Prezident Shavkat Mirziyoyev Quva tumanidagi 1-sonli texnikumda yoshlarni zamonaviy kasblar va xorijiy tillarga oʻqitish ishlari bilan tanishdi.
Bugun mamlakatlarning raqobatbardoshligi nafaqat tabiiy resurslar, balki inson kapitali, bilim va zamonaviy kasb egalarining salohiyati bilan ham belgilanmoqda. Shu bois, Oʻzbekistonda professional taʼlim tizimini isloh qilish, ayniqsa, hududlardagi texnikumlarni amaliy bilim, innovatsiya va tadbirkorlik markazlariga aylantirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Quva tumanidagi texnikum faoliyati ham mazkur islohotlarning amaliy ifodasidir.
Texnikum binosida zamonaviy kasblarga oʻqitish va startaplarni qoʻllab-quvvatlash markazlari tashkil etilgan.
Xorijiy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda nemis va xitoy tillarini oʻqitish bilan birga logistika, qishloq xoʻjaligida dronlarni boshqarish, “aqlli” irrigatsiya, quyosh panellarini oʻrnatish va taʼmirlash kabi zamonaviy yoʻnalishlar boʻyicha kadrlar tayyorlanadi.
Dual taʼlim tizimi joriy etilib, 550 nafar oʻquvchi nazariy bilimlarni bevosita amaliyot bilan bogʻlagan holda olmoqda.
Startap markazi yoshlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlashda muhim ahamiyatga ega. Bu yerda robototexnika, SMM, mobilografiya, dizayn kabi talab yuqori boʻlgan yoʻnalishlar boʻyicha ham oʻquv kurslari tashkil etilgan.
Loyiha doirasida 200 ta yangi ish oʻrni yaratiladi. Ushbu tajribani respublikadagi yana 10 ta qishloq xoʻjaligi texnikumida joriy etish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz kasb oʻrganayotgan yoshlar bilan suhbatlashdi, ularning oʻqishi va kelgusi faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.

President Shavkat Mirziyoyev was briefed on efforts to train young people in modern professions and foreign languages at Technical College No. 1 in the Quva district.
Today, the competitiveness of countries is determined not only by natural resources, but also by human capital, the knowledge and potential of specialists in modern professions. In this regard, special attention is paid in Uzbekistan to reforming the vocational education system, particularly to transforming regional technical colleges into centers of practical knowledge, innovation, and entrepreneurship.
The activities of the technical college in the Quva district serve as a practical embodiment of these reforms.
Centers for training in modern professions and supporting startups have been established at the college.
Along with teaching German and Chinese in cooperation with foreign educational institutions, the college also trains specialists in modern fields such as logistics, agricultural drone operation, smart irrigation, and the installation and maintenance of solar panels.
A dual education system has been implemented, under which 550 students receive theoretical knowledge closely integrated with practical training.
The startup center plays an important role in supporting the entrepreneurial initiatives of young people. Training courses are offered in in-demand fields, including robotics, SMM, mobilography, and design.
As part of the project, 200 new jobs will be created, with plans to implement this experience in 10 other agricultural technical colleges across the country.
The President spoke with students mastering these professions and wished them success in their studies and future endeavors.