Aholiga tun-u kun xizmat koʻrsatadigan koʻchalar koʻpaymoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Mirzo Ulugʻbek tumanidagi Oʻzbekiston ovozi koʻchasida tashkil etilgan gastronomik turizm koʻchasi faoliyati bilan tanishdi.
Turizm kam mablagʻ evaziga koʻp ish oʻrni yaratadigan, aholi daromadlarini oshirib, hududlar qiyofasini yaxshilaydigan muhim sohadir. Toshkent shahrida bu borada imkoniyatlar katta.
Xususan, Mirzo Ulugʻbek tumanida mazkur salohiyatdan toʻliq foydalanish maqsadida qator loyihalar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston ovozi koʻchasida olib borilgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari mamlakatimizda turizm va servis sohalarini rivojlantirishga qaratilayotgan alohida eʼtiborning amaliy ifodasi boʻldi.
Mazkur loyiha davlatimiz rahbarining 2022-yil 30-aprelda qabul qilingan “Ichki turizm xizmatlarini diversifikatsiya qilishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori asosida amalga oshirilgan.
Obyekt 2025-yil sentabr oyida ishga tushirilgan boʻlib, loyihasi Rossiyaning “City Makers” va “Lyudi Arxitekts” byurolari tomonidan ishlab chiqilgan.
Koʻchaning umumiy uzunligi 2,1 kilometrni tashkil etadi. Bu yerda zamonaviy infratuzilma yaratilgan. Jumladan, keng piyodalar va velosiped yoʻlaklari barpo etilgan, aholi va sayyohlar uchun qulay sharoitlar yaratilgan.
Hududda selfi-zonalar, ochiq havodagi sport maydonchalari, biohojatxonalar tashkil etilgan. Shuningdek, oilaviy dam olish maskanlari, bolalar uchun ekomaydonchalar va arqonli bogʻ faoliyat koʻrsatmoqda.
Davlatimiz rahbari koʻcha boʻylab yurar ekan, zamonaviy uslubda taʼmirlangan xonadonlar, obod koʻchalar va aholi uchun yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Shu yerda istiqomat qilayotgan oilalar bilan samimiy suhbatlashdi.
Loyihaning umumiy qiymati 40 milliard soʻmni tashkil etadi. Koʻchada jami 165 ta savdo obyekti faoliyat yuritmoqda. 89 ta tadbirkorlik subyekti uzluksiz ishlash tartibiga oʻtgan. Shuningdek, 2 ming 221 ta yangi ish oʻrni yaratilgan.
Prezidentimizga shu yerning oʻzida Toshkent shahrida faoliyat yurituvchi turizm va gastronomik koʻchalarda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Qayd etilganidek, 2025-yilda poytaxtda jami 26 ta koʻcha tun-u kun faoliyat yuritishga oʻtdi. Bu yoʻnalishga 540 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirildi. Natijada 1 ming 103 ta yangi savdo va servis obyekti tashkil etilib, 315 ta tadbirkorlik subyekti 24/7 rejimida ishlashni boshladi, 26 ta xorijiy brend faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Amalga oshirilgan ishlar iqtisodiy koʻrsatkichlarga ham ijobiy taʼsir koʻrsatgan. Koʻchalarda turli xizmatlardan foydalanuvchilar sutkasiga 80 mingdan 200 mingga yetgan, 6 ming nafar aholi bandligi taʼminlangan.
Joriy yilda yana 18 ta yangi turizm koʻchasini tashkil etish, 500 ta yangi obyektni ishga tushirish va 7 ming nafargacha yangi ish oʻrni yaratish rejalari haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz Mirzo Ulugʻbek tumanida gastronomik turizm koʻchalari sonini yanada koʻpaytirish, mavjud imkoniyatlarni toʻliq ishga solish, xizmatlar sifatini oshirish va yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha masʼullarga aniq topshiriqlar berdi.

Number of round-the-clock service streets continues to grow
President Shavkat Mirziyoyev reviewed the activities of the gastronomic tourism street developed on Uzbekiston Ovozi Street in the Mirzo Ulugbek district.
Tourism is a key sector that generates jobs with relatively low investment, increases household incomes, and enhances the urban environment. The city of Tashkent holds significant potential in this regard.
In particular, a number of projects are being implemented in the Mirzo Ulugbek district to fully utilize this potential.
The construction and improvement works carried out on Uzbekiston Ovozi Street serve as a practical reflection of the special attention given to the development of the tourism and service sectors in the country.
This project was implemented on the basis of the resolution of the President, “On additional measures to diversify domestic tourism services,” adopted on April 30, 2022.
The facility was launched in September 2025, with its design developed by the Russian architectural bureaus Citymakers and Lyudi Architects.
The street extends for 2.1 kilometers and features modern infrastructure. In particular, wide pedestrian and bicycle paths have been built, and comfortable conditions have been created for residents and tourists.
Selfie zones, outdoor sports grounds, and bio-toilets have been set up in the area. The street also includes family recreation areas, eco-playgrounds for children, and a rope park.
Walking along the street, the Head of State inspected the newly renovated residential buildings, well-maintained streets, and the conditions created for the population. He spoke with the families living there.
The total cost of the project is 40 billion soums, with 165 retail outlets operating on the street, including 89 business entities that have switched to a continuous mode of operation. In addition, 2,221 new jobs have been created.
At the site, the President was briefed on the work carried out on tourism and gastronomic streets operating in Tashkent.
As noted, in 2025, a total of 26 streets in the capital switched to round-the-clock operation, with 540 billion soums allocated for this initiative. As a result, 1,103 new retail and service facilities were created, 315 business entities began operating in a 24/7 mode, and 26 foreign brands launched their activities.
The work carried out has also had a positive impact on economic indicators. The number of people using various services on these streets increased from 80,000 to 200,000 per day, and employment was provided for 6,000 people.
Information was also provided on plans to create an additional 18 tourism streets this year, launch 500 new facilities, and generate up to 7,000 new jobs.
The President gave specific instructions to officials to further increase the number of gastronomic tourism streets in the Mirzo Ulugbek district, fully utilize existing opportunities, improve the quality of services, and implement new investment projects.