Oʻzbekiston Prezidenti UNEP bilan ekologik hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ostona shahrida oʻtayotgan Mintaqaviy ekologik sammit doirasida BMTning Atrof-muhit boʻyicha dasturi ijrochi direktori Inger Andersen bilan muloqot qildi.
Atrof-muhitni muhofaza qilish, barqaror rivojlanish va iqlim muammolariga qarshi kurashish sohasidagi hamkorlikning asosiy yoʻnalishlari koʻrib chiqildi.
Oʻzaro hamkorlik, shu jumladan, milliy ekologik maʼruzalarni tayyorlash, atrof-muhit monitoringi tizimini takomillashtirish va institutsional salohiyatni mustahkamlash masalalarida izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Ijrochi direktor Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan “Yashil makon”, “Biomeros”, “Toza havo,” “Chiqindisiz hudud” va “Ekomadaniyat” kabi milliy loyihalarni yuqori baholadi. Ularning ekologik barqarorlikni taʼminlash va aholi turmush sifatini oshirishdagi ahamiyati qayd etildi.
Inger Andersen, shuningdek, Oʻzbekiston Prezidentining bugungi sammitda ilgari surilgan tashabbuslarini roʻyobga chiqarish boʻyicha amaliy sheriklikni kengaytirishga tayyorligini bildirdi.

На полях Регионального экологического саммита в Астане Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел беседу с исполнительным директором Программы ООН по окружающей среде Ингер Андерсен.
Рассмотрены ключевые направления взаимодействия в сфере охраны окружающей среды, устойчивого развития и противодействия климатическим вызовам.
Отмечено поступательное продвижение сотрудничества, включая подготовку национальных экологических докладов, совершенствование системы мониторинга окружающей среды и укрепление институционального потенциала.
Исполнительный директор дала высокую оценку реализуемым в Узбекистане национальным проектам – «Яшил макон», «Бионаследие», «Чистый воздух», «Территория, свободная от отходов» и «Эко-культура». Подчеркнута их значимость для обеспечения экологической устойчивости и повышения качества жизни населения.
Ингер Андерсен также выразила готовность к расширению практического партнёрства по реализации инициатив Президента Узбекистана, озвученных в ходе нынешнего саммита.