Prezident Shavkat Mirziyoyev Quva tumanidagi 1-sonli texnikumda yoshlarni zamonaviy kasblar va xorijiy tillarga oʻqitish ishlari bilan tanishdi.
Bugun mamlakatlarning raqobatbardoshligi nafaqat tabiiy resurslar, balki inson kapitali, bilim va zamonaviy kasb egalarining salohiyati bilan ham belgilanmoqda. Shu bois, Oʻzbekistonda professional taʼlim tizimini isloh qilish, ayniqsa, hududlardagi texnikumlarni amaliy bilim, innovatsiya va tadbirkorlik markazlariga aylantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Quva tumanidagi texnikum faoliyati ham mazkur islohotlarning amaliy ifodasidir.
Texnikum binosida zamonaviy kasblarga oʻqitish va startaplarni qoʻllab-quvvatlash markazlari tashkil etilgan.
Xorijiy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda nemis va xitoy tillarini oʻqitish bilan birga logistika, qishloq xoʻjaligida dronlarni boshqarish, “aqlli” irrigatsiya, quyosh panellarini oʻrnatish va taʼmirlash kabi zamonaviy yoʻnalishlar boʻyicha kadrlar tayyorlanadi.
Dual taʼlim tizimi joriy etilib, 550 nafar oʻquvchi nazariy bilimlarni bevosita amaliyot bilan bogʻlagan holda olmoqda.
Startap markazi yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashda muhim ahamiyatga ega. Bu yerda robototexnika, SMM, mobilografiya, dizayn kabi talab yuqori boʻlgan yoʻnalishlar boʻyicha ham oʻquv kurslari tashkil etilgan.
Loyiha doirasida 200 ta yangi ish oʻrni yaratiladi. Ushbu tajribani respublikadagi yana 10 ta qishloq xoʻjaligi texnikumida joriy etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz kasb oʻrganayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi, ularning oʻqishi va kelgusi faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.

Техникумы становятся инновационными центрами
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с работой по обучению молодежи современным профессиям и иностранным языкам в техникуме №1 Кувинского района.
Сегодня конкурентоспособность стран определяется не только природными ресурсами, но и человеческим капиталом, знаниями и потенциалом специалистов современных профессий. Поэтому особое внимание в Узбекистане уделяется реформированию системы профессионального образования, особенно преобразованию техникумов в регионах в центры практических знаний, инноваций и предпринимательства.
Практическим воплощением этих реформ стала и деятельность техникума в Кувинском районе.
В здании техникума созданы центры обучения современным профессиям и поддержки стартапов.
Наряду с обучением немецкому и китайскому языкам в сотрудничестве с зарубежными образовательными учреждениями, здесь ведется подготовка кадров по таким современным направлениям, как логистика, управление дронами в сельском хозяйстве, «умная» ирригация, установка и обслуживание солнечных панелей.
Внедрена система дуального образования, в рамках которой 550 учащихся получают теоретические знания в тесной связи с практикой.
Стартап-центр играет важную роль в поддержке предпринимательских инициатив молодёжи. Здесь организованы учебные курсы по востребованным направлениям, включая робототехнику, SMM, мобилографию и дизайн.
В рамках проекта будет создано 200 новых рабочих мест. Данный опыт планируется внедрить еще в 10 сельскохозяйственных техникумах республики.
Президент нашей страны побеседовал с учащимися, осваивающими профессии, пожелал им успехов в учtбе и дальнейшей деятельности.