Навоий шаҳрида халқ депутатлари вилоят кенгашининг навбатдан ташқари сессияси бўлиб ўтди.
Давлатимиз раҳбари сўзининг аввалида вилоят аҳлига чуқур ҳурматини билдириб, сессияни очиқ мулоқот тарзида ўтказишни таклиф этди.
– Бугунги учрашувимиздан энг катта мақсад-муддаомиз – очиқ мулоқот. Навоий вилоятидаги 330 та маҳалла, 1 миллион 50 минг аҳолининг дардини баралла айтиб, чорасини топишимиз керак. Ҳурматли депутатлар, нуронийлар, ўғил-қизларим, юракдаги гапларингизни, жойлардаги муаммони очиқ айтсангиз, менга дўст бўласизлар. Ҳамма масалаларга халқимиз билан бамаслаҳат ечим топсак, натижа бўлади. Бу учрашувдан мен ҳам рози бўлайин, халқимиз ҳам рози бўлсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мулоқотда Навоий вилояти ривожининг бугунги ҳолати таҳлил қилинди. Охирги уч йилда ҳудудда 2 миллиард долларлик йирик саноат лойиҳалари ишга тушган. Бунинг натижасида 10 мингдан ортиқ янги иш ўрни яратилиб, йилига қўшимча 1 триллион сўм солиқ тушуми ва 100 миллион доллар экспорт таъминланган.
Вилоятда иқтисодиётни янада ривожлантириш учун катта захира ва имкониятлар борлиги кўрсатиб ўтилди. Мисол учун, импорт бўлаётган маҳсулотларни кооперация асосида маҳаллий тадбиркорлар ишлаб чиқарса бўлади. Қишлоқ хўжалигида чорвачилик тармоғи тўла ишга солинмаяпти. Мева-сабзавот сақлаш қувватлари кам. Ижтимоий соҳада ҳам аҳолини қийнаётган масалалар бор.
Сессияда ташкилий масала кўрилди. Президент Навоий вилояти ҳокими лавозимига Нормат Турсунов номзодини тавсия этди.
Н.Турсунов 1972 йилда Тошкент вилоятида туғилган. Кўп йиллар давлат солиқ тизимида ишлаган. У 2021 йил ноябрь ойидан буён Навоий вилояти ҳокими вазифасини бажариб келмоқда.
Давлатимиз раҳбари номзодни лавозимга тасдиқлашдан аввал очиқ мулоқот қилиб, унинг режаларини эшитишни таклиф этди. Нормат Турсунов вилоятда тадбиркорлик, саноат, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароити яратиш бўйича режаларини тақдимот қилди.
Президентимиз бу таклифларни маъқуллаб, уларни амалга ошириш чораларини белгилаб берди.
Тадбиркорликни ривожлантириш учун келгуси йилда 26 та маҳаллий саноат маркази ва кичик саноат зоналари ташкил этиш, оилавий тадбиркорлик дастурлари учун 600 миллиард сўм йўналтириш вазифаси қўйилди. Умуман, Навоий вилоятини “камбағаллик ва ишсизликдан ҳоли ҳудуд”га айлантириш мумкинлиги таъкидланди.
Саноат соҳасида келгуси йилда 186 та лойиҳани амалга ошириб, 15 мингта иш ўрни яратиш чоралари белгиланди. Бу импортни қисқартириб, экспортни 250 миллион долларга етказишда муҳим омил бўлади.
Хатирчи, Кармана, Навбаҳор, Қизилтепа ва Нурота туманларидаги 72 та маҳалла картошка, сабзавот, узум ва анор етиштиришга ихтисослашган.
Давлатимиз раҳбари бу имкониятларни кенгайтириш учун мазкур маҳаллалар атрофидаги 5 минг гектарда сув таъминотини яхшилаш зарурлигини таъкидлади. Яйлов ўсимликлари уруғчилиги хўжалиги, каврак плантациялари, агрологистика марказларини ташкил этиш бўйича ҳам топшириқлар берилди.
Ижтимоий соҳани ривожлантириш, мактаб ва боғчалар барпо этиш, аҳолини уй-жой ва ичимлик суви билан таъминлаш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Умуман, 2023 йилда вилоятда ижтимоий муаммоларни ҳал этишга қўшимча 655 миллиард сўм, оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга яна 750 миллиард сўм ресурс ажратилиши маълум қилинди.
Тақдимотдан сўнг вилоят кенгаши депутатлари номзоднинг режаларини муҳокама қилиб, ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Навоий вилояти ҳокимини тайинлаш масаласи овозга қўйилди. Унинг натижаларига кўра, Нормат Турсунов Навоий вилоятининг ҳокими этиб тасдиқланди.
Давлатимиз раҳбари белгиланган режалар энди ҳаётга кўчиши, барча ташкилотлар ҳоким атрофида бирлашиб, халққа хизмат қилиши кераклигини таъкидлади.

В городе Навои состоялась внеочередная сессия областного Кенгаша народных депутатов.
В начале своего выступления глава государства выразил глубокое уважение жителям региона и предложил провести заседание в форме открытого диалога.
- Наша самая большая цель на сегодняшней встрече - открыто обменяться мнениями. Нам необходимо найти решение вопросов, волнующих 330 махаллей, 1 миллион 50 тысяч жителей Навоийской области. Уважаемые депутаты, представители старшего поколения, молодые люди, вы окажете мне услугу, если расскажете о том, что волнует вас, какие проблемы есть на местах. Если мы, советуясь с нашим народом, найдем решение всех вопросов, обязательно будет результат, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В беседе было проанализировано современное состояние развития Навоийской области. За последние три года в регионе запущены крупные промышленные проекты на сумму 2 миллиарда долларов. В результате создано более 10 тысяч новых рабочих мест, обеспечены дополнительно 1 триллион сумов налоговых поступлений и 100 миллионов долларов экспорта в год.
Отмечалось, что регион имеет большие резервы и возможности для дальнейшего развития экономики. Например, импортная продукция может производиться местными предпринимателями на основе кооперации. В сельском хозяйстве животноводческая отрасль не задействуется в полной мере. Мало емкостей для хранения фруктов и овощей. Есть проблемы, волнующие население, и в социальной сфере.
На заседании рассмотрен организационный вопрос. Президент рекомендовал кандидатуру Нормата Турсунова на должность хокима Навоийской области.
Н.Турсунов родился в 1972 году в Ташкентской области. Много лет работал в государственной налоговой системе. С ноября 2021 года исполняет обязанности хокима Навоийской области.
Прежде чем начать обсуждение по кандидатуре, глава государства предложил заслушать программу кандидата. Нормат Турсунов провел презентацию своих планов по развитию предпринимательства, промышленности и сельского хозяйства в регионе, а также созданию достойных условий жизни населения.
Президент одобрил эти предложения и определил меры по их реализации.
В целях развития предпринимательства в следующем году поставлена задача создать 26 местных промышленных центров и малых промышленных зон, выделить на программы семейного предпринимательства 600 миллиардов сумов. Подчеркнуто, что в целом Навоийская область имеет все возможности, чтобы стать регионом без бедности и безработицы.
В промышленной сфере в следующем году будет реализовано 186 проектов с созданием 15 тысяч рабочих мест. Это станет важным фактором сокращения импорта и увеличения экспорта до 250 миллионов долларов.
В Хатырчинском, Карманинском, Навбахорском, Кызылтепинском и Нуратинском районах 72 махалли специализируются на выращивании картофеля, овощей, винограда и гранатов. Глава государства подчеркнул необходимость улучшения водоснабжения на 5 тысячах гектаров вокруг этих махаллей.
Также даны поручения по созданию пастбищных семеноводческих хозяйств, плантаций ферулы, агрологистических центров.
Особое внимание уделено развитию социальной сферы, строительству школ и детских садов, обеспечению населения жильем и питьевой водой. В целом в 2023 году на решение социальных проблем области будет направлено дополнительно 655 миллиардов сумов, а на развитие семейного предпринимательства - еще 750 миллиардов сумов.
После презентации депутаты областного кенгаша обсудили планы кандидата и высказали свои мнения. Вопрос о назначении хокима Навоийской области вынесен на голосование. По его итогам Нормат Турсунов утвержден хокимом Навоийской области.
Глава нашего государства подчеркнул, что озвученные на заседании планы необходимо эффективно претворить в жизнь, все ведомства должны объединиться вокруг хокима и служить народу.