Oʻzbekiston Prezidenti Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasiga raislikning ustuvor yoʻnalishlarini belgilab berdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-aprel kuni Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi (OQXJ) taʼsischi davlatlari rahbarlari kengashining navbatdagi yigʻilishida ishtirok etdi.
Qozogʻiston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida oʻtgan tadbirda Qirgʻiziston Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va OQXJning Ijroiya qoʻmitasi raisi Asxat Orazbay ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, Qozogʻistonning 2023-2026-yillarda OQXJga raisligining natijalari sarhisob qilinib, Orol dengizi havzasida ekologiya, suv resurslarini boshqarish va ijtimoiy-iqtisodiy holatni yaxshilashning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston Prezidenti oʻz nutqida Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi noyob mintaqaviy tuzilma sifatida faoliyat yuritib kelayotganini, Markaziy Osiyoda suv taqchilligining kuchayishiga sabab bo‘layotgan iqlim oʻzgarishlari va suv isteʼmoli koʻpayib borayotgan sharoitda uning roli va ahamiyati yanada ortayotganini taʼkidladi.
– Ekspertlarning baholariga koʻra, 2040-yilga borib, Orol dengizi havzasida suv resurslari taqchilligi deyarli ikki barobar – yiliga 20 milliard kub metrgacha oshishi mumkin. Bu ichimlik suvi taʼminoti, ekologiya, agrar sektor, energetika va ijtimoiy barqarorlik uchun qoʻshimcha xavf-xatarlarni yuzaga keltiradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shunday bir paytda mintaqa mamlakatlari suv resurslaridan foydalanish samaradorligi boʻyicha eng quyi oʻrinlarni egallab turibdi. Qishloq xoʻjaligida bir dollar miqdoridagi qoʻshilgan qiymatni yaratish uchun mamlakatlarimiz deyarli uch kub metr suv sarf etmoqda, dunyoda esa bu koʻrsatkich oʻrtacha ikki barobar kam.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekistonda suvdan foydalanish samaradorligini oshirish boʻyicha koʻrilayotgan chora-tadbirlarga batafsil toʻxtalib oʻtdi. Qisqa muddatda Oʻzbekistondagi barcha sugʻoriladigan yerlarning 60 foizida suvni tejaydigan texnologiyalar joriy etildi, irrigatsiya tarmoqlarini betonlash 40 foizga yetkazildi. Nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish hisobiga suv xoʻjaligida energiya isteʼmoli qariyb 30 foizga qisqartirildi.
Olti yuz mingdan ortiq suvdan foydalanuvchilar va 4 million gektardan ziyod sugʻoriladigan yerlarni qamrab oladigan yagona raqamli maʼlumotlar bazasi shakllantirilmoqda.
Mazkur loyihalar amalga oshirilishi tufayli har yili 10 milliard kub metrdan ortiq suv resurslarini tejash taʼminlanmoqda. 2030-yilga borib esa bu koʻrsatkich 15 milliard kub metrni tashkil etadi.
Ushbu chora-tadbirlarning barchasi kompleks va izchil xarakterga ega boʻlib, oʻtgan yili qabul qilingan Suv kodeksida oʻz ifodasini topgan.
Mamlakatimiz yetakchisi Oʻzbekiston jamgʻarmani mintaqaviy integratsiyaning muhim drayverlaridan biriga aylantirishga erishishni maqsad qilganini bildirdi. Shu munosabat bilan Oʻzbekistonning kelgusi yildan boshlanadigan OQXJga raisligi davridagi ustuvor yoʻnalishlarga toʻxtalib oʻtdi.
Avvalo, jamgʻarmaning faoliyatini rivojlantirish va modernizatsiya qilish, uning tuzilmasi va shartnomaviy-huquqiy bazasini takomillashtirish zarurligi qayd etildi. Jamgʻarma organlarining vakolatlarini kengaytirish, ularning maqomi va masʼuliyatini oshirish boʻyicha takliflar qoʻllab-quvvatlandi.
