Margʻilon shahrida “Burhoniddin Margʻinoniy” ilmiy-maʼrifiy va turizm majmuasining tantanali ochilish marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, nutq soʻzladi.
Davlatimiz rahbari Fargʻona ahlini ushbu tarixiy voqea bilan samimiy tabriklab, majmua nafaqat Margʻilon, balki butun Fargʻona vodiysi maʼnaviy hayotida muhim oʻrin tutishini taʼkidladi.
Qayd etilganidek, keyingi yillarda Fargʻona viloyatini 2030-yilgacha ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi izchil amalga oshirilmoqda. Qoʻqonda aeroport qayta tiklandi, Margʻilon va boshqa shahar-tumanlarda zamonaviy ishlab chiqarish korxonalari, taʼlim, tibbiyot va madaniyat maskanlari, IT-parklar, “Yangi Oʻzbekiston” turar joy massivlari barpo etilmoqda.
Bu ishlar aholi uchun qulay mehnat va turmush sharoitini yaratish, inson qadrini ulugʻlash va hududlarga Yangi Oʻzbekiston ruhini olib kirishga xizmat qilmoqda.
Prezidentimiz Fargʻona viloyati soʻnggi yillarda nafaqat mamlakatimiz, balki xalqaro miqyosdagi yirik tadbirlarga ham mezbonlik qilayotganini taʼkidladi. Qoʻqonda xalqaro hunarmandchilik festivali, Rishtonda kulolchilik anjumani oʻtkazilishi yaxshi anʼanaga aylangan. Markaziy Osiyo mamlakatlarining hududlararo hamkorlik forumlari ham Fargʻonada muvaffaqiyatli tashkil etilmoqda.
Soʻnggi yillarda milliy meʼmorchilik yechimlari asosida, tarixiy va zamonaviy anʼanalarni uygʻunlashtirgan yirik turizm majmualari barpo etilmoqda. Samarqandda “Buyuk ipak yoʻli” va Imom Buxoriy majmualari, Xorazmda “Arda Xiva” xalqaro turizm markazi ishga tushirildi. Toshkentda ochilgan Islom sivilizatsiyasi markazi ham bu borada ulkan qadam boʻldi.
Ushbu markaz ekspozitsiyasida Fargʻona tarixiga alohida oʻrin ajratilgani, toʻrt yirik portaldan biri Qoʻqon portali deb atalgani, Birinchi Renessansning buyuk namoyandalari – Ahmad Fargʻoniy va Burhoniddin Margʻinoniy merosi atroflicha yoritilgani qayd etildi.
Turizm infratuzilmasini rivojlantirish oʻz samarasini bermoqda. Joriy yilning birinchi choragida Oʻzbekistonga 3 millionga yaqin xorijiy sayyoh tashrif buyurdi, turizm eksporti 1,1 milliard dollardan oshdi.
Davlatimiz rahbari Fargʻona zaminining boy maʼnaviy va madaniy merosiga alohida toʻxtaldi. Uvaysiy, Nodira, Anbar otin, Dilshod Barno, Gulxaniy, Muqimiy, Furqat, Zavqiy, Charxiy, Sobir Abdulla kabi shoir va adiblar, Aziz Qayumov, Erkin Vohidov, Xudoyberdi Toʻxtaboyev, Umarali Normatov, Anvar Obidjon kabi olim va ijodkorlar xalqimiz maʼnaviy xazinasiga ulkan hissa qoʻshgani taʼkidlandi.
Oʻzbek sanʼati va madaniyati ravnaqiga Yusufjon qiziq Shakarjonov, Usta Olim Komilov, Muhiddin Qoriyoqubov, Tamaraxonim, Halima Nosirova, Mukarrama Turgʻunboyeva, Joʻraxon Sultonov, Maʼmurjon Uzoqov kabi ulugʻ sanʼatkorlar beqiyos hissa qoʻshgani qayd etildi.
Prezidentimiz sanʼat ahlining mehnati va isteʼdodini qadrlash, ularning ijodiy merosini kelajak avlodlarga yetkazish borasida katta ishlar rejalashtirilayotganini bildirdi. Sherali Joʻrayev va Farrux Zokirov maktablari tashkil etilgani, kelgusida fargʻonalik ustoz sanʼatkorlarning ham mahorat maktablari ochilishi maʼlum qilindi.
Davlatimiz rahbari “Burhoniddin Margʻinoniy” ilmiy-maʼrifiy va turizm majmuasi Fargʻona rivojida yangi davrni boshlab berishini qayd etdi.
Milliy meʼmorchilik anʼanalari asosida bunyod etilgan 35 gektarlik majmua Islom huquqshunosligi instituti, maqom teatri, ochiq amfiteatr, oʻlkashunoslik muzeyi, adib va sanʼatkorlar xiyoboni, hunarmandlar markazi, mehmonxona va servis shoxobchalarini oʻz ichiga oladi.
Majmua Burhoniddin Margʻinoniyning boy ilmiy merosini oʻrganish va targʻib qilish, hududning qadimiy hunarmandchilik anʼanalarini asrab-avaylash, ziyorat va madaniy turizmni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Prezidentimiz bu muhtasham obida Yangi Oʻzbekiston moʻjizalari qatoridan munosib oʻrin egallab, Fargʻona viloyatining tashrif qogʻozlaridan biriga aylanishiga ishonch bildirdi.
– Biz ushbu majmuani aynan Margʻilon shahrida barpo etganimiz zamirida juda chuqur tarixiy va hayotiy haqiqat mujassam. Bu tabarruk shahar koʻplab ilm va maʼrifat egalarini voyaga yetkazgan. Tarixiy manbalarda aytilishicha, mazkur qutlugʻ maskan “Maʼrifat ahlining vatani” degan yuksak sharafga sazovor boʻlgan.
