагрегатов и технологического оборудования. Запущенная в прошлом году первая очередь Нарынского каскада ГЭС впервые реализована на основе модели «национального проекта» – все работы полностью выполнены отечественными предприятиями.
Вместе с тем отмечено, что значительная часть гидроэнергетического потенциала страны все еще не задействована. С ростом населения и экономики увеличивается и спрос на электроэнергию, поэтому подчеркнута необходимость полного использования энергетических возможностей каждой реки, ручья и канала, а также ускоренного ввода новых мощностей.
На презентации рассмотрены планы по реализации 73 перспективных проектов общей стоимостью 5,8 миллиарда долларов в 2026-2032 годах. В результате ожидается создание дополнительных мощностей в объеме 3,6 гигаватта.
В текущем году планируется ввести в эксплуатацию 13 гидроэлектростанций. Их общая мощность составит 114 мегаватт, а годовой объем выработки электроэнергии – 537 миллионов киловатт-часов. В рамках этих проектов будет создано 254 рабочих места. Дополнительно в Бостанлыкском районе за счет грантов на 28 миллионов долларов строится ветровая электростанция мощностью 20 мегаватт.
Среди крупных проектов особое значение имеет строительство Верхне-Пскемской ГЭС в Бостанлыкском районе. Этот проект стоимостью 365 миллионов долларов, будет иметь мощность 160 мегаватт и годовой объем производства 484 миллиона киловатт-часов. Это позволит обеспечить электроэнергией 161 тысячу домохозяйств. Доля местных компонентов в проекте составит 82 процента.
В Сохском районе Ферганской области на основе принципа «национального проекта» планируют построить Сохскую ГЭС. Станция мощностью 15 мегаватт будет ежегодно вырабатывать 50 миллионов киловатт-часов электроэнергии и стабильно покрывать 71 процент потребностей района в электричестве.
Рассмотрен также гидроэнергетический потенциал водных артерий Верхнего Тупаланга. За счет строительства 42 малых ГЭС на реках и ручьях, впадающих в водохранилище «Тупаланг», имеется возможность создать 541 мегаватт мощности и вырабатывать около 1,9 миллиарда киловатт-часов электроэнергии в год.
Отмечено, что в мировой практике широко внедряются системы накопления и перераспределения энергии посредством строительства гидроаккумулирующих электростанций. Рассматривается возможность строительства первых в нашей стране 3 таких станций общей мощностью 1,4 гигаватта.
Обсуждены также планы возведения 2 983 малых и микроГЭС общей мощностью 164 мегаватта.
В качестве важного направления повышения эффективности отрасли определено и внедрение технологий цифровизации и искусственного интеллекта. Намечено поэтапно внедрить цифровые системы мониторинга, позволяющие в режиме онлайн отслеживать уровень и объем воды, давление, метеоданные и производственные процессы в водохранилищах и гидротехнических сооружениях. В настоящее время для обеспечения безопасности водохранилищ установлено 3,5 тысячи контрольно-измерительных аппаратов.
Глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные поручения по своевременной и качественной реализации проектов, повышению уровня локализации в сфере гидроэнергетики.
На презентации также представлена информация о работе по благоустройству берегов рек и каналов в столице, созданию искусственных озер и водоемов для формирования прохладного городского микроклимата.
В частности, в рамках проекта «Прибрежная зона» планируется благоустроить 306 гектаров территории вдоль 16-километрового участка реки Чирчик, протекающего через столицу. Проект предусматривает укрепление берегов, создание зеленых зон, размещение объектов торговли и услуг. Вдоль Бектемирского канала будет сформирован зеленый пояс площадью 187,3 гектара, обустроены прогулочные зоны, пешеходные и велосипедные дорожки, внутренние дороги, системы освещения и мосты.
Также представлен проект создания в столице четырех искусственных озер и водоемов. Президент отметил, что для формирования комфортной среды и прохладного микроклимата этого недостаточно, и поручил увеличить их количество до 12.