Qirgʻizistonning Orolni qutqarish xalqaro jamgʻarmasi faoliyatidagi toʻlaqonli ishtiroki qayta tiklanishiga umid bildirildi. Bu jamgʻarmaning yanada mutanosib va uzoq muddatli qarorlar qabul qilishiga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston yetakchisi OQXJ kun tartibini Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari qarorlari bilan uygʻunlashtirishga chaqirdi. Maslahat uchrashuvlari davomida oliy darajada kelishilgan barqaror rivojlanishning ustuvor yoʻnalishlari jamgʻarmaning tarmoq mexanizmlari orqali ham amaliyotga tatbiq etilishi mumkinligi taʼkidlandi.
Jamgʻarma dastur va loyihalari samaradorligini oshirish muhimligi qayd etildi. Shu munosabat bilan Orol dengizi havzasi boʻyicha toʻrtinchi dastur ijrosi monitoringiga samaradorlikning muhim koʻrsatkichlarini kiritish taklif qilindi. Bu ijobiy oʻzgarishlarni kuzatish, muammoli jihatlarni aniqlash hamda xalqaro hamkorlardan qoʻshimcha mablagʻlar va texnik koʻmak jalb etishga yordam beradi.
Ustuvor dasturlar uchun mavjud taʼsirchan moliyalashtirish vositalaridan foydalanish zarurligi taʼkidlandi. Xususan, BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻpsheriklik trast fondining mandati va geografik qamrovini butun Orol dengizi havzasiga kengaytirish imkoniyatini koʻrib chiqish taklifi bildirildi.
– Bu barcha davlatlarimiz hududida hayotiy muhim ekologik va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish uchun maqsadli investitsiyalarni yoʻnaltirish imkonini beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
OQXJ va boshqa mintaqaviy tuzilmalar oʻrtasida faol hamkorlikni yoʻlga qoʻyish masalasining dolzarbligiga urgʻu berildi. Jamgʻarma suv-energetika masalalari, muzliklar va togʻ ekotizimlarini saqlash, iqlim oʻzgarishiga moslashish, choʻllanishga qarshi kurashish boʻyicha samarali mintaqaviy platformalar bilan amaliy hamkorlikni yoʻlga qoʻyishi zarur. Bunga misol sifatida jamgʻarmaga Toshkentdagi Yashil universitet qoshidagi Choʻllanishga qarshi kurashish markazi bilan hamkorlikda maqsadli loyihalarni amalga oshirish taklif etildi.
Oʻzbekiston Prezidenti xalqlarimizning suvga hayot manbai sifatida ehtiyotkorlik bilan munosabatda boʻlish borasidagi koʻp asrlik anʼanalarini qayta tiklash zaruratiga alohida eʼtibor qaratdi.
– Koʻrinib turibdiki, agar jamiyatning suvga boʻlgan munosabati oʻzgarmasa, hech qanday muhandislik yechimlari kutilgan samarani bermaydi. Uzluksiz taʼlim tizimi orqali – maktabgacha taʼlim darajasidan to mutaxassislarni tayyorlashgacha – suvdan oqilona foydalanishni har bir kishining kundalik odatiga, umumiy madaniy kodimizga aylantirishga intilishimiz lozim, – dedi davlatimiz rahbari.
Shuningdek, asosiy qismi fermerlar va sanoatchilarni suvni tejovchi zamonaviy texnologiyalardan foydalanishga amaliy jihatdan oʻrgatadigan “Kelajak suvi” mintaqaviy dasturini ishga tushirish taklif etildi.
Oʻzbekiston yetakchisi Afgʻoniston bilan konstruktiv hamkorlikni mustahkamlash va uni iqlim, ekologiya, qishloq va suv xoʻjaligi masalalari boʻyicha mintaqaviy hamkorlikka jalb etish muhimligini taʼkidladi. Bugungi kunda Afgʻonistonda qirgʻoqlarni mustahkamlash va melioratsiya ishlarini olib borish uchun xalqaro donorlarning moliyaviy mablagʻlarini jalb etish dolzarbdir.