Biz ana shunday qudratli maʼnaviy merosimizga tayanib, Margʻilon, butun Fargʻona tarixining shon-sharaf kitobiga yangi sahifalar bitmoqdamiz. Bu bilan har qancha faxrlansak, gʻururlansak arziydi, – dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari majmuani bunyod etishda ishtirok etgan olim va loyihachilar, muhandis va quruvchilar, ishchi-xizmatchilar hamda ushbu ezgu ishga hissa qoʻshgan barcha insonlarga minnatdorlik bildirdi.
Marosim katta konsert dasturi bilan davom etdi. Folklor-etnografik jamoalar hamda sanʼatkorlarning chiqishlari, milliy oʻyin va askiyalar barchaga zavq-shavq ulashdi.

В городе Маргилане состоялась торжественная церемония открытия научно-просветительского и туристического комплекса «Бурхониддин Маргинони». В ней принял участие и выступил Президент Шавкат Мирзиёев.
Искренне поздравив жителей Ферганы с этим историческим событием, глава нашего государства подчеркнул, что комплекс будет играть важную роль в жизни не только Маргилана, но и всей Ферганской долины.
Как отмечалось, в последние годы последовательно претворяется в жизнь программа социально-экономического развития области до 2030 года. В Коканде восстановлен аэропорт, в Маргилане, других городах и районах строятся современные производственные предприятия, объекты образования, здравоохранения и культуры, IT-парки, а также жилые массивы «Янги Узбекистон».
Эти меры направлены на создание удобных условий для труда и жизни населения, обеспечение интересов, чести и достоинства человека и привнесение духа «Нового Узбекистана» в регионы.
Президент подчеркнул, что в последнее время Ферганская область принимает крупные форумы не только республиканского, но и международного масштаба. Стало традицией проведение в Коканде Международного фестиваля народно-прикладного искусства, в Риштане – гончарного дела. В Фергане успешно проводятся форумы регионального сотрудничества стран Центральной Азии.
В последние годы возводятся крупные туристические комплексы с использованием национальных архитектурных решений, совмещающих исторические и современные традиции. Так, в Самарканде были открыты комплексы «Буюк ипак йули» и Имама Бухари, в Хорезме – международный туристический центр «Арда Хива». Огромным шагом в этом направлении стало также открытие в Ташкенте Центра исламской цивилизации.
Отмечено, что в экспозиции этого комплекса особое место занимает история Ферганского региона. Один из четырех крупных порталов центра назван в честь Коканда, здесь подробно освещается деятельность наших великих предков эпохи Первого Ренессанса Ахмада Фергани и Бурхониддина Маргинони.
Развитие туристической инфраструктуры даёт свои результаты. В первом квартале текущего года Узбекистан посетили около 3 миллионов туристов, экспорт туризма превысил 1,1 миллиарда долларов.
Глава нашего государства отдельно остановился на богатом духовном и культурном наследии Ферганской земли. Отмечено, что такие поэты и писатели, как Увайси, Нодира, Анбар отин, Дилшод Барно, Гулхани, Мукими, Фуркат, Завки, Чархи, Собир Абдулла, а также учёные и деятели культуры Азиз Каюмов, Эркин Вахидов, Худойберди Тухтабоев, Умарали Норматов, Энахон Сиддикова, Анвар Обиджон внесли огромный вклад в духовное достояние нашего народа.
Подчеркивалось, что такие выдающиеся деятели искусства, как Юсуфжон кизик Шакаржонов, Уста Олим Комилов, Мухиддин Карыякубов, Тамара Ханум, Халима Носирова, Мукаррама Тургунбаева, Журахон Султонов, Маъмуржон Узоков внесли неоценимый вклад в развитие узбекского искусства и культуры.
Президент сообщил, что планируется большая работа по достойному чествованию таланта и заслуг мастеров искусства, передаче их творческого наследия будущим поколениям. Созданы школы Шерали Жураева и Фарруха Закирова. В дальнейшем откроются школы и ферганских артистов-мастеров.
Глава нашего государства подчеркнул, что открытие научно-просветительского и туристического комплекса «Бурхониддин Маргинони» знаменует собой начало нового периода.
Уникальный комплекс, возведенный на основе традиций национального зодчества и занимающий 35 гектаров, включает в себя Институт исламского правоведения, театр макома, открытый амфитеатр, краеведческий музей, аллею литераторов и артистов, центр ремесленников, гостиницы и пункты сервиса.
Комплекс будет способствовать изучению и популяризации богатого научного наследия Бурхониддина Маргинони, сохранению древних традиций ремесленничества региона, развитию паломнического туризма.
Президент выразил уверенность в том, что это величественное сооружение займет достойное место среди уникальных памятников Нового Узбекистана, станет одной из визитных карточек Ферганской области.
– Есть глубокий исторический и жизненный смысл в том, что мы построили данный комплекс именно в Маргилане. Этот благословенный город взрастил многих деятелей науки и просвещения. Согласно историческим источникам, эта благодатная земля носила название «родины просветителей».
Опираясь на такое огромное духовное наследие, мы впишем новые страницы в славную книгу истории Маргилана, всей Ферганы. Мы вправе гордиться и восхищаться этим, - сказал Президент.
Глава нашего государства выразил искреннюю признательность ученым и проектировщикам, инженерам и строителям, рабочим и служащим, а также всем, кто внес вклад в столь благородное дело.
Церемония продолжилась большой концертной программой. Выступления фольклорно-этнографических коллективов и артистов, а также народные игры и аския подарили всем радостное настроение.