Toshkentda qurilish materiallari savdosi uchun zamonaviy majmua barpo etildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri Mirzo Ulugʻbek tumanida yangi bunyod etilgan “Pavilion” savdo majmuasini borib koʻrdi.
Soʻnggi yillarda yurtimizda qurilish materiallari sanoati jadal rivojlanib, tarmoqda ishlab chiqarish bilan birga savdo va servis infratuzilmasini zamonaviy asosda tashkil etishga ham alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Mazkur majmua ana shunday yondashuvning amaliy ifodasi boʻldi. Tashabbuskor investor tomonidan loyihaga 25 million dollar sarmoya yoʻnaltirilgan. Majmua 4,6 gektar hududda barpo etilgan boʻlib, 42 ming kvadrat metr qurilish ishlari bajarilgan. Hududda 1 ming oʻrinli avtoturargoh ham tashkil etilgan.
Uch qavatli majmuada savdo doʻkonlari bilan birga keng yoʻlaklar, ochiq va qulay jamoat maydonlari, xaridorlar uchun zamonaviy sharoit yaratilgan. Eng muhimi, bu yerda qurilish materiallari savdosini tarqoq va tirband shakldan chiqarib, tartibli, shaffof va xaridorbop tizim asosida yoʻlga qoʻyish koʻzda tutilgan.
Loyihaning yana bir muhim jihati shundaki, 2 ming nafar aholi ish bilan taʼminlandi.
Davlatimiz rahbariga majmua faoliyati va imkoniyatlari haqida axborot berildi. Prezidentimiz qurilish mahsulotlari doʻkonlarini koʻzdan kechirdi.
Bu yerda 500 ta doʻkondagi qurilish va taʼmirlash uchun zarur mahsulotlarni bir joyda taklif etish imkoniyati yaratiladi. Barcha mahsulotlar va ularning narxi yagona elektron platforma orqali shaffof koʻrinib turadi. Bu esa ham tadbirkorlar, ham xaridorlar uchun vaqt, mablagʻ va tanlov imkoniyati nuqtayi nazaridan katta qulaylik yaratadi.
Majmua yiliga 3 milliongacha xaridorga xizmat koʻrsatish quvvatiga ega boʻladi.
Hududda xavfsizlik masalalariga ham alohida eʼtibor qaratilgan. Butun savdo kompleksi 500 ta zamonaviy kuzatuv kamerasi bilan qamrab olingan.
Prezidentimiz ushbu majmua shunchaki savdo nuqtalari jamlanmasi emas, balki qurilish materiallari bozorida yangi madaniyat, yangi sifat va yangi xizmat standartlarini shakllantiradigan maskan boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
Toshkentning tarixiy o‘n ikkita darvozasi bo‘lganini eslatib, bugun poytaxt atrofida ham shunday, turli yo‘nalishlarga ixtisoslashgan zamonaviy savdo markazlarini ko‘paytirish zarurligi qayd etildi.
– Xalqimizning turmush tarzi yaxshilanib, istaklari ortayapti. Bu kabi savdo majmualarida milliy mahsulotlarimizga ko‘proq o‘rin berish, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni jalb qilish va logistikani to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish lozim, – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил новый торговый комплекс «Pavilion», построенный в Мирзо-Улугбекском районе города Ташкента.
В последние годы в Узбекистане стремительно развивается промышленность строительных материалов. Наряду с расширением производства особое внимание уделяется формированию современной торговой и сервисной инфраструктуры.
Комплекс «Pavilion» стал практическим воплощением такого подхода. В реализацию проекта инвестировано 25 миллионов долларов. Он расположен на территории площадью 4,6 гектара, общий объем строительства составил 42 тысячи квадратных метров. На прилегающей территории организована парковка на 1 тысячу автомобилей.
В трехэтажном комплексе размещены магазины, предусмотрены широкие проходы, открытые общественные пространства и все необходимые условия для комфортного обслуживания посетителей. Важно, что здесь создается новый формат торговли строительными материалами – упорядоченный, современный и удобный для покупателей.
Еще один важный результат проекта – создание 2 тысяч рабочих мест.
Главе государства была представлена информация о деятельности и возможностях комплекса. Президент ознакомился с магазинами строительной продукции.
Отмечалось, что в 500 торговых точках комплекса будет представлен широкий ассортимент товаров для строительства и ремонта. При этом сведения о наличии продукции и ценах будут доступны на единой электронной платформе. Это обеспечит прозрачность торговли и создаст дополнительные удобства как для предпринимателей, так и для покупателей.
Комплекс рассчитан на обслуживание до 3 миллионов посетителей в год.
Особое внимание уделено вопросам безопасности: вся территория охвачена системой видеонаблюдения, включающей 500 современных камер.
Президент нашей страны подчеркнул, что этот объект должен стать не просто крупной торговой площадкой, а современным пространством, формирующим новые стандарты качества, сервиса и культуры торговли на рынке строительных материалов.
Напомнив, что исторически Ташкент имел двенадцать ворот, глава государства указал на необходимость создания вокруг столицы современных торговых центров такого типа, специализирующихся по различным направлениям.
– Уровень жизни нашего народа повышается, растут и его запросы. В таких торговых точках необходимо шире представлять национальную продукцию, активнее привлекать местных производителей и грамотно выстраивать логистику, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.