Istiqbolda Orol havzasidagi barcha mamlakatlar, shu jumladan, Afgʻonistonning huquq va majburiyatlarini hisobga olgan holda suv resurslarini taqsimlash boʻyicha mintaqaviy shartnomaviy-huquqiy bazani shakllantirish zarur.
Davlatimiz rahbari soʻzining yakunida 2026-2036-yillarni “Markaziy Osiyoda suvdan oqilona foydalanish boʻyicha amaliy harakatlar oʻn yilligi” deb eʼlon qilish va mintaqa mamlakatlarida Suv haftaliklarini muntazam oʻtkazib borishga qaratilgan tashabbuslar amalga oshirilishining qoʻllab-quvvatlanishiga umid bildirdi.
Oʻzbekiston Prezidenti qoʻshni mamlakatlar yetakchilarini shu yilning sentabr oyida Samarqandda boʻlib oʻtadigan Suvni tejash boʻyicha butunjahon forumida ishtirok etishga yana bir bor taklif etdi.
OQXJ yigʻilishida Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston va Turkmaniston rahbarlari ham soʻzga chiqdilar.
Tadbir yakunida yetakchilar Ostona bayonotini, Qozogʻiston raisligining borishi toʻgʻrisida, 26-martni Xalqaro Orol dengizi, Amudaryo hamda Sirdaryo kuni deb eʼlon qilish toʻgʻrisida hamda Oʻzbekiston yetakchisini 2027-2029-yillarda jamgʻarma prezidenti etib saylash toʻgʻrisidagi qarorlarni imzoladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 апреля принял участие в очередном заседании Совета глав государств-учредителей Международного фонда спасения Арала.
В работе мероприятия, прошедшего под председательством Президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, также участвовали, Президент Кыргызстана Садыр Жапаров, Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов и председатель Исполкома МФСА Асхат Оразбай.
В соответствии с повесткой дня подведены итоги председательства Казахстана в МФСА в 2023-2026 годах, состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам улучшения экологической, водохозяйственной и социально-экономической обстановки в бассейне Аральского моря.
В своем выступлении Президент Узбекистана отметил,
что Фонд остается уникальной региональной организацией и его роль и значение еще больше возрастают в условиях изменения климата и роста водопотребления, ведущих к нарастанию водного стресса в Центральной Азии.
– По оценкам экспертов, уже к 2040 году дефицит водных ресурсов в бассейне Аральского моря может увеличиться практически вдвое – до 20 миллиардов кубометров в год. Это создаёт дополнительные риски для питьевого водоснабжения, экологии, аграрного сектора, энергетики и социальной стабильности, – отметил Шавкат Мирзиёев.
При этом страны региона занимают одни из самых низких позиций по эффективности использования водных ресурсов. В сельском хозяйстве для создания добавленной стоимости в размере одного доллара наши страны используют почти три кубометра воды, а в мире – в среднем вдвое меньше.
Глава государства подробно остановился на принимаемых мерах по повышению эффективности водопользования в Узбекистане. За короткий срок на 60 процентов всех орошаемых земель внедрены водосберегающие технологии, бетонирование ирригационных каналов доведено до 40 процентов. За счет модернизации насосных станций почти на 30 процентов сокращено энергопотребление в водном хозяйстве.
Формируется единая цифровая база данных, охватывающая свыше 600 тысяч водопользователей и более 4 миллионов гектаров орошаемых земель.
Благодаря реализации этих мер обеспечивается ежегодная экономия более 10 миллиардов кубометров водных ресурсов. К 2030 году этот объем составит 15 миллиардов кубометров.
