Aholiga tun-u kun xizmat koʻrsatadigan koʻchalar koʻpaymoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyev Mirzo Ulugʻbek tumanidagi Oʻzbekiston ovozi koʻchasida tashkil etilgan gastronomik turizm koʻchasi faoliyati bilan tanishdi.
Turizm kam mablagʻ evaziga koʻp ish oʻrni yaratadigan, aholi daromadlarini oshirib, hududlar qiyofasini yaxshilaydigan muhim sohadir. Toshkent shahrida bu borada imkoniyatlar katta.
Xususan, Mirzo Ulugʻbek tumanida mazkur salohiyatdan toʻliq foydalanish maqsadida qator loyihalar amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston ovozi koʻchasida olib borilgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari mamlakatimizda turizm va servis sohalarini rivojlantirishga qaratilayotgan alohida eʼtiborning amaliy ifodasi boʻldi.
Mazkur loyiha davlatimiz rahbarining 2022-yil 30-aprelda qabul qilingan “Ichki turizm xizmatlarini diversifikatsiya qilishga oid qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi qarori asosida amalga oshirilgan.
Obyekt 2025-yil sentabr oyida ishga tushirilgan boʻlib, loyihasi Rossiyaning “City Makers” va “Lyudi Arxitekts” byurolari tomonidan ishlab chiqilgan.
Koʻchaning umumiy uzunligi 2,1 kilometrni tashkil etadi. Bu yerda zamonaviy infratuzilma yaratilgan. Jumladan, keng piyodalar va velosiped yoʻlaklari barpo etilgan, aholi va sayyohlar uchun qulay sharoitlar yaratilgan.
Hududda selfi-zonalar, ochiq havodagi sport maydonchalari, biohojatxonalar tashkil etilgan. Shuningdek, oilaviy dam olish maskanlari, bolalar uchun ekomaydonchalar va arqonli bogʻ faoliyat koʻrsatmoqda.
Davlatimiz rahbari koʻcha boʻylab yurar ekan, zamonaviy uslubda taʼmirlangan xonadonlar, obod koʻchalar va aholi uchun yaratilgan sharoitlarni koʻzdan kechirdi. Shu yerda istiqomat qilayotgan oilalar bilan samimiy suhbatlashdi.
Loyihaning umumiy qiymati 40 milliard soʻmni tashkil etadi. Koʻchada jami 165 ta savdo obyekti faoliyat yuritmoqda. 89 ta tadbirkorlik subyekti uzluksiz ishlash tartibiga oʻtgan. Shuningdek, 2 ming 221 ta yangi ish oʻrni yaratilgan.
Prezidentimizga shu yerning oʻzida Toshkent shahrida faoliyat yurituvchi turizm va gastronomik koʻchalarda amalga oshirilgan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Qayd etilganidek, 2025-yilda poytaxtda jami 26 ta koʻcha tun-u kun faoliyat yuritishga oʻtdi. Bu yoʻnalishga 540 milliard soʻm mablagʻ yoʻnaltirildi. Natijada 1 ming 103 ta yangi savdo va servis obyekti tashkil etilib, 315 ta tadbirkorlik subyekti 24/7 rejimida ishlashni boshladi, 26 ta xorijiy brend faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Amalga oshirilgan ishlar iqtisodiy koʻrsatkichlarga ham ijobiy taʼsir koʻrsatgan. Koʻchalarda turli xizmatlardan foydalanuvchilar sutkasiga 80 mingdan 200 mingga yetgan, 6 ming nafar aholi bandligi taʼminlangan.
Joriy yilda yana 18 ta yangi turizm koʻchasini tashkil etish, 500 ta yangi obyektni ishga tushirish va 7 ming nafargacha yangi ish oʻrni yaratish rejalari haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz Mirzo Ulugʻbek tumanida gastronomik turizm koʻchalari sonini yanada koʻpaytirish, mavjud imkoniyatlarni toʻliq ishga solish, xizmatlar sifatini oshirish va yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish boʻyicha masʼullarga aniq topshiriqlar berdi.

Растет количество улиц, обслуживающих население круглосуточно
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью улицы гастрономического туризма, организованной на улице Узбекистон овози в Мирзо-Улугбекском районе.
Туризм – важная отрасль, создающая множество рабочих мест за небольшие вложения, повышающая доходы и улучшающая облик регионов. Ташкент обладает большими возможностями в этой сфере.
В частности, в целях полного использования этого потенциала в Мирзо-Улугбекском районе реализуется ряд проектов.
Работы по строительству и благоустройству, проведенные на улице Узбекистон овози, стали практическим воплощением особого внимания, уделяемого развитию туризма и сферы услуг в нашей стране.
Данный проект реализован на основании постановления Президента «О дополнительных мерах по диверсификации услуг внутреннего туризма» от 30 апреля 2022 года.
Объект был введен в эксплуатацию после реконструкции в сентябре 2025 года, проект был разработан российскими бюро «City Makers» и «Люди Архитектс».
Общая длина улицы составляет 2,1 километра. Здесь создана современная инфраструктура. В частности, проложены широкие пешеходные и велосипедные дорожки, созданы комфортные условия для жителей и туристов.
На территории организованы фотозоны для селфи, открытые спортивные площадки, биотуалеты, а также зоны семейного отдыха, эко-площадки для детей и веревочный парк.
Знакомясь с улицей, глава нашего государства осмотрел отремонтированные в современном стиле дома, ухоженные улицы и условия, созданные для населения.
Общая стоимость проекта составляет 40 миллиардов сумов. На улице работают 165 торговых точек. 89 субъектов предпринимательства перешли в режим круглосуточной работы. Кроме того, создано 2221 новое рабочее место.
Здесь же Президенту предоставили информацию о работе, проводимой на туристических и гастрономических улицах Ташкента.
Как отмечалось, всего в 2025 году в столице 26 улиц перешли на круглосуточный режим работы. На эти цели выделено 540 миллиардов сумов. В результате создано 1103 новых торгово-сервисных объекта, 315 предприятий начали работать в режиме 24/7, налажена деятельность 26 иностранных брендов.
Это оказало положительное влияние на экономические показатели. Количество пользователей различных услуг на улицах увеличилось с 80 тысяч до 200 тысяч в сутки, было обеспечено трудоустройство 6 тысяч человек.
Доложено о планах по организации в этом году еще 18 новых туристических улиц, запуску 500 объектов и созданию до 7 тысяч рабочих мест.
Президент нашей страны дал ответственным лицам конкретные указания по дальнейшему увеличению количества улиц гастрономического туризма в Мирзо-Улугбекском районе, полному задействованию имеющихся возможностей, повышению качества услуг и реализации новых инвестиционных проектов.