Hurmatli festival qatnashchilari!
Siz, azizlarni Jayhun sohilida, Sharq gavhari boʻlmish koʻhna Xiva shahrida oʻtkazilayotgan musiqa va sanʼat bayrami – “Lazgi” III xalqaro raqs festivalining ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Fursatdan foydalanib, UNESCO, TURKSOY kabi nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar vakillariga, xorijiy davlatlarning muhtaram elchilariga, taniqli sanʼat arboblari, olim va mutaxassislarga, barcha ishtirokchilarga oʻzimning chuqur hurmatimni izhor etaman.
Ushbu anjumanga mezbonlik qilayotgan qadimiy va betakror Xorazm ahlini alohida qutlab, ezgu tilaklarimni bildiraman.
Mana shunday shukuhli bahor kunlarida, boqiy va bezavol “Lazgi” sadolari ostida oʻtayotgan bu goʻzal bayram barchamizga muborak boʻlsin!
Uch ming yildan ziyod shonli tarix va madaniyatga ega boʻlgan xalqimiz qalbini, uning nafis tuygʻularini hayratlanarli darajada nozik harakatlar orqali ifoda etadigan noyob sanʼat durdonasi – “Lazgi” nomi bilan ataladigan xalqaro raqs festivali turli el-u elatlar oʻrtasida samarali madaniy muloqot maydoniga aylanib borayotgani barchamizni albatta xursand qiladi.
“Lazgi” ezgulik va goʻzallik, tinchlik va doʻstlik gʻoyalarini asrlar davomida tarannum etib kelayotgan, Xivaning muazzam minoralari kabi yuksaklik va ulugʻvorlik timsoli boʻlgan mumtoz musiqiy obidadir.
Aynan ana shunday benazir xususiyatlariga koʻra, mazkur nodir asar 2019-yilda UNESCOning Insoniyat nomoddiy madaniy merosi roʻyxatidan munosib joy egalladi va xalqaro miqyosda tobora yuksak qadr-qimmat kasb etib bormoqda.
Keyingi yillarda Oʻzbekiston Milliy baleti guruhi tomonidan “Lazgi. Muhabbat va qalb raqsi” baleti jahondagi nufuzli sahnalarda muvaffaqiyatli namoyish etib kelinayotgani ham bu fikrni tasdiqlaydi.
Hozirgi vaqtda Yangi Oʻzbekistonda madaniyat va sanʼat rivojiga ustuvor ahamiyat berilmoqda. Xususan, milliy raqs sanʼatini yuksaltirish, sohada yuqori malakali kadrlar tayyorlash borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, xoreografiya sohasida zamonaviy taʼlim tizimi yoʻlga qoʻyilgani, mashhur “Bahor” ansambli faoliyati qayta tiklangani, “Lazgi” ansambli va boshqa ijodiy jamoalar qoʻllab-quvvatlanayotganini taʼkidlash lozim.
“Lazgi” xalqaro raqs festivali mamlakatimizning madaniy diplomatiyasida muhim oʻrin tutadigan strategik platformadir. Ushbu anjuman xalqaro madaniy brend sifatida shakllanib, uning geografiyasi va ishtirokchilarining soni yil sayin ortib borayotgani, bugungi festivalda dunyoning oʻnlab mamlakatlaridan yuzlab sanʼatkorlar, raqs jamoalari, olim va ekspertlar ishtirok etayotgani diqqatga sazovordir.
Biz yoshlar oʻrtasida mumtoz sanʼatimizga qiziqishni yanada oshirish, ularni milliy qadriyatlar ruhida tarbiyalash, ijodiy salohiyatini roʻyobga chiqarishda “Lazgi” raqsidan mahorat va tajriba maktabi sifatida foydalanishni davom ettiramiz.
Ana shunday ezgu maqsadlarga xizmat qilayotgan xalqaro festivalning nufuzi kelgusida yanada yuksalib, u jahon madaniy hayotida munosib oʻrin egallaydi deb ishonaman.
Sizlarni bugungi sanʼat va madaniyat bayrami bilan yana bir bor qutlar ekanman, barchangizga mustahkam sogʻliq, oilaviy baxt-saodat, sanʼat olamida yangi yutuq va zafarlar, anjuman ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

Участникам III Международного фестиваля танца «Лазги»
Искренне поздравляю вас с открытием III Международного фестиваля танца «Лазги» – праздника музыки и искусства, проходящего на берегу Джейхуна, в древней Хиве – городе, являющемся подлинной жемчужиной Востока.
Пользуясь случаем, выражаю глубокое уважение представителям авторитетных международных и региональных организаций ЮНЕСКО и ТЮРКСОЙ, послам иностранных государств, видным деятелям искусства, ученым, специалистам, всем участникам фестиваля.
С особой теплотой и наилучшими пожеланиями приветствую жителей древнего и неповторимого Хорезма, принимающего этот форум.
Пусть фестиваль, проходящий в такие прекрасные весенние дни под звуки немеркнущего «Лазги», станет для всех нас источником радости и вдохновения!
Отрадно, что международный фестиваль танца «Лазги» – уникального искусства, которое посредством удивительно изящных движений отражает прекрасную душу и глубокие чувства нашего народа, имеющего более чем трехтысячелетнюю славную историю и культуру, – становится эффективной площадкой для культурного диалога разных наций.
«Лазги» – это классический музыкальный памятник, который на протяжении столетий воспевает идеи добра, красоты, мира и дружбы и является символом величия подобно устремленным ввысь минаретам Хивы.
Благодаря таким своим уникальным свойствам это неповторимое культурное явление в 2019 году было внесено ЮНЕСКО в Список нематериального культурного наследия человечества и становится все более популярным в мире.
Так, в последние годы труппа Национального балета Узбекистана с успехом представляет балет «Лазги: танец души и любви» на самых престижных мировых сценах.
В настоящее время в Новом Узбекистане развитию культуры и искусства уделяется большое внимание. Ведется масштабная работа по развитию национального танцевального искусства, подготовке высококвалифицированных кадров для сферы. Следует особо отметить, что в области хореографии налажена современная система образования, возрожден знаменитый ансамбль «Бахор», оказывается поддержка ансамблю «Лазги» и другим творческим коллективам.
Международный фестиваль танца «Лазги» – это стратегическая платформа, занимающая важное место в культурной дипломатии нашей страны. Необходимо отметить, что данный форум стал уже международным культурным брендом, с каждым годом расширяются география и количество его участников. В нынешнем фестивале принимают участие сотни артистов, танцевальные коллективы, ученые и эксперты из десятков стран мира.
Мы и впредь будем рассматривать танец «Лазги» как школу мастерства и опыта для дальнейшего повышения интереса молодежи к нашему классическому искусству, ее воспитания в духе национальных ценностей и реализации творческого потенциала.
Убежден, что статус этого международного фестиваля, который служит таким благородным целям, будет и дальше расти, и он займет достойное место в мировой культурной жизни.
Еще раз поздравляю вас с сегодняшним праздником искусства и культуры, желаю всем здоровья, счастья и новых творческих достижений, успехов работе форума.