Все эти меры имеют комплексный и последовательный характер и отражены в принятом в прошлом году Водном кодексе.
Лидер нашей страны заявил, что Узбекистан намерен добиться превращения Фонда в один из ключевых драйверов региональной интеграции. В данном контексте он остановился на приоритетах председательства Узбекистана в МФСА, которое начнется со следующего года.
Прежде всего отмечена важность развития и модернизации деятельности МФСА, продолжения работы по совершенствованию структуры и договорно-правовой базы Фонда. Поддержаны предложения по расширению полномочий органов МФСА, повышению их статуса и ответственности.
Выражена надежда на возобновление полноценного участия Кыргызстана в деятельности МФСА, что будет способствовать принятию более сбалансированных и долгосрочных решений Фонда.
Далее глава Узбекистана призвал к синхронизации повестки МФСА с решениями Консультативных встреч глав государств Центральной Азии. Отмечено, что приоритеты устойчивого развития, согласованные на высшем уровне в ходе Консультативных встреч, могут получать практическую реализацию и через профильные механизмы Фонда.
Подчёркнута необходимость повышения эффективности программ и проектов Фонда. В этой связи предложено включить в мониторинг реализации четвертой Программы бассейна Аральского моря ключевые индикаторы эффективности, что поможет отслеживать прогресс, определять узкие места и привлекать дополнительные средства и техническое содействие международных партнёров.
Отмечена важность использования существующих действенных инструментов финансирования для приоритетных программ Фонда. В частности, предложено рассмотреть возможность расширения мандата и географии охвата Многопартнёрского трастового фонда ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья на весь бассейн Аральского моря.
– Это позволит направлять целевые инвестиции на реализацию жизненно важных экологических и социально-экономических проектов на территории всех наших государств, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Обращено внимание на актуальность налаживания активного взаимодействия между МФСА и другими региональными структурами. Фонду необходимо выстраивание практического сотрудничества с действенными региональными платформами по водно-энергетическим вопросам, сохранению ледников
и горных экосистем, адаптации к изменению климата, борьбе с опустыниванием. В качестве примера предложено совместно реализовать целевые проекты совместно с Центром по борьбе с опустыниванием при Зеленом университете в Ташкенте.
Президент Узбекистана обратил особое внимание на необходимость возрождения многовековых традиций наших народов бережного отношения к воде как к источнику жизни.
– Очевидно, что никакие инженерные решения не дадут ожидаемого эффекта, если не изменится само отношение общества к воде. Через систему непрерывного образования – от дошкольного уровня до подготовки специалистов – мы должны стремиться сделать рациональное водопользование ежедневной привычкой каждого, нашим общим культурным кодом, – отметил глава нашего государства.
Предложено также запустить региональную программу «Вода будущего», ключевой частью которой станет практическое обучение фермеров и промышленников использованию современных водосберегающих технологий.
Лидер Узбекистана отметил важность укрепления конструктивного взаимодействия с Афганистаном и его вовлечения в региональное сотрудничество по вопросам климата, экологии, сельского и водного хозяйства. Актуальным на сегодняшний день является привлечение финансовых средств международных доноров для проведения берегоукрепительных и мелиоративных работ в Афганистане.
В завершение своего выступления Президент Узбекистана выразил надежду на поддержку реализации инициатив об объявлении периода с 2026 по 2036 год «Десятилетием практических действий по рациональному использованию воды в Центральной Азии» и проведении на регулярной основе Водной недели в странах региона.
Президент Узбекистана вновь пригласил лидеров соседних стран принять участие на Всемирном форуме по водосбережению, который пройдет в Самарканде в конце сентября.
На заседании МФСА также выступили главы Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана.
По итогам мероприятия лидеры подписали Астанинское заявление, решения о ходе председательства Казахстана, об объявлении 26 марта Международным днем Аральского моря, рек Амударья и Сырдарья, а также об избрании главы Узбекистана президентом Фонда на 2027-2029 